مقاله

خواص روغن زیتون

گروه بندی:
2865 0

روغن و میوه زیتون از سالها قبل به دلیل اثرات بسیار سودمند تغذیه ای و خواص متعدد ، در جوامع و ملل دنیا شناخته شده و در سبد غذایی مردم در بسیاری از کشورها قرار دارد . در ادامه با برخی از مهمترین خواص این میوه خدادادی  مفید  آشنا می شویم:

فشار خون :

در برخی تحقیقات انجام شده در جهان مشاهده شده است ،که فشار خون در افرادی که از روغن زیتون در طبخ غذا و مصارف روزانه استفاده می کنند کمتر است .

بیماری های قلبی و عروقی :

در مطالعات متعددی که در این زمینه به انجام رسیده تاثیر روغن زیتون بر کاهش کلسترول بد خون بدون کاهش کلسترول خوب مورد توجه قرار گرفته است .

دیابت :

برخی از دانشمندان عقیده دارند روغن زیتون سبب کاهش اثر مقاومت بدن به انسولین در بیماران دیابتی شده و در بهبود زخم های ناشی از این بیماری موثر است . بعلاوه با کنترل بهتر میزان قند خون و بهبود مصرف گلوکز در سلولهای بدن این روغن بهترین گزینه برای سفره بیماران دیابتی می باشد.

گوارش :

روغن زیتون از نظر بسیاری از دانشمندان بعنوان بهترین روغن از نظر چگونگی جذب و هضم شناخته شده است  . از آنجایی که روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان است ، در درمان یبوست به طور طبیعی عمل کرده و عوارض جانبیِ داروهای ضد یبوست را ندارد.برای درمان یبوست می توانید یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را صبح میل کنید و یک قاشق دیگر را عصر ، و یا یک قاشق غذا خوری روغن زیتون با میوه و سبزیجات مجاز و متناسب با گروه خونتان میل کنید و یا غذاهای روزانه خود را با روغن زیتون تهیه نمائید.

سلامت عمومی :

همچنین مقادیر بالای ویتامین و آنتی اکسیدان های طبیعی در این روغن نقش مهمی در حذف رادیکالهای آزاد ایفا می کنند . رادیکالهای آزاد سبب بروز پیری و برخی بیماری های عروقی می شوند . ویژگیهای ممتاز این روغن تنها به این موارد ختم نمی شود.اثر مثبت بر سلامت استخوانها عملکرد مغز  و جلوگیری از زوال حافظه و بسیاری از دیگر خواص سودمند روغن زیتون است .

 

شورای ملی زیتون ایران

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×