مقاله

چرا محصولات ارگانیک گرانتر هستند؟

گروه بندی:
1824 0

محصولات ارگانیک

 شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشه که چرا محصولات ارگانیک قیمتشان بالاتر از سایر محصولات است  ؟ بعد از کمی جستجو در اینترنت به نتایجی رسیدم که با خودم گفت درود  بر اون کشاورزی که این همه وقت و دقت را  صرف تولید این محصولات می کند در صورتی که می تونه از همان زمینش براحتی چندین برابر با دردسر کمتر درآمد کسب کند همه چیز را به  سم و آفت کش بسپارند  و شب را با آسودگی سر بر بالش بگذارد تا زمینش پرمحصول و پربار شود! اما این کار نمی کنند و دردسرهای تولید را به جان می خرند تا به سلامتی جامعه کمک کنند.

اما بالا بودن قیمت این محصولات چند دلیل عمده دارد که در ادامه این مقاله قصد دارم آن را به شما معرفی کنم :

1-تولید محصولات ارگانیک نیاز به زمان بیشتری دارد

یکی از دلایل مهم بالا بودن قیمت مواد غذایی ارگانیک را می توان به مسئله زمان نسبت داد چون تولید کنندگان ارگانیک نسبت به تولید کنندگان عادی زمان بیشتری را صرف تولید محصول خود می کنند. آنها از آفت کش ها و سموم شیمایی استفاده نمی کنند پس باید بگردن تا یک روش طبیعی و بدون عوارض پیدا کنند آنها شیوه های را دنبال می کنند که سموم شیمایی را از مردم و محیط زیست دور نگه می دارد اما آنها برای این کار باید پول بیشتری پرداخت کنند . در بین غذاهای ارگانیک ، غذاهای که از حیوانات بدست می آیند معمولا هزینه های بیشتری دارند چون مراقبت از حیوانات به دقت و کار بیشتری نیاز  دارد.

تولید محصولات ارگانیک

2-دریافت گواهینامه برای  محصولات ارگانیک گران است

دریافت و صدور مجوزهای قانونی  هزینه بر است. کشاورزان برای اینکه گواهینامه ارگانیک دریافت کنند ابتدا بایدبرای تهیه زمین مناسب هزینه کنند و همینطور آنها باید دانه های ارگانیک  و تجهیزات ویژه برای تولید خود خریداری کنند و به کارشناسان و شرکتهای  گواهی کننده  محصولات ارگانیک جهت بازدید و آزمایش دوره ای محصولات هزینه های لازم را پرداخت کنند .دریافت گواهی معتبر مستلزم رعایت قوانین زیادی است که هزینه تولید این نوع محصول را افزایش می دهد.

گواهینامه  ارگانیک

3-آنها به امکانات ویژه نیازمند هستند

بیشتر محصولات ارگانیک به زمین و تجهیزات ویژه ای برای تولید نیاز دارند .زمینی که قرار است برای غذای ارگانیک انتخاب شود باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد و نمی توان از هر نوع زمینی برای تولید استفاده کرد حتی اگر زمین این نوع محصولات نزدیک زمینهای کشاورزی عادی باشد تولید کنندگان باید زمان و هزینه  بیشتری را برای کنترل آفات و بیماری ها از زمینهای همجوار  صرف کنند.همینطور آنها نمی توانند از تجهیزات کشاورزی به صورت مشترک در دو نوع زمین عادی و ارگانیک استفاده کنند و قبل از استفاده از ماشین در زمین کشاورزی ارگانیک باید آن را از آلودگی های زمین معمولی تمیز نمایند.

محصولات ارگانیک

4-آنها باید  در دوره های آموزشی ویژه ای شرکت می کنند .

وقتی یک تولید کننده بخواهد محصولات ارگانیک عرضه کند ، باید مقدار زیادی از وقت و پول  خود را صرف دوره های آموزشی در این حوزه نماید .علاوه بر این، از آنجا که چشم انداز این بخش همیشه در حال تغییر است ، بروز بودن در این حوزه می تواند برای تولید کننده هزینه زیادی داشته باشد .همینطور صاحبان این کسب و کار باید مطمئن باشند کارکنان و کارگران آنها از قوانین استاندارد در تولید پیروی می کنند .مهارتهای زیادی در ارتباط با تولید و پرورش این محصولات وجود دارد که لازم است کارکنان این شرکتها آنها را فرا گیرند.

غذای ارگانیک

5-بازار ارگانیک  کوچک است

بازاریابی محصولات به پول  و زمان نیاز دارد . شرکتهای بزرگ اغلب بودجه زیادی برای بازاریابی و فروش بیشتر در نظر می گیرند در صورتی که این امکان برای شرکتهای کوچک تولید کننده ارگانیک وجود ندارد این شرکتها مجبور هستند هزینه های بیشتری را برای توجیه و جذب مشتری صرف کنند .

 از طرفی مزارع ارگانیک کوچکتر از مزارع عادی   هستند . یک مزرعه عادی با تولید زیاد می تواند روی قیمت محصول تاثیر بگذارد .مزارع ارگانیک بدلیل شرایط ویژه پرورش محصول نمی توانند بزرگ و در مقیاس تجاری باشند . آنها خودشان محصولات را تولید وبه شیوه های معمولی  بازاریابی می کنند در صورتی که شرکتهای بزرگ غیرارگانیک  به صورت صنعتی محصولات را تولید و بصورت حرفه ای تر بازاریابی می کنند .

