مقاله

چگونه عادات بد غذایی خود را تغییر دهیم

گروه بندی:
2479 0

هر روز با  انواع   تبلیغات   برندهای مختلف   مواد غذایی در خیابان و رسانه ها  برخورد می کنیم ،    همه آنها می خواهند به ما بگویند  " محصول ما خوشمزتر  و سالمتر است "  و هر روز در تلاش هستند که عادات غذایی ما را به نفع   خودشان تغییر دهند. به گزارش روزنامه سیدنی مورنیگ  به ازاری هر دلاری که سازمان جهانی بهداشت برای بهبود تغذیه مردم خرج می کند ، شرکتهای مواد غذایی 500 دلار برای تبلیغات مواد غذایی فراوری شده خود هزینه می کنند تا ذائقه جامعه را به سمتی که خودشان می خواهند سوق دهند. این باعث شده است خیلی از مواد غذایی که نباید مصرف کنیم ،هر روز بخوریم یا بنوشیم، با وجودی که می دانیم برخی از این غذاها  برای سلامتی مضر است و در بلند مدت می تواند اثرات جبران ناپذیری  برای ما به همراه داشته باشند  .


افزایش مصرف نمک و روغن،  زمینه ساز بروز مشکلات و بیماری های قلبی ، عروقی و پوکی استخوان خواهد بود متاسفانه تبلیغات گسترده در مورد غذاهای اماده و نیم اماده صنعتی باعث تغییر ذائقه مردم و کودکان، به سمت مصرف غذاهای پرنمک  و پرچرب  شده است .برخی از عادت غذایی ما از زمان کودکی  توسط اطرافیان و خانواده به ما منتقل می شود  . مثلا اکثر ما بدون قند نمی توانیم چای بنوشیم چون از زمانی که برای اولین بار چای نوشیدیم شیرین بوده و الان بدون شیرین کننده قادر به خوردن چای نیستیم و بقولی میگن "چای بدون قند اصلا نمی چسبه" .
ما باید بپذیریم  ذائقه ایرانی ها  تغییر کرده است یا بهتر بگویم عادات غذایی ما را تغییر داده اند ! ما بصورت ناخودآگاه تحت تاثیر تبلیغات شرکتهای بزرگ در رسانه ها  قرار گرفته ایم و آنها هستند که با تبلیغات شیک تعیین می کنند چه چیزی  برای ما فایده دارد . در صورتی که همه ما می دانیم مواد غذایی بسته بندی شده که تاریخ اعتبار برخی از آنها  به چند سال  نیز میرسد حتما دارای مواد نگهدارنده شیمایی هستند  اما با این وجود از مصرف آنها خودداری نمی کنیم  .   ​زمانی شده که برخی از ما ،بو و مزه بعضی از غذاها و نوشیدنی ها  را دوست نداشتیم ولی بعد از مدتی بدلیل تغییر عقیده ما به آن غذا  ، الان تمایل به مصرف آنها نداریم.یکی از دلایل  تغییر در عادات غذایی از مثبت به منفی می تواندتبلیغات گسترده شرکتها  باشد و لازم است ما نسبت به این مسئله مهم در زندگی خود آگاه باشیم و  با تلاش  این عادت منفی را از زندگی خود حذف کنیم . اما برای اینکه بتوانیم عادات بد غذایی خود را تغییر دهیم   در ابتدا باید  عادات غذایی منفی خود را بشناسیم  ودر مرحله بعد برای تغییر انها برنامه ریزی کنیم و باور داشته باشیم که قادر هستیم عادات منفی غذایی را از خود دور کنیم . من اینجا برخی از عادات غذایی بد که دربین مردم  رایج است و راهکارهای ساده ای که می توانیم از شر آنها خلاص شویم را به شما معرفی میکنم  امیدوارم برای شما مفید باشد .
 • مصرف زیاد نمک
  • یکی از عادت بد ما ایرانی ها مصرف بیش از اندازه نمک است بطوری که طبق آما ر جهانی سرانه مصرف نمک در  ایران 3 برابر مصرف جهانی  می باشد . باید توجه کنیم میزان نمک دریافتی روزانه ما بیشتر از میزانی است که ما در منزل بصورت مستقیم از غذاهای خانگی دریافت می کنیم چون  نمک ماده ای است در بیشتر غذاهای اماده و بسته بندی شده در بازار وجود دارد و نبایل از میزان نمکهای این غذاها غافل شد.
 اما برای کنترل میزان مصرفی نمک چه کارهای مثبتی می توان انجام بدیم؟
 • سعی کنیم در هنگام پخت غذای خانگی  در هر مرتبه میزان مصرفی نمک را از دفعه قبل کمتر کنیم تا به حد نرمال برسد.
 • از آوردن نمکدان بر روی سفره غذا خودداری کنیم .
 • از نان غلات و لبنیات  کم نمک استفاده کنیم .
 • به کودکان خود عادت دهیم ،غذاهای کم نمک مصرف کنند .
 
