مقاله

ویژگی های محصولات ارگانیک

گروه بندی:
4410 7ما برای تامین انرژی بدن  نیازمند مصرف انواع مواد غذایی در طول روز هستیم . بدن ما تمام مواد مغذی مورد نیاز سلولهای بدن را از مواد غذایی تامین می کند و ما در طول روز هر چیزی را که می خوریم روی عملکرد سیستم بدن ما تاثیر مستقیم دارد .حال فرض کنید این ماده غذایی سرشار از مواد شیمایی و سمی خطرناک مانند نیترات باشد ! آنقدر که مواد غذایی آلوده روی سلامتی ما تاثیر منفی دارند ، آلودگی هوا که فقط آن را استشاق می کنیم ، ندارد بدلیل اینکه تاثیرات مصرف یک  مواد غذایی به صورت مستقیم تمام بخشهای بدن را تحت تاثیر قرار میدهد.  

تولید و عرضه مواد غذایی سالم  و ارگانیک در تمامی کشورهای دنیا حتی ایران  ، به صورت جدی توسط مردم  و دولتها پیگری می شود . هر کشوری با توجه به پتانسیلهای طبیعی و مالی ، در حال تبدیل  کشاورزی سنتی به کشاورزی ارگانیک و سالم می باشد . مردم دنیا  به این نتیجه رسیده اند که دلیل اصلی بیشتر بیماریها و امراض مواد غذایی ناسالم و مواد  شیمایی درون آنها می باشد و اعتقاد جمعی بر این است که با مصرف مواد غذایی سالم و ارگانیک میتوانیم از ابتلا به خیلی از بیماری ها جلوگیری کنم  و علاوه بر حفظ سرمایه سلامتی ، از هزینه های گزاف درمانی در امان بمانیم. یکی از دلایل عدم توجه کافی به مصرف غذاهای سالم و ارگانیک بالا بودن قیمت این نوع مواد غذایی است که باعث شده است اکثر مردم به  مصرف آن توجهی نداشته باشند  ولی اگر بیشتر به موضوع فکر کنیم و هزینه های ابتلا به امراض را در نظر بگیریم  ، متوجه خواهیم شد  مصرف غذاهای سالم در بلند مدت یک نوع صرفه جویی اقتصادی از حیث کاهش هزینه های درمانی برای ما خواهد داشت .
این روزها بحث مواد غذایی ارگانیک و طبیعی در بین مردم وجود دارد   و شرکتها و موسسات زیادی مدعی تولید و عرضه این نوع از محصولات هستند  . اما  برخی از این موضوع سو استفاده کرده اند  و هر محصولی را بجای محصول ارگانیک و سالم  به مردم عرضه می کنند در صورتی که تولید و عرضه این محصولات شرایط خاصی دارد که در ادامه من می خواهم تفاوت های مواد غذایی سالم و ارگانیک را برای شما شرح میدهم   که در هنگام خرید این محصولات بتوانید از آن استفاده کنید :

چه محصولات غذایی ارگانیک هستند ؟

این محصولات در خاکی کشت می‌شود که هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده است، از سوی دیگر در ترکیبات میوه‌های ارگانیک هیچ‌گونه اصلاح ژنتیکی انجام نمی‌شود و از گازها برای رشد زودرس میوه‌ها استفاده نمی‌شود.
این یک تعریف ساده از محصولات ارگانیک است ، تولید این محصولات بدلیل رعایت استانداردها در مراحل داشت و برداشت  ، از هزینه ای زیادی برخوردار است و باید توجه داشته باشیم تولید محصولات ارگانیک در ایران بدلیل هزینه های تولید  ، برخلاف سایر کشورهای دنیا ، بسیار پایین است .

به چه محصولاتی سالم می گوییم ؟

به مواد غذایی که  در تولید آنها از سموم دفع آفات و مواد شیمایی  به اندازه کافی و در حد  استاندارد استفاده شده است و همنطور در بسته بندی آنها از مواد نگهدارنده استفاده نشده باشد محصولات سالم گفته می شود .  مثلا در تولید برنج کشاورزی برای تولید بیشتر و باروری زمین کشاورزی از کود و مواد شیمایی بیشتر از حد استاندارد استفاده می کند  این مواد شیمایی روی کیفیت و سلامت محصول تاثیر منفی خواهد داشت .


اما به چه محصولاتی طبیعی می گوییم ؟

به مواد غذایی که بدون دخالت انسان در طبیعت رشد می کنند و با توجه به شرایط طبیعی در منطقه تولید می شوند و به بازار عرضه می گردند . معمولا مواد غذایی فراوری شده از این محصولات در این دسته بندی قرار می گیرند  .
هر کدام از این مواد غذایی می توانند در افزایش سلامتی ما تاثیر مثبت داشته باشند اگر محصولات ارگانیک  گران هستند و کم تولید می شوند مصرف مواد غذایی سالم می تواند از مواد غذایی ناسالم مفید تر و بهتر باشند .
 


