مقاله

مصرف چه برندهای از چای در ایران خطرناک است

گروه بندی:
2490 0


مردم چین از زمانهای خیلی دور از چای استفاده می کردند ،بعد از گذشت حدود 1400 سال چای  بعنوان یک نوشیدنی جدای ناپذیر از زندگی اکثر مردم جهان از جمله انگلیس  ،ایران ، ترکیه و روسیه شده است . حداقل 80 درصد مردم دنیا  حداقل هفته ای یک بار چای می نوشند و این نشان دهنده محبوبیت این نوشیدنی در جهان است . یکی از دلایل محبوبیت این نوشیدنی ، فواید بیشمار آن برای سلامتی است . چای نزد ما ایرانیان از دیرباز جایگاه خاصی داشته و در تمام مناسبات اجتماعی ، فرهنگی ،اعیاد  و مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد .

باغات چای در حال سمپاشی روزانه

افزایش جمعیت دنیا و کاهش منابع تامین غذا از یک طرف و  کاهش قدرت خرید مردم  از طرف دیگر  ، باعث شده است سودجویان اقدام به  تقلب در تولید غذاهای مصرفی مردم نمایند و برای کسب درامد حتی با سلامتی مردم نیز بازی نمایند . در این میان چای نیز بعنوان یک  محصول پرمصرف از این قاعده جدا نیست . میدانیم بیشتر چای مصرفی در کشور ما ، واردتی و خارجی است مقداری کمی از چای مصرفی مردم را تولید داخلی تشکیل می دهد و با توجه به نفوذ وارد کنندگان در ایران  ، بخش عظیمی از این چای که مهمترین خوراکی 80 میلیون ایرانی می باشد بدون کنترل با یک بسته بندی شیک و زیبا از مبادی نامعتبر  وارد کشور می شود . اما باید هنگام خرید برندهای خارجی دقت کنیم که برخی از این مارکها دارای مواد سمی و خطرناکی هستند که شاید موقع نوشیدن یک لیوان از این چای اثرات آن  مشخص نگردد اما در بلند مدت و در صورت تداوم مصرف این نوع از چای، اثرات خطرناک آن  بر سلامتی ما مشخص خواهد شد .

مطالعات  اخیر توسط شبکه خبری CBC که  در کانادا انجام شده است ، نشان می دهد از ده مارک پرطرفدار چای در شمال آمریکا ، 9 تا از آنها  دارای مواد سمی و خطرناک هستند. این 9 برند شامل موارد زیر میباشند:
 • Twinings – Earl Grey (ال گری)
 • Lipton – yellow label black tea (چای سیاه لیپتون)
 • Tetley – green tea(تتلی)
 • Lipton – pure green tea(چای سبز لیپتون)
 • No Name – black tea
 • Uncle Lee’s Legends of China – jasmine green tea
 • Signal – orange pekoe
 • Uncle Lee’s Legends of China – green tea
 • King Cole – orange pekoe
 ​                         ​                   
از  بین این 9  مارک چهار برند    در بازار ایران موجود هستند که با توجه به تبلیغات زیاد ،متاسفانه برخی از بسته بندی چای آنها دارای  مواد سمی خطرناک میباشند . برخی از این برندها فقط دارای ظاهر شیک و زیبایی هستند و از نظر کیفیت چای نیز در سطح خیلی پایینی قرار دارند . چه بسا برخی از این برندها در ایران ، آنطوری که از اخبار شنیده می شود در داخل کشور بسته بندی می شوند و با چای های ارزان و دور ریختنی ایرانی مخطوط و با افزودن  رنگ و اسانس  به قیمت گزاف  به فروش میرسند.
جالب است بدانیم  از بین این 9 برند ،سه مارک معروف انها دارای مواد سمی بیش از اندازه استاندارد  می باشند . اینها برندها شامل  :

 • Tetley- green tea(چای سبز – تتلی)
  • این چای دارای سمی به نام chlorfenapyr میباشد که می تواند حتی کشنده باشد و مسمویت های ان نشان می دهد که به اهستگی سیستم ایمنی بدن  انسان را تضعیف و بعد از دو هفته از مصرف اولیه می تواند اثرات منفی روی سلامتی انسان داشته باشد  طبق این گزارش این چای شامل 18 نوع ماده ضد افات  می باشد ​
 • Twinings -Earl Grey(ال گری)
  • تحقیقات  نشان می دهد سطح مواد سمی  افت کش در این برند زیاد است
 • Uncle Lee’s Legends of China -green tea

دو نمونه اول که  در ایران در همه فروشگاهها با بسته بندی و تبلیغات گسترده  قابل دسترس و تهیه می باشند . طبق این گزارش، حتی برخی از برندهای که مدعی تولید چای طبیعی هستند به صورت ژنتیکی و تراریخته تولید می شوند که اثرات منفی این نوع محصولات کمتر از آفت کشها و سموم نیست .
در ایران نیز مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در طرحی بنام بررسی فنالات در مارکهای چای کیسه ای   ، 20 برند چای آلوده به فنالات را شناسی کرده اند و به سازمانهای تصمیم گیر اطلاع داده اند .  لینک خبر اصلی


در ایران استفاده از چای عطری برخلاف دیگر نقاط دنیا که  با توجه به ذائقه خود به صورت خالص استفاده می کنند،مرسوم می باشد  .اما متاسفانه  ذائقه ما ایرانی ها از دهه 60 به چای عطر دار خارجی و بی کیفیت تغییر کرده است. عطر زیاد موجود در چای نشان بر بی کیفیت چای و ضرر بیشتر برای سلامتی ما می باشد . باید دقت کنیم چای ، غذایی است که هر روز چندین نوبت به صورت گرم توسط شما و  اعضای مختلف خانواده مصرف می شود که در صورت وجود مشکل در آن عواقب جبران ناپذیری برای خانواده و جامعه به بار خواهد آمد  .

در پایان این مقاله ، پیشنهاد می کنم  در انتخاب چای مصرفی خانواده چند نکته را در نظر داشته باشید :
 • چای را در پاکتهای در بسته و غیر شفاف خریداری نکنید و بخاطر تبلیغات و بسته بندی شیک آن ، هزینه نکنید.
 • اگر چای خارجی مصرف می کنید حتما از نوع باز آن و به  صورت فله  از بازار خریداری کنید .
 • از دوستان و آشنایانتان در مورد نوع چای که مصرف می کنند اطلاعات بگیرید.
 •  رنگ دار بودن چای را می توانید در منزل تست کنید در صورت رنگی بودن بهتر است برای سلامتی خود  آن را به فروشنده برگردانید.
 • با کمی تمرین می توانید ذائقه خود را به مصرف  چای ایرانی تغییر دهید . چای ایرانی مطمئن تر و سالمتر از چای های دیگر است .
 
 

منابع :         
مقالات مرتبط :
اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×