 • مصرف زیاد  قند و شکر
  • شکر نیز مانند نمک در ایران  بیشترین میزان مصرفی را نسبت به سرانه مصرف جهانی دارد بطوری که شکر بعنوان یک کالای اساسی در سبد خانوار ایرانی از اهمیت خاصی برای دولت برخوردار می باشد . میزان مصرف شکر در ایران به ازای هر ایرانی حدود 30 کیلوگرم است که 3 کیلوگرم بیشتر از مصرف جهانی می باشد و این می تواند یک  زنگ خطر بزرگ برای سطح سلامت جامعه ما باشد .اما برای اینکه میزان مصرف شکر را کاهش دهیم چه کارهای می تونیم انجام بدیم ؟
   • سعی کنیم به همراه چای، از شیرین کننده های طبیعی مانند خرما ، کشمش ،مویز یا عسل استفاده کنیم .
   • در طول روز حداقل یک استکان  از چای روزانه را بدون قند و شیرینی بنوشیم .
   • از شیرینی جات  و شکلات به اندازه نرمال مصرف کنیم و آجیل ایرانی را کم کم جایگزین آن کنیم .
   • این باور اشتباه را فراموش کنیم که شیرینی باعث افزایش عملکرد مغز می شود اگر در محل کار برای افزایش کارائی خود از شیرینی جات استفاده می کنید آن را با مواد غذایی تلخ مانند چای  ،شکلات تلخ و... جایگزین کنید چون باعث افزایش بهره وری سلولهای مغزی می گردد .

 • مصرف چای خارجی
  • چای نوشیدنی محبوب ما ایرانیهاست همه ما در همه مراسم ها ، مهمانی ها و ادارات  از آن استفاده می کنیم و از نوشیدن آن خاطرات زیادی داریم و  این باعث کسب رتبه چهارم در مصرف چای برای ایران شده است. متاسفانه این روزها بازار انواع و اقسام چای های خارجی با بسته بندی های شیک داغ داغ است، که بیشتر آنها بدون هیچ کنترلی از مبادی غیررسمی وارد کشور میشوند و هیچ کنترلی از لحاظ بهداشتی روی آنها وجود ندارد  . یکی از  دلیل واردات بیش از اندازه چای خارجی  ، استقبال آن در داخل کشور  است . ذائقه چای  مردم ایران از دهه شصت به سمت چای های عطر دار خارجی سوق پیدا کرده  بطوری که امروزه مصرف چای داخلی که از نظر بهداشتی و سلامتی بعنوان سالمترین چای دنیا شناخته می شود، در داخل ایران استقبال   چندانی  از آن نمی شود. خیلی از شما حتما چند بار چای ایرانی را تست کرده اید اما بدلیل اینکه با ذائقه شما سازگار نبود آن را کنار گذاشتید.  در اینجا چون یقین دارید که چای خارجی از سلامت کافی برخوردار نیست می خواهم چند روش ساده را برای جایگزینی  چای خارجی با چای مرغوب ایرانی ،   به شما معرفی کنم:
   • از چای مرغوب ایرانی که معمولا به اسم بهاره معروف است استفاده کنید .
   • از خرید چای های بسته بندی شده شیک پاکتی ،خودداری کنید.
   • به تاریخ تولید چای توجه کنید معمولا چای های پاکتی ،تولیدی سالهای گذشته می باشند
   • حتی المقدور از چای های فله و باز از فروشگاه معتبر خریداری کنید.
   • حتی اگر می خواهید چای خارجی مصرف کنید ، سعی کنید چای فله را از بازار خریداری کنید.
   • برای تغییر طعم چای ایرانی ، از طعم دهنده های طبیعی مانند دارچین ،هل ، گل محمدی  استفاده نمایید
   • در دم کردن چای ایرانی صبور باشید و شیوه صحیح دم کردن چای ایرانی را فرا بگیرید .
   • کتری و قوری خوبی را برای چای ایرانی انتخاب کنید  و از دم کردن چای ایرانی در قوری های فلزی خودداری کنید.