کشاورزی ارگانیک

6-آنها از سموم و افزودنی های شیمایی استفاده نمیکنند

تولید کنندگان مواد غذایی ارگانیک از مواد افزودنی ارزان قیمت، طعم دهنده ها و مواد نگهدارنده مانند  تولید کننده های معمولی استفاده نمی کنند. تولید کنندهای عادی از راه ها و شیوهای  ساده تر و مضر برای تولید خود استفاده می کنند اما برای تولید کننده ارگانیک این امکان وجود ندارد یعنی آنها باید برای جلوگیری از آفات و بیماری ها از روشهای دیگری که ضرر کمتری داشته باشند و  اغلب  گران تر نیز   هستند استفاده نمایند. مثلا تولید کنندگان برنج ارگانیک برای دفع آفات برنج از اردک و زنبور استفاده می کنند آنها بجای آنکه سموم خطرناک شیمایی را در مزارع برنج بریزند  از اردک برای دفع آفات در زمان طولانی استفاده میکنند .

فروشگاه ارگانیک

7-کمک های ناعادلانه

قیمت مواد غذایی اغلب تحت تأثیر پرداخت یارانه های دولت هستند، غذاهای معمولی و  غیر ارگانیک اغلب بیشتر از محصولات ارگانیک یارانه می گیرند در صورتی که تولید کنندگان ارگانیک هیچ یارانه ای دریافت نمی کنند . دولت برای خرید سموم شیمایی به کشاورزان یارانه پرداخت می کند به تولید کنندگان مواد غذایی ناسالم صنعتی یارانه پرداخت می کنند تا مردم را براحتی مریض کنند ! . در صورتیکه هیچ کمکی ازسمت دولت به تولید کنندگان ارگانیک که حافظ سلامت جامعه و خانواده ها هستند نمی شود.

فروشگاه ارگانیک

8-عرضه و تقاضا

همواره  خرید بیشتر باعث تولید بیشتر  شرکتها می شود و تولید بیشتر باعث کم شدن قیمتها میگردد. عرضه و تقاضا یک مسئله مهم در بازار  است. هرچند که مواد غذایی ارگانیک  هر ساله محبوبیت بیشتری به دست می آورند، اما فروش این نوع محصولات هنوز از میزان فروش محصولات غیر ارگانیک پایین تر هستند.

اگر مصرف کنندگان، مواد ارگانییک بیشتری خریداری کنند ، تقاضا بیشتر خواهد شد، و تولیدکنندگان  را قادر می سازد تا در مقیاس بزرگتر تولید خود را افزایش دهند و این به نوبه خود، باعث کاهش هزینه ها و قیمت محصولات  می شود. اما وقتی مصرف کنندگان غذای ارزان و سمی مصرف  می کنند، شرکتهای بزرگ هم تمایل دارند که روی این محصولات سرمایه گذاری کنند. در اینجا می بیینم که ما هم  بعنوان مصرف کننده روی قیمت محصولات ارگانیک  تاثیر گذار هستیم.

خرید غذای ارگانیک

9-داستان گمشده ما

در نگاه اول، شاید  غذاهای ارگانیک گرانتر از غذاهای معمولی باشند اما در نظر داشته باشید که بخش از داستان ما گم شده است .دلایل  زیادی وجود دارد که نشان می دهند ما  برای غذاهای معمولی هزینه بیشتر پرداخت می کنیم، اما نه به صورت مستقیم   ! بعنوان مثال هزینه های که دولت برای محیط زیست پرداخت می کند به صورت غیر مستقیم از طریق پرداخت مالیاتها و عوارض پرداخت می کنیم  ، پولهای که می توانند برای امکانات و رفاه بیشتر ما در زندگی صرف شوند .

تولید مواد غذایی غیر ارگانیک هزینه زیادی برای دفع آفت کش ها ایجاد می کنند. آفت کش ها، یک خطر شناخته شده برای  سلامتی ماست ، که در غذاهای معمولی  به وفور وجود دارند، بنابراین وقتی ما غذاهای پر از سم  مصرف می کنیم، هزینه های پزشکی جامعه  افزایش می یابد. درحالیکه ، تولید محصولات ارگانیک  شرایط زیست حیوانات را بهتر می کنند، توسعه روستایی را افزایش می دهند و به افزایش شغل کمک می کنند - مسائلی که تولید مواد غذایی معمولی قادر به انجام آن نیستند.

ُسیب ارگانیک

پس وقتی به این داستان نگاه می کنیم متوجه می شویم قیمت یک سیب ارگانیک می تواند کمتر از یک سیب غیر ارگانیک باشد و براحتی متوجه میشویم که غذاهای ارگانیک باعث فواید بلند مدت در زندگی و صرفه جویی در پول  می شوند چیزهای که هرگز در مصرف غذاهای معمولی پیدا نمی شوند.

 

تهیه  در واحد مدیریت محتوی محلی فود 

 

 

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×