مقاله

فواید محصولات لبنی کم چرب

گروه بندی:
1453 0در گذشته های دور همیشه شیر بعنوان غذای روزانه در منوی خانواده ها وجود داشته و سایر نوشیدنی ها و نوشابه ها در مراسم های خاصی مانند جشنها ومهمانی ها استفاده می شد.

محصولات لبنی بعنوان مواد غذایی اصلی مورد علاقه همه مردم دنیا می باشد اما مصرف هر نوع محصول لبنی با توجه به مواد تشکیل دهنده آن می تواند علاوه بر داشتن فایده برای سلامتی  ، باعث ایجاد مشکلاتی نیز گردد  . اما در این میان مصرف مواد لبنی کم کالری و کم چرب برای تمامی قشرهای سنی توصیه می شود  در این مقاله می خواهیم به ویژگی های این محصولات بپردازیم

-شیر کم کالری
یکی از مطالعات اخیر نشان می دهد که اگر افراد پیر محصولات لبنی زیادی مصرف کنند مقدار زیادی کالری را ذخیره خواهند کرد که البته برای سلامتی انها خوب نیست  اما از طرف دیگر مصرف لبنیات باعث دریافت مواد مغذی و ویتامینهای مانند  کلسیم   منگنز  وویتامینهای A,D,E و B1,B2,B12  در بدن می گردد که می تواند در  سلامت سالمندان موثر باشد

حال چطور می توان همه مواد مغذی را بدون اثرات منفی آن  از مواد لبنی دریافت نمود؟ مواد لبنی کم کالری جواب اصلی است . اگر شما میزان مصرف مواد لبنی پر چرب را کاهش دهید شما مقدار کالری ، چربی اشباع شده دریافت شده را نیز کاهش خواهید داد اما میزان سایر مواد مغذی مانند کلسیم ، پروتیین و دیگر ویتامینها در سطح بالا خواهد ماند.

-کلسیم و پروتئین
بیشتر مواد لبنی شامل مقدار زیادی کلسیم  و پروتئین می باشند که نقش اساسی در بدن ما دارند . اگر چه بستی شامل این مواد مقذی نمی باشد اما شیر کم چرب  ماست و پنیر سرشار از پروتین و کلسیم می باشند ..
برای مثال یک فنجان ماست کم چرب   شامل یک سوم  کلسیم و 17 درصد پروتیین میباشد مصرف نامنظم کلسیم در مردهای جوان باعث ایجاد مشکلات سلامتی در سالمندی خواهد شد .
-ویتامین D
بیشتر شیرها سرشار از ویتامین D می باشند اگر چه این ویتامین برای سلامتی ما خیلی مهم است اما کمتر در رژیم غذایی ما وجود دارد . جالب است که بدن ما قادر به تولید ویتامین D می باشد اگر ما به اندازه کافی بطور مستقیم در برابر نور خورشید قرار گیریم . بهر حال این یک مشکلی می تواند برای ما که بیشتر زمانهای خود را در مکانهای در بسته و تاریک سپری می کنیم . یک راه حل خوب  برای حل این مشکل مصرف شیر کم چرب که سرشار از ویتامین D می باشد است که خیلی سریع میزان زیادی از این ویتامین را به بدن ما خواهد رساند .
-استخوانهای محکم
میزان کلسیمی که ما از غذاهای مختلف می گیریم اثرات مثبتی روی استخوانهای ما دارد . یک مطالعه در فنلاند نشان می دهد
استخوانهای یک دختر 10 تا 12 ساله ای  که بصورت روزانه از پنیر در برنامه غذایی خود استفاده نموده است نسبت به دختران دیگر که از محصولات لبنی کمتری استفاده کرده بودند  تمرکز بیشتری داشت
-فشار خون پایدار
همچنین  شیر کم چرب و دیگر محصولات لبنی که سرشار از کلسیم می باشند تاثیرات مثبتی روی فشار خون دارد .
 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×