مقاله

با این روشها رب تقلبی را بشناسید

گروه بندی:
4490 0

رب گوجه فرنگی خانگی

 

رب گوجه فرنگی  از پرمصرف ترین چاشنی های غذایی در ایران است با توجه به نیاز بازار  ، انواع رب های گوجه با برندهای مختلف در بازار وجود دارد. اما همه این ربها مرغوب و سالم نیستند برخی افراد سودجو برای تولید رب از سایر سبزی ها مانند کدو پخته یا سیب زمینی پخته شده و پودر نشاسته و... برای تولید رب تقلبی استفاده می کنند . همچنین تولید انبوه رب توسط برخی تولید کنندگان ، نیازمند افزایش ماندگاری آن است چون همه رب ها در زمان کوتاهی فروخته نمی شوند و آنها مجبور هستند برای افزایش ماندگاری رب از برخی افزودنی های شیمایی مانند بنزوات سدیم و... استفاده نمایند.

مدت‌هاست بیشتر افراد سعی کرده اند میزان استفاده از محصولات کارخانه‌ای را در برنامه غذایی خود کاهش دهند به همین دلیل به سمت محصولات طبیعی و خانگی روی آورده‌اند یکی از آنها ها رب خانگی و طبیعی است .البته این کار می تواند در ارتقای سلامت افراد تا حدودی تاثیر گذار باشد چرا‌که مصرف  محصولات تازه و ارگانیک خواص بیشتری بهمراه دارد اما نباید فراموش کرد که برخی از محصولات خانگی و طبیعی نیز توسط برخی از افراد سودجو مورد سوء استفاده قرار می گیرند و از روشهای ناسالم اقدام به تولید محصول می کنند که یکی از این محصولات رب گوجه فرنگی است .

رب_گوجه_خانگی

برای‌آنکه بتوانید رب های تقلبی را از ربهای سالم و طبیعی تشخیص دهید می توانید از روشهای ساده زیر در منزل استفاده کنید:

تشخیص ربهای تقلبی :

تشخیص رب مرغوب از رنگ آن 

رب چه خانگی و چه صنعتی باید رنگ طبیعی گوجه فرنگی را داشته باشد یعنی نه خیلی قرمز باشد که در این صورت نشان‌دهنده استفاه از رنگهای افزودنی است و نه خیلی ارغوانی باشد که در این صورت می توان گفت که از گوجه های نامرغوب استفاده شده است . باید حد وسط یعنی بین رنگهای صورتی و قرمز باشد.

رب باید داخل روغن پخش شود 

وقتی رب گوجه داخل روغن خوب پخش شود یعنی رب مرغوبی است . اما اگر رب داخل روغن گلوله گلوله شود نشان دهنده کیفیت پایین رب گوجه فرنگی است که ممکن است غیر از گوجه فرنگی از ترکیبات دیگری مانند کدو یا نشاشته استفاده شده باشد . اگر رب را داخل رب حرارت دهید و نقاط سیاه رنگی داخل رب تشکیل شوند باز هم نشان دهنده پایین بودن کیفیت رب است که حاوی ناخالصی های زیادی است .

آیا تشخیص بنزوات سدیم در رب گوجه کار آسانی است ؟

وجود افزودنی هایی مانند بنزوات سدیم با هیچ روشی قابل تشخیص نیست اما اگر با کپک های کوچکی روی رب مواجه شدید بدانید که تولید کننده از دوز پایین بنزوات سدیم استفاده کرده است .

منبع 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×