مقاله

در چه شهرهای کبد چرب شایع تر است ؟

گروه بندی:
2330 0

این روزها متاسفانه کبد چرب به شکل چشمگیری در ایران رو به گسترش است بطوری که این بیماری در کودکان نیز دیده می شود اگر بخواهیم مهمترین دلیل شیوع این بیماری در ایران را نام ببریم  می توان به تغذیه ناسالم و عادات بد غذایی اشاره کرد .

با وجودیکه دلیل اصلی کبد چرب در کشورهای دیگر مصرف الکل می باشد اما در ایران به دلیل عدم مصرف الکل ، تغذیه ناسالم باعث چرب شدن کبد می شود .

 

کبد چرب و پیشگیری

به گزارش جام جم ، دکتر مظهری متخصص تغذیه و عضو هیات مدیره انجمن علمی تغذیه کودکان در ایران بیان کرد : بیماری کبد چرب بیماری شایعی است که در اکثر افراد هیچ علامت و نشانه ای ندارد و تمام اقشار جامعه از کودکان تا بزرگسالان را تهدید می کند . نکته مهمی که  در اینجا بسیار مهم است آگاهی مردم نسبت به این بیماری بدون علامت است و افراد باید دقت داشته باشند کبد یک ارگان حیاتی بدن که بسیار نقش مهم و اساسی را در بدن ایفا می کند اگر دچار خللی شود تمام ارگانهای دیگر را دچار اختلال می کند و ممکن است جان فرد بیمار را تحت شعاع قرار دهد .

آقای دکتر مظهری همچنین در مورد امار شیوع این بیماری اضافه کردند ، حدود 24 درصد از افراد جامعه درگیر این بیماری در مراحل مختلف هستند و همچنین افرادی که اضافه وزن دارند حدود 57 تا 74 درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا قرار دارند  . آماری که از سه شهر تهران ، آمل و زاهدان گزارش شده است شیوع این بیماری را 30 درصد اعلام می کند که حدود 10 درصد مردم این سه شهر به نوع حاد آن مبتلا هستند.

 

کبد چرب و اضافه وزن

 

این متخصص تغذیه توصیه می کند برای داشتن کبد سالم ، اگر اضافه وزن دارید مقداری از کالری مصرفی روزانه خود را کم کنید  و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید . از رژیم غذایی سالم شامل مقادیر زیاد سبزی و میوه استفاده کنید و بجای منابع چربی های اشباع شده از روغنهایی با منابع چربیهای غیر اشباع مانند ماهی ، روغن زیتون  ، دانه های و مغزها  استفاده کنید .

 

وی در رابطه با درمان کبد چرب گفت : تغییر در شیوه زندگی موثرترین روش درمان این بیماری است چرا که برای درمان کبد چرب تاکنون هیچ درمان داروی مخصوصی شناخته نشده است البته مصرف میوها و سبزی حاوی آنتی اکسیدان  بجای مکمل ها توصیه ای است که همواره متخصصین بر آن تاکید کرده اند . 

 

جمع آوری شده از سایت  سلامت نیوز

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×