مقاله

آیا می دانید مواد نگهدارنده چه اثراتی بر سلامتی مان دارند؟

گروه بندی:
2203 3

مواد نگهدارنده شیمایی

همیشه بشر بدنبال حفظ و افزایش ماندگاری مواد غذایی برای ذخیره کردن در انبارها برای  روزهای مبادا بوده است . در گذشته مردم برای نگهداری برخی مواد غذایی از روشهای مانند خشک کردن و یا شور کردن استفاده می کردند . این کار باعث میشد در روزهای سرد سال که امکان کشاورزی در برخی از مناطق وجود نداشت غذای کافی برای خوردن در خانه وجود داشته باشد .

با پیشرفت علم  ، افزایش جمعیت و صنعتی شدن کشورها ، روشهای قدیمی منسوخ شد . اکثر مواد غذایی به صورت صنعتی در کارخانه ها تولید ، بسته بندی و عرضه میشوند. کارخانه ها برای کاهش هزینه های تولید و افزایش سود شرکت ،هر روز میزان بالای از خوراکی ها را به شیوهای پیشرفته تولید و به بازار عرضه می کنند و آنها می خواهند حداقل خرابی را در محصولات خود داشته باشند تا کمترین ضرر را برای شرکت بهمراه داشته باشد ،پس با استفاده از شیوه های نوین ، برای حفظ ماندگاری غذا ، مواد شیمیایی مانند نیترات ، جوش شیرین و... را  به مواد غذایی اضافه میکنند و در بسته بندی های شیک به ما میفروشند.

امروز پیدا کردن یک ماده غذایی بدون ترکیبات شیمیایی و افزودنی ها در سوپرمارکتها کار بسیار سختی است .بدون استثنا بیشتر  مواد غذایی صنعتی برای افزایش ماندگاری ، میکروب زدایی ، تغییر رنگ و مزه ...   از افزودنی های شیمیایی استفاده می کنند .

مواد نگهدارنده و افزودنی ها با اهدافی مانند  جلوگیری از فاسدشدن ،بهبود طعم  و رنگ ،جلوگیری از رشد میکروبها و... به ماده غذایی اضافه می شوند و بدون تردید هیچکدام از آنها بدون عوارض جانبی نخواهند بود. بدلیل استفاده روزانه از این افزودنی ها ، شناخت و دانستن عوارض و تاثیراتشان بر سلامت بدن ،می تواند به ما در انتخاب یک ماده غذایی مناسب کمک نماید .

 

چیپس و پفک

 

برخی از رایجترین افزودنی ها که در بیشتر مواد غذایی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند :

 

رنگها

معمولا رنگها شیمیایی هستند و دو آسیب بزرگ را به بدن می رسانند یکی سرطان  و دیگری آسیب به کبد.این رنگها در محصولاتی مانند پفک ، پاستیل ،اکثر چای های خارجی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرین کننده های مصنوعی

این ترکیبات بجای شکر و قند در برخی مواد غذایی استفاده می شوند این مواد  در غذاهای مانند نوشابه ، دسرها و...مورد استفاده قرار می گیرد و عوارضی مانند صرع ، میگرن و... را بوجود می آورند.

کافئین

کافیئن یک ماده تحریک کننده  و عامل فشار خون ،رفلاکس معده  و بیخوابی و... شناخته میشود  . کافیئن بیشتر در نوشابه ها استفاده می شود.

نیترات

این ماده شیمیایی بیشتر برای افزایش ماندگاری مواد غذایی استفاده میشود .معمولا در غذاهای مانند کالباس ،تن ماهی ، رب گوجه و... استفاده بیشتری میشود . نیترات بعنوا یکی از عوامل اصلی شیوع سرطان شناخته میشود.

طعم دهنده ها

اسانسها معمولا در بیشتر مواد غذایی صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد مانند آبلیموی مصنوعی و خوراکی ها و...

 

مصرف زیاد غذاهای که دارای افزودنی های شیمیایی هستند باعث ایجاد  بیماری های مانند سرطان ، قلبی و عروقی  ،کلیوی ،کبد چرب و... در دنیا شده اند .

ما چه کاری می توانیم انجام دهیم ؟

 ما می توانیم مواد غذایی پرمصرف مانند لبنیات ،نان ، برنج ، رب  و... را با انواع غذاهای سالم و خانگی که از تولید آنها اطمینان داریم  ،جایگزین کنیم و مصرف دیگر مواد غذایی مانند کالباس ، نوشابه ها و پفک ... را به حداقل ممکن برسانیم . با این کار ورود مواد شیمیایی و افزودنی های خطرناک به بدن خود را به حداقل میرسانیم .

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. نرگس 1398/07/11 10:19:53 ب.ظ

    سلام ما محصولات کاملا طبیعی بدون مواد نگهدارنده داریم و ارگانیک 09913815448

  2. بهراد 1396/05/08 08:39:38 ق.ظ

    مقاله مفیدی بود اگر برندهای که از افزودنی های غیر مجاز استفاده می کنند معرفی کنید خیلی خوبه

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×