مقاله

جای خالی محصولات ارگانیک در سبد غذایی ایرانیان

گروه بندی:
1609 0

 

مواد غذایی ارگانیک

 
شهر > محیط زیست ایران - کارشناس محیط‌زیست با بیان اینکه محصولات  ارگانیک از تخریب طبیعت و ایجاد آلایندگی می‌کاهند، گفت: این درحالی است که مواد غذایی ارگانیک در سبد مواد مصرفی شهروندان ایرانی حضور کمرنگی دارند.


امين افتخار، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بيان اين مطلب گفت: محصولات ارگانيك در خاكي كه از چند سال قبل هيچ‌گونه سموم دفع آفات گياهي مانند علف هرزكش‌ها، قارچ‌كش‌ها و مواد شيميايي در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبيعي مانند كمپوست گياهي تقويت شده، رشد مي‌كنند.

به گفته وي، محصولات ارگانيك محصولاتي هستند كه در تمام مراحل رشد با سيستم طبيعي هماهنگ بوده و به هيچ‌وجه با ارگانيسم‌هاي اصلاح شده ژنتيك توليد نمي‌شوند.

اين كارشناس محيط‌زيست درباره فوايد و ضرورت استفاده از محصولات ارگانيك تصريح كرد: محصولات ارگانيك به لحاظ داشتن ميزان بالايي از ويتامين C، كلسيم، آهن و فسفر ارزش غذايي بالاتري نسبت به ساير محصولات دارند.

افتخار ادامه داد: محصولات ارگانيك فاقد افزودني‌هاي غذايي بوده و كمتر به بقاياي آفت‌كش‌هاي آلي آلوده هستند؛ در نتيجه اين محصولات سالم‌تر خواهند بود. افتخار درباره ديگر فوايد استفاده از محصولات ارگانيك گفت: اين محصولات به‌دليل اينكه پس از برداشت در مدت زمان كمتري، به‌دست مصرف‌كننده مي‌رسند، خوشمزه و خوش‌طعم‌تر هستند.

وي درباره ضرورت استفاده از كشاورزي ارگانيك بيان داشت: در كشاورزي ارگانيك، آب توسط مواد شيميايي آلاينده مانند كودهاي مصنوعي آلوده نمي‌شود. در اين نوع از كشاورزي، تعادل اكوسيستم و حاصلخيزي خاك حفظ شده و فرسايش خاك نيز تا 50درصد كاهش مي‌يابد.

منبع همشهری

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×