مقاله

چند دلیل برای مصرف برنج ارگانیک

گروه بندی:
1258 2

برنج از پرمصرف ترین مواد غذایی در ایران است . بیش از نیمی از مردم مناطق گرمسیری و نیم گرمسیری جهان از برنج استفاده میکند .استانهای گیلان و مازندران از مناطق مهم تولید برنج ایرانی هستند . علاوه بر تولید داخلی ، حجم زیادی از برنج خارجی از کشورهای مانند هند ، بنگلادش ، پاکستان وارد بازار ایران میشود.

 

برنج ارگانیک

آلوده بودن برنج های ایرانی و خارجی به سموم خطرناک تازگی ندارد   . ابتدا خبر آلوده بودن برنجهای وارداتی هندی در ایران منتشر شد و بعد از مدت کوتاهی  آلوده بودن برنج های ایرانی نیز در بین مردم پخش شد  . این اخبار نگران کننده باعث شد همه از مصرف برنج در شک و تردید قرار بگیریم ، که کدام برنج سالمتر و عوارض کمتری برای ما دارد ؟

گیاه برنج با آفتهای زیادی در سالهای اخیر درگیر شده است کشاورزان برای مبارزه با این آفات از آفت کشهای شیمیایی استفاده می کنند میزان مصرف این سموم نباید از حد مجاز بیشتر باشد  برخی از کشاورزان  ممکن است این موضوع را رعایت کنند و برخی دیگر هم به آن توجهی نکنند و بدلیل پیشروی زیاد آفت مجبور به استفاده بیش از اندازه آفت کش شوند . این سموم منشا بیشتر خطرات در برنج هستند که هم در برنج ایرانی وهم نوع خارجی آن وجود دارد .

برنج ناسالم

 آرسنیک خطرناک ترین ماده سمی در برنج

آرسنیک از سمی ترین عناصر خطرناک در جهان است . امروزه این ماده خطرناک به شیوه های مختلف به زنجیره غذایی ما نفوذ کرده است و خطرات زیادی برای سلامت انسان ها ایجاد کرده است . تحقیقات اخیر نشان می دهد برخی از انواع برنج ها حاوی مقدار زیادی آرسنیک هستند . آرسنیک معمولا در تمام مواد غذایی و نوشیدنی ها به اندازه ناچیز وجود دارد اما برخی مواد غذایی از جمله برنج حاوی مقدار زیادی آرسنیک هستند . آرسنیک در دو نوع آلی و غیر آلی در طبیعت یافت می شود که برنج حاوی آرسنیک غیر آلی است . از مهمترین دلایل افزایش میزان آرسنیک در برنج ،آفت کشها و علف کشهای شیمیایی هستند.

عوارض آرسنیک در برنج

وارد شدن آرسنیک همراه مواد غذایی به بدن در بلند مدت عوارض خطرناکی برای بدن دارد و خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند :  سرطان ،تنگی رگهای خونی ، فشار خون ، دیابت نوع دو و بیماری های قلبی   را افزایش میدهد .

بدلیل پرمصرف بودن برنج در ایران ، وجود برنج های ناسالم بدلیل داشتن آرسنیک زیاد نگران کننده است  بویژه کودکان که بدلیل داشتن اندامی ضعیف ،  بیشتر در معرض خطرات ناشی از آرسنیک هستند و تغذیه آنها با