خوب تا اینجا تفاوت  سه نوع محصول با درجه سلامت مختلف  که می توانیم با مصرف انها سلامتی خود را در طول زندگی حفظ کنیم برای شما توضیح دادم. حالا می خواهیم بدانیم چطور تشخیص بدیم که چه محصولی سالم یا ناسالم  است ؟ خوب  بهترین راه شناخت محصولات ارگانیک ، برچسب تایید ارگانیک یا همان برچسبهای که مورد تایید وزارت کشاورزی و انجمن ارگانیک ایران قرار گرفته ، می باشد . بدون مشاهده این نوع برچسب روی محصولات به ارگانیک بودن محصول شک کنید . چون قیمت محصولات ارگانیک بالاتر از محصولات سالم است فروشندگان برای سود بیشتر هر محصولی را بجای ارگانیک عرضه می کنند .

و اما محصولات سالم وطبیعی  دارای برچسب ارگانیک نیستند  برخی از تولید کنندگان اطلاعاتی از مواد تشکیل دهنده محصول را به مصرف کننده ارائه می دهند اما تنها راه اطمینان به این نوع محصول به برند و شرکت عرضه کننده محصول می باشد که سالم بودن محصول را برای شما تضمین می کند.حالا که با مفهوم مواد غذایی سالم و نحوه تشخیص آنها آشنا شدیم لازم است به شما بگویم ، ما با  مصرف محصولات سالم و ارگانیک علاوه بر اینکه به سلامتی خودمان کمک می کنیم ، به طبیعت هم کمک می کنیم که سالم بماند  ما باید توجه کنیم که چرخه تولید در طبیعت به هم پیوسته است ، ما با مصرف غذاهای ناسالم باعث تولید بیشتر آنها توسط کشاورزان می شویم و آنها برای تولید بیشتر مواد غذایی ناسالم از سم و مواد شیمایی بیشتری استفاده می کنند این مواد شیمایی هرگز در طبیعیت تجزیه نخواهد شد و از طرق دیگر مانند آب و  دام  مجددا   وارد چرخه غذایی ما می شوند  .

بحث مواد غذایی بدلیل  افزایش جمعیت جهان وکاهش منابع تولیدات کشاورزی باعث شده است  کمتر در رسانه ها به آن بپردازند اما حالا که شما به این آگاهی رسیده اید که مصرف غذاهای سالم چقدر برای ما فایده دارد پیشنهاد می کنم  اگر این امکان وجود ندارد هر روز از مواد غذایی سالم استفاده کنیم ، طوری برنامه ریزی کنیم که حداقل یک روز در هفته را به  مصرف غذاهای سالم و طبیعی اختصاص دهیم تا  علاوه بر حفظ سلامتی  خود ،  در حفظ محیط زیست و طبیعت نیز مشارکت کنیم .  

مطالب مرتبط:

​مصرف محصولات ارگانیک باعث کاهش سموم در بدن می شود
ارگانیک مصرف کنید

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
 1. علی منتظر 1397/12/19 05:08:21 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ارسال محصولات به چه صورتیه؟و پرداخت انلاین دارید؟ممنون میشم پاسخگو باشید

 2. مریحمدیمریم‌مر 1397/12/19 05:05:29 ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید خواستم از محصولات خوب و‌ارگانیک شما تشکر کنم و همینطور برای ارسال به موقع ممنون

 3. مریم‌محمدیمریم‌مر 1397/12/19 05:03:50 ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید خواستم از محصولات خوب و‌ارگانیک شما تشکر کنم و همینطور برای ارسال به موقع ممنون

 4. فرهاد‌ مباشری 1397/12/16 09:47:32 ق.ظ

  سلام شبتون بخیر سفارش چای ایرانی داده بودم و امروز به دستم رسید واقعا طعم و رنگش بی نظیره همونی بود که میخواستم واقعا ممنون هم برای محصول هم برای ارسالش

 5. مینا‌رجبیباشلام 1397/12/15 12:20:00 ب.ظ

  با سلام خسته نباشید عزیزان سفارش کامبوجا دادم ممنون به دستم رسید واقعا کیفیت عالی بود و خوشحالم که تونستم بالاخره کامبوحا اصل پیدا کنم ممنون

 6. فروهر 1395/08/12 08:29:41 ب.ظ

  سلام خیلی ممنون از مطالب اموزنده و مفید شما

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×