 
 • مصرف فست فودها
  • فست فود یا غذای سریع ، امروز به دلیل مشغله کاری زیاد همه ما کم و بیش از فست فودها استفاده می کنیم با وجودی که از عدم سلامتی و فایده انها برای بدن اطلاع داریم اما مجبور هستیم بعضی اوقات فست فود بخوریم  . فست فودها بدلیل ارزان بودن ، دردسترس بودن و همچنین خوشمزگی آن بخاطر روغن و... در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار هستند اما ما باید توجه کنیم که مصرف بیش از اندازه این نوع غذاها عوارض جبران ناپذیری در آینده برای ما بوجود خواهند آورد . در اینجا چند روش ساده برای کم کردن  مصرف فست فودها برای شما آورده ام که با هم می خوانیم :
   • اگر فست فود زیاد مصرف می کنید سعی کنید سوسیس و کالباس را از آن حذف کنید و حتی المقدور از فست فودهای که مواد اولیه آنها گوشت ، مرغ و سبزیجات تازه  می باشند، استفاده کنید.
   • یکی از دلایل مصرف فست فودها ،  تهیه سریع این غذا می باشد . یکی از شیوه های که می توانیم مصرف فست فود را به حد نرمال برسانیم  ، استفاده از برنامه غذایی ساده از پیش مشخص  شده است ، این کار باعث می شود طبق برنامه ریزی که انجام داده ایم مواد اولیه غذاهای هفتگی را تهیه و در خانه نگهداری کنیم .
 
 • مصرف چربی و روغنهای سرخ کردنی
  • روغن های سرخ کردنی نیز  جز جدایی ناپذیر از زندگی روزانه ما شده اند. همه ما از روغنهای سرخ کردنی استفاده می کنیم  روغنهای که مشکلات بهداشتی زیادی دارند و علاوه بر ضرر چربی آن ، خطرات دیگری نیز برای سلامتی ما با خود  بهمراه دارند   . طبق آمار میزان مصرف روغن در کشور 4.5 کیلوگرم بیشتر از میانگین مصرف جهانی  می باشد لازم است توجه خاصی به مصرف آن داشته باشیم.در اینجا چند روش ساده برای کاهش مصرف روغن برای شما آماده کرده ام امیدوارم که برای شما مفید باشد :
   • برای اینکه میزان مصرف روغن سرخ کردنی را در حد نرمال نگهداریم بهتر است در طول هفته برخی از غذاهای پختنی مانند آب گوشت ، آش  را در برنامه غذایی بگنجانیم.
   • همچنین جایگزین کردن روغنهای طبیعی مانند روغن زیتون و کنجد بجای روغنهای صنعتی می تواند سطح سلامت شما را افزایش دهد  دقت کنید که این روغنها هم تقلبی نباشد.
منابع :  سایتهای سلامت ایران  جمع آوری و تدوین محلی فود

مطالب مرتبط:

 
اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×