مقاله

چگونه مواد غذایی سالم بخریم

گروه بندی:
2433 0


همانطور که می دانید همه غذاهای که  بصورت روزانه استفاده می کنیم دارای ارزش غذایی یکسانی نیستند و ما برای دریافت تمامی مواد مغذی باید در طول روز انواع مواد غذایی از گوشت  ، غلات ، سبزیجات و میوه ها را استفاده کنیم  . اما بدلایل مختلف هر کدام از مواد غذایی دارای کیفیت و میزان سلامتی متفاوت از یکدیگر می باشند مثلا ممکن است برنج سفیدی که شما در منزل استفاده می کنید از نظر کیفیت و ارزش غذایی از برنجی که من در  خانه مصرف می کنم بهتر و سالمتر باشد اما هر دو انها سفید هستند و ممکن است یک طعم داشته باشند ولی در کیفیت و سلامتی انها ممکن است تفاوت های وجود داشته باشد و این تفاوت ها در بخشهای دیگری مانند بیماری ها ، رنگ پوست ، پیری زود رس ، مشکلات روحی و... خود را نشان خواهد داد  .  

این موضوع در مورد سبزیجات  ، روغنهای سرخ کردنی ، گوشت مرغ  و گاو ... نیز وجود دارد . که ممکن است شما دو نمونه از یک ماده غذایی را با ارزش و کیفیت غذایی متفاوت بیابید  و آن هم به نوع تغذیه ، نوع تولید ، کنترل  تولید ، محل تولید و ... بر می گردد که هر کدام با توجه به ارزشی که برای ما ایجاد می کنند هزینه های خاصی هم خواهند داشت .   در ادامه چند شیوه ساده در مورد خرید محصولات سالم در بازار برای شما تهیه کرده ام که برای بصورت روزمره  می توانید از آنها استفاده کنید

سبزیجات
همیشه در خبرها در مورد سبزیجات ناسالم در شهرهای بزرگ ایران بخصوص در تهران صحبت های زیادی میشود  و سبزیجاتی که به صورت انبوه در میادین تره بار در بازار عرضه می گردد از نوع سبزیجات ناسالم هستند که می تواند اثرات منفی زیادی بر سلامت ما داشته باشد . ساده ترین راه تهیه سبزیجات سالم از تولید کنندگان مطمئن می باشد که در هر شهری برخی افراد در مقیاس خیلی کم مبادرت به تولید سبزیجات سالم می کنند که توسط برخی از فروشگاهها به صورت هفتگی عرضه می کنند که می توان این ماده غذایی پرمصرف را به صورت هفتگی از آن فروشگاه ها تهیه نمود.


برنج

برنج یک محصول پرمصرف در کشور است  برنج به دو دسته سفید و قهوه ای تقسیم می شود که هر کدام مصارف و فواید خاص خود را دارند و عرضه خارجی آن نسبت به برنج ایرانی بیشتر است . این محصول به دلیل عدم کنترل در تولید ،بیشتر از حد مجاز از سمو م و مواد شیمیایی استفاده می کنند و به جز تعداد محدودی  از تولید کنندگان معتبر داخلی بقیه کشاورزان بیشتر از حد مجاز از سموم شیمایی در زمینها استفاده می کنند  که این باعث بروز اثرات منفی مصرف برنج ناسالم در کشور شده است . بهترین شیوه برای پیشگیری از اثرات بیماری این ماده غذایی استفاده از برنج ارگانیک می باشد که در برخی از فروشگاه های کشور این نوع برنج با مجوز انجمن ارگانیک عرضه می شود . برنج ارگانیک بدلیل  شرایط سخت تولید و نگهداری محصول ، نسبت به برنج های معمولی بین 20 تا 30 درصد تفاوت قیمت دارد که با یک حساب سرانگشتی ، قیمت این محصول  نسبت به هزینه های سر سام آور بیمارستانی  چیزی بحساب نمی آید.گوشت مرغ و گاو

مرغ نیز بعنوان یک محصول غذایی پرمصرف در بین خانوارهای ایرانی از اهمیت بالای برخوردار است مرغ ها در بازار به دو دسته معمولی و سبز تقسیم می شوند توجه داشته باشید در ایران فعلا مرغی بعنوان ارگانیک تولید نمی شود .  حتما در اخبار از نحوه تولید و شرایط نگهداری مرغ های معمولی مطالب زیادی را خوانده و شنیده اید . حتما به این نتیجه رسیده اید که مرغ سبز و سالم نسبت به مرغ های معمولی از کیفیت و سلامتی بیشتری برخوردار است . قیمت مرغ  های سالم نسبت به مرغهای معمولی بین 50 تا 60 درصد گرانتر هستند و این تفاوت قیمت بدلیل شرایط و زمان تولید این نوع مرغ می باشد که در زمان استاندارد خود رشد و به بازار عرضه می گردد.

گوشت گاو دیگر ماده غذایی پروتئینی در کشور است که در انواع مختلف ایرانی ، خارجی و فریز شده در بازار موجود می باشد . بهترین نوع گوشت گاو  نوع ایرانی آن است که هیچ ماده نگهدارنده  به آن اضافه نشده و  در زمان تولید از علف برای خوراک دام استفاه کرده باشند این نوع گوشت دارای چربی کمتر و سرشار از امگا 3 و اسید لیولیک می باشد که برای پیشگیری از سرطانها و بیماری های قلبی مفید می باشد . به صورت سنتی برخی تولید کنندگان از غلات و نان برای خوراک گاو استفاده می کنند که گوشت این گاوها تیره تر و سفت تر از گوشت گاوهای است که از علف تغذیه می کنند.

 روغنهای سرخ کردنی

انواع روغنهای سرخ کردنی در بازار به قیمتهای مختلف عرضه می شود . اگر یک حساب سرانگشتی نمایید قیمت یک لیتر از این روغنها با احتساب قیمت یک کیلو ماده خام آنها ،اصلا با هم  جور در نمی آید ولی این روغنها متاسفانه در حال تولید و عرضه در بازار کشور هستند و عوارض کنترل نشده آن هم قابل مشاهده می باشد . اما یک خبر خوب برای شما دارم و آن هم تولید یک نوع روغن کاملا ارگانیک به نام دورنیکا در داخل کشور است که دو نوع افتاب گردان و کنجد آن از زمان تولید محصول افتاب گردان روی زمین کشاورزی  تا زمان تولید و بسته بندی کاملا ارگانیک و سالم می باشد  . در برخی از فروشگاهها این روغنها عرضه می شوند و قیمت آن حدودا سه برابر  روغنهای معمولی   می باشد اما به شما پیشنهاد می کنم برای پیشگیری از بیماری ها حتما این نوع روغنها استفاده کنید.

گرچه استفاده از  مواد غذایی ارگانیک، گران‌تر است و از دید بسیاری از منتقدان، هدر دادن پول محسوب می‌شود، اما اگر می‌خواهید امنیت و سلامت داشته باشید، بهترین شیوه استفاده از مواد غذایی ارگانیک می باشد.

جمع آوری محلی فود
اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×