مقاله

پیام مهندس نورانی رییس هیات مدیره انجمن ارگانیک ایران

گروه بندی:
2067 2

مهندس نورانی

سلامت افراد جامعه یکی از عوامل اصلی پویایی و رشد و توسعه آن جامعه است و برای تامین سلامت جامعه اصلی ترین عامل غذای سالم و مطمئن است. در شرایط حاضر سلامت فراورده های غذایی دستخوش عوامل زیادی شده است. استفاده از نهاده های شیمیایی مصنوعی، بذور تراریخته، انواع افزودنی ها و مواد نگهدارنده غیر مجاز  و  وجود باقیمانده  فلزات سنگین به  طور مستقیم موجب عدم سلامت موادغذائی و آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست شده است.

کشاورزی ارگانیک به عنوان  فرآیند تولید سالم ترین و باکیفیت ترین محصولات کشاورزی و یکی از دوستدار محیط زیست ترین انواع سیستم تولید محصولات، سلامت زیست کره  (خاک ها، گیاهان، حیوانات و انسان ها) را که هیچ یک از دیگری مجزا و منفک نیست را حفظ و افزایش می دهد. اصل سلامت به معنی راستی و درستی در کلیه سیستم های زندگی است و فقط به نبودن بیماری ها نیست بلکه نگهداری فیزیکی و عقلانی جامعه و اکولوژی را نیز شامل می شود. مصونیت، ارتقاء و پیشرفت، تهذیب اخلاق از صفات کلیدی و اختصاصی سلامت هستند. این اصل خاطر نشان می سازد که سلامت افراد و جوامع انسانی از سلامت زیست بوم مجزا نیست. اصل انصاف و عدالت کشاورزی ارگانیک با توجه به فرصت ها و قابلیت های زندگی و محیط های عمومی اطمینان از انصاف را ایجاد می نماید. انصاف بوسیله عدالت، احترام، رعایت و ملاحظات تقسیمات جهان، ارتباطات بین انسانی تا وابستگی های دیگر زندگی های آفریده شده را شامل شود. تاکیدات این اصل بر این است که آنهایی که درگیر کشاورزی ارگانیک شده اند باید روابط انسانی را به طریقی هدایت نمایند که در تمام سطوح از رعایت عدالت و انصاف برای تمام اعضاء دست اندرکار، کشاورزان، کارگرها، فراوری کنندگان، تجار و مصرف کنندگان اطمینان حاصل نمایند. کشاورزی ارگانیک باید برای هر شخصی که درگیر آن می شود کیفیت خوبی از زندگی را ایجاد نماید و به کاهش تنگدستی و فقر و حاکمیت غذای سالم کمک نماید. اصل مراقبت کشاورزی ارگانیک باید به صورت پیشگیرانه و مسولانه به منظور حمایت از سلامت و آسایش نسل های بعد و محیط مدیریت شود. کشاورزی ارگانیک سیستم پایدار و زنده ای است که به شرایط و تقاضاهای داخلی و خارجی پاسخ می دهد. مشاغل مرتبط با کشاورزی ارگانیک ارتقاء کارایی و افزایش سودمندی را در پی خواهند داشت که البته نباید سلامتی و رفاه را به خطر بیندازد. در نتیجه تکنولوژیهای جدید و متد های موجود باید مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرند. اطلاعات و مفاهیم اکوسیستم و کشاورزی باید تحت مراقبت قرار گیرد تا از ارائه مفاهیم معیوب و ناقص جلوگیری شود. اقدامات پیشگیرانه و ضمانت (گواهی کردن) به عنوان کلید مرتبط با توسعه و تکنولوژی در این اصل کشاورزی ارگانیک برگزیده شده اند.

از سوی دیگر یکی از مباحث نوین در دنیا که بر روی آن پافشاری می شود ضرورت پذیرش مسئولیت های اجتماعی واحدهای تولیدی است و امروزه توقعات مشتریان صرفا معطوف به پروتکل ها، استانداردها و ضوابط فنی نیست . مصرف کنندگان امروز بازار انتظاراتی به مراتب فراتر از آن چیزی دارند که در غالب پیمان قراردادی خود به آن عمل می کنند. ایجاد فرصت برابر، حفظ ایمنی و سلامت مصرف کنندگان و ایجاد فرصت مناسب جهت مشارکت در تصمیم سازی و تصمیم گیری در شرکت ها در دنیای امروز تعریف شده است که با انجام کشاورزی ارگانیک با دارا بودن چهار اصل سلامت، مراقبت، انصاف و  اکولوژی قابل دسترس می باشد.   برگزاری همایش “مسئولیت اجتماعی صنایع غذایی در حوزه سلامت با تاکید بر نقش سموم و آلاینده ها در سلامت غذا” می تواند از این منظر این فرصت را به فعالان و پژوهشگران بخش ارگانیک قرار دهد تا علاوه بر نقش مثبت بوم شناختی شناخته شده،  دیگر اثرات سودمند این نوع سیستم جامع مدیریتی سبز را ارائه دهند.

 

منبع  www.csrfh.ir

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. سهیلا 1395/11/18 10:05:54 ق.ظ

    سلام در شیراز فروشگاهی که محصولات ارگانیک دارد میشناسید؟

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×