مقاله

سلامتی را به کودکان خود هدیه کنیم

گروه بندی:
1407 1

غذای کودک

عادات غذایی ما از کودکی توسط والدین و اطرافیان درست می شود . برای همه ما جالب است که چینی ها چطور غذاهای خاص چینی را که ما ایرانی ها حتی نمی توانیم به بعضی ها نزدیک شویم می خورند ؟ آنها این عادت غذایی را از اجداد خود آموخته اند و بدون هیچ اشکالی  آن را می خورند و خیلی هم لذت می برند .  ذائقه غذایی همه انسانها از دوران نوزادی و کودکی توسط اطرافیان و سفره خانواده ساخته میشود اینکه در بزرگسالی چه غذای را دوست داشته باشیم و از چه غذایی بدمان بیاد همه آنها به دوران کودکی ما برمی گردد.

 

غذای ارگانیک برای کودکان

دلیل بسیاری از بیماری ها و عوارض جسمی در بزرگسالی ، به میزان کیفیت  زندگی  برمی گردد اگر یادگرفته باشیم ادم منظم و وقت شناسی باشیم حتما در کارهای شخصی خود موفق هستیم و اگر عادت به مصرف  غذاهای سالم  و با کیفیت داشته باشیم حتما از نظر سلامتی نسبت به دیگر افراد جامعه سالمتر هستیم  همه این عادات خوب یا بد توسط والدین و خانواده از زمان نوزادی در کودکان شکل می گیرد .

همه والدین دوست دارند فرزندانی سالم ، قوی و خوش هیکل  داشته باشند ، ظاهر کودکان علاوه بر مسائل ژنتیکی به عامل دیگری بنام تغذیه وابسته است تغذیه از زمان بارداری روی سلامت وظاهر  فرزند در آینده تاثیر دارد نوع خوراک و غذایی که مادر در حین بارداری مصرف می کنند روی تمامی ارکان بدن کودک تاثیر مستقیم دارد هر چیزی را که مادر میل می کند نوزاد از همان تغذیه می کند .. مادران با مصرف غذاهای سالم و بدون سموم می توانند به فرزندان خود برای داشتن زندگی سالم  کمک کنند .  

نقش غذاهای ارگانیک بر سلامت کودکان چیست؟

بدون شک غذاهای ارگانیک که در آنها از هیچگونه سموم و آلاینده های شیمیایی استفاده نمی شود می تواند در سلامت فرزندان تاثیر زیادی داشته باشد . بدن کودکان نسبت به بزرگسالان از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردار است . هر چقدر مصرف غذاهای ناسالم در کودکان کمتر باشد سیستم گوارشی آنها عملکرد بهتری خواهد داشت. تحقیقات نشان میدهد غذاهای ناسالمی که با سموم شیمیایی و آفت کشها تولید و یا از نگهدارنده ها و افزودنی های شیمیایی استفاده می کنند باعث کاهش تمرکز حواس و ضریب هوشی در کودکان می شوند. مواد غذایی ارگانیک و بدون سموم شیمیایی به نسبت غذاهای معمولی از مواد مغذی و آنتی اکسیدانهای بیشتری برخوردار هستند و قطعا تاثیر زیادی بر بهبود وضعیت جسمانی کودکان خواهند داشت.

 

غذای ارگانیک برای کودکان

همینطور در آشفته بازار صنعت غذایی  ایران ، نخوردن خیلی از غذاها از خوردن آنها بهتر است . لبنیاتی که با مواد نگهدارنده و شیر خشک تولید شده باشد چه فوایدی می تواند برای کودکان داشته باشد ؟ ما فکر می کنیم مصرف شیرهای معمولی تاثیر زیادی بر سلامتی کودکان ما دارند در صورتی که برخی از لبنیات علاوه بر اینکه هیچ خاصیتی ندارند حتی می تواند عوارض خطرناکی در اینده برای کودکانمان  ایجاد کنند.

وظیفه والدین چیست ؟

  • اولین وظیفه والدین ایجاد یک عادت خوب غذایی برای کودکان است ،کودکان باید عادت کنند از غذاهای سالم استفاده و از مصرف غذاهای ناسالم و بی کیفیت اجتناب نمایند  این عادت خوب می تواند بزرگترین هدیه والدین به کودکان خود باشد تا از آنها انسانهای سالم ، شاد و با اعتماد بنفس در آینده بسازد.
  • ما ایرانی ها از زمانی که صنعت چای و قند در ایران توسط اروپایی ها رونق پیدا کرد عادت به مصرف زیاد قند و شکر پیدا کرده ایم این عادت در تمام اقشار جامعه وجود دارد قند یکی از مضرترین ماده غذایی خطرناک در ایران است بیاییم به کودکان خود بیاموزیم که از مصرف قند و شکر اجتناب کنند وبجای آن از شیرین کننده های طبیعی مانند عسل ،شیره و... استفاده کنند . مصرف زیاد قند یکی از عوامل شیوع بیماری دیابت ، کبد چرب است .
  • والدین مفهوم کشاورزی ارگانیک را به کودکان بیاموزند . غذای ارگانیک علاوه بر افزایش سلامتی بدن  ، کمک می کند محیط زیست مان عاری از سموم و آلاینده های خطرناک باشد. امروزه خاک و آبها  بدلیل مصرف بیش از اندازه سموم کشاورزی وضعیت نگران کننده ای دارند .کودکان می توانند بیاموزند چگونه با مصرف غذاهای سالم و ارگانیک می توانند به محیط زیست خود کمک کنند.

 

سلامت و تندرست باشید - تهیه محلی فود 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. سامی 1396/05/11 03:07:43 ب.ظ

    برای کودکان غذای ارگانیک خاصی دارید؟

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×