مقاله

مصرف مواد غذایی ارگانیک و سالم چه فوایدی برای ما دارند؟

گروه بندی:
1266 0

حتماً برای شما هم پیش آمده است که وقتی برای خرید وارد یک مغازه میوه‌ فروشی یا فروشگاه میشوید، به نظرتان آمده ، میوه‌ها آن قدر از شکل‌ و رنگ طبیعی خود خارج شده‌اند که گاهی از واقعی بودن آنها دچار شک می‌شوید و برای اطمینان مجبور می‌شوید به آنها دست بزنید. میوه‌هایی که از اندازه معمول بزرگ‌تر هستند و رنگ و بوی سابق را ندارند!! چرا؟

گاهی میوه‌ها به اصطلاح سردخانه‌ای هستند یا برای اینکه کشاورز هزینه انبار میوه‌ها را نپردازد، بیشتر روی درخت مانده‌اند که هر کدام از این مراحل بخشی از خواص میوه‌ها را از بین می‌برد. بخشی از آنها هم با استفاده از اصلاح ژنتیکی رشد یافته‌اند.

سبزیجات و میوه‌ها بخش مهمی از مواد غذایی هستند که ما همه هر روزه از آنها استفاده می‌کنیم؛ به همین دلیل، اینکه از چه کیفیتی برخوردار باشند مهم است.

در روزگاران قدیم هنوز اصطلاح محصولات ارگانیک وارد فرهنگ لغات ما نشده بود، زیرا تمام محصولات روندی طبیعی را برای تولید طی می‌کردند. اما رفته رفته با تغییراتی که در همه چیز ایجاد شد، روند تولید محصولات نیز دچار تحول شد و کودهای شیمیایی وارد این فرآیند شدند.

حتماً شما هم این پرسش برایتان پیش آمده است که اصلاً ارگانیک به چه معنا است و مواد غذایی ارگانیک چه هستند؟

در تعریف ساده، مواد غذایی ارگانیک به مواد غذایی طبیعی گفته می‌شود. اما در تعریف علمی، مواد غذایی هستند که بدون دخالت یا مصرف آفت‌کش‌ها، کودهای شیمیایی و ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی تهیه می‌شوند. 

 

محصولات ارگانیک

می‌توان گفت یک کشاورز که محصولات ارگانیک تولید می‌کند در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت و جمع ‌آوری و بسته ‌بندی آنها از هیچ نوع کود شیمیایی استفاده نمی‌کند. پایه و اساس کشاورزی ارگانیک بر مدیریت صحیح خاک و محیط رشد گیاه استوار است و به ترتیبی عمل میشود که در تغذیه گیاهان تعادل بین عناصر مورد نیاز خاک حفظ شود و در تمام مراحل رشد نیز استفاده از سموم و آفتکشها لازم نباشد.

توجه داشته باشید از آنجا که ممکن است از روی ظاهر محصولات ارگانیک نتوانید تفاوت آن را با محصولات عادی تشخیص دهید، با بررسی دقیق محصول و دیدن تأییدیه‌های جهانی (wiss, USDA, EU, JAS, IOA) خیالتان راحت خواهد شد که یک محصول کاملاً ارگانیک و طبیعی می‌خرید.

البته محصولات ارگانیک تنها به میوه‌ها و سبزیجات منتهی نمی‌شود و می‌تواند حتی شامل تخم مرغ و دیگر محصولات نیز باشد که در روند و فرآیند آنها از مواد و داروهای شیمیایی استفاده نمی‌شود.

محصولات ارگانیک چه فوایدی دارند؟

  • مهم‌ترین ویژگی محصولات ارگانیک ، بالا بودن   ارزش غذایی آنهاست  و بطوریکه مقدار ویتامین سی، کلسیم، منیزیم، آهن و فسفر آنها از غذاهای معمولی بیشتر است.
  • این مواد دارای آنتی اکسیدان هستند، زیرا آفت کش‌های شیمیایی تولید این مواد مغذی را در گیاهان کم می‌کنند، برعکس کودهای حیوانی و آلی تولید آنتی اکسیدان را افزایش می‌دهند. 

 

فواید محصولات ارگانیک

  • همچنین مواد معدنی آنها نیز غنی‌تر هستند و بطوریکه مصرف مواد ارگانیک می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان را کاهش دهد.
  • محصولات ارگانیک سالم و کمتر سمی هستند، زیرا از بقایای آفت کش‌های آلی کمتر آلوده می‌شوند و فاقد  افزودنی‌ هستند.
  • یکی از مهم‌ترین ویژگی این محصولات خوش طعم و خوشمزه بودن آنها است. خوشمزه‌تر بودن آنها می‌تواند به دلیل این باشد که تازه به تازه مصرف می‌شوند. محصولات غیر ارگانیک  رنگ و ماندگاری بیشتری دارند، اما طعم آنها با محصولات ارگانیک قابل مقایسه نخواهد بود.
  • کشاورزان و تولید کنندگان محصولات ارگانیک از دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای پیروی می‌کنند که احتمال آلوده شدن آنها به مواد سمی و شیمیایی را به صفر می‌رساند که باعث تأمین سلامت مصرف کنندگان می‌شود.
  • میزان ریزمغذی‌ها و اسیدهای چرب مورد نیاز بدن در این محصولات بالا است.
  • تولید این محصولات در مقایسه با محصولات غیر ارگانیک موجب آلودگی و تخریب کمتر محیط زیست می‌شوند و در طولانی مدت بر حفظ سلامت و تندرستی مصرف کنندگان بسیار تأثیرگذار خواهند بود. 

شما هم با جایگزین کردن غذاهای معمولی با محصولات ارگانیک در حفظ سلامتی خود و خانواده یک قدم بزرگ بردارید .

تهیه شده در محلی فود - انتشار مطلب فوق با ذکر منبع (محلی فود) بلامانع است . 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×