مقاله

ارگانیک ، طعمی که کمتر چشیده ایم

گروه بندی:
1622 0

طعم محصولات ارگانیک..

پوست بسیار براق پرتقال و اندازه توت فرنگی که گاهی ازکف دست یک کودک هشت ساله هم بزرگ تر است بنا به گفته کارشناسان بهداشت از راز درون میوه های دستکاری شده یا غیر ارگانیک خبر می هد.همچنین مرغ درشت هیکلی که صدای جوجه می دهد، نشانه و هشدار مستقیم درباره دستکاری در مواد غذایی است.


دستکاری در مواد خوراکی دیگر مانند میوه ها با افزودن مواد نگه دارنده رخ می دهد .گوجه فرنگی و خیار که باید مثلا درمدت چند ماه محصول دهد، طی چند روز به ثمر می رسد و این نشانگر ناهنجاری است.

 در برابر این محصولات که غیر ارگانیک نامیده می شوند و زیان بار تشخیص داده شده اند، محصولات ارگانیک قرار دارد.

فرآورده های ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل هماهنگ با طبیعت تولید می شوند.

محصولات ارگانیک را در خاکی که از چند سال قبل و به طور میانگین از سه تا پنج سال هیچ گونه سم دفع آفات گیاهی و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده می کارند.

در این فرایند، گیاه کشت شده فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می شود.

بنا به تعریف یاد شده، محصولات ارگانیک چون به صورت طبیعی فرآوری می شوند برای بدن انسان مفید هستند ولی زمان زیاد بهره برداری و افزایش روز افزون جمعیت، سبب شده که این نوع محصولات جوابگوی نیاز مصرف کنندگان نباشد.

کشاورزان ناچارند برای تامین هرچه سریع تر تقاضا علاوه بر محصولات ارگانیک از انواع میوه های گلخانه ای یا خارج از فصل نیز عرضه کنند که این نوع محصولات به دلیل آن که در مرحله رشد زمان لازم را طی نمی کنند بسیاری از ویتامین ها و مواد ضروری را ندارند.

رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در این زمینه گفت: چون اغلب مواد نگه دارنده و هورمون هایی که در محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد شیمیایی هستند، سلامت بدن را به خطر می اندازند.

دکتر ˈایرج خسرونیاˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مواد با وارد شدن در دستگاه گوارش، سبب تحریک آن و بروز ورم معده و روده و بیماری های گوارشی در فرد می شود.

وی اظهار کرد: این مواد شیمیایی از طریق خون نیز جذب سیستم عصبی و مغزی می شوند و ضمن مختل کردن عملکرد آن سبب ایجاد سرطان در فرد نیز می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در کشاورزی بیش از 300 نوع ترکیب شیمیایی خطرناک نظیر آفت کش ها، علف کش ها و کودهای شیمیایی برای کنترل آفات و حشرات و حاصلخیزی خاک استفاده می شود که بقایای این مواد ضمن آلوده کردن آب های زیرزمینی و هوا، جذب گیاهان و درختان می شوند و بخشی از آن در محصولات کشاورزی به عنوان مثال در میوه ها و سبزی ها رسوب می کنند و پس از مصرف، به بدن انسان منتقل می شوند. 

خسرونیا گفت: باقیمانده سموم و مواد شیمیایی در محصولات کشاورزی در ایجاد بیماری های سیستم ایمنی، غدد داخلی، ناهنجاری های مادرزادی در نوزادان، تولد نوزاد کم وزن، سقط جنین و بلوغ زودرس نیز موثر است.

وی بیان کرد: برای تولید محصولات سالم و پاک و حفظ سلامت جامعه بهترین راه، کشاورزی ارگانیک یعنی استفاده از اطلاعات سنتی و علمی برای کاهش استفاده از سموم و مواد شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی است.


تولید محصولات سالم باعث افزایش سلامت افراد می شود و باعث کاهش هزینه های درمانی می شود و به جای اینکه خانواده ها هزینه های زیادی خرج درمان خود کنند با دادن هزینه بیشتری از محصولات سالم استفاده کنند که در واقع این افزایش قیمت برای خانواده ها ناچیز خواهد بود چرا که سلامت جسمی و روحی انسان را به ارمغان می آورد.

شتاب زندگی چنان است که برای نگه داشتن این شتاب، مواد نگه دارنده به کار آمده است اما نه برای قطار زندگی بلکه برای نگه داشتن مواد غذایی.

بدین گونه؛ آدمیان شتاب دار، مجالی برای ذخیره و نگه داری و خوردن خوراکی هایی با مواد نگه دارنده می یابند. 

مضرات این نگهدارنده ها که به خورد خوراکی ها داده شده، به تایید پزشکان و کارشناسان رسیده است.

 

منبع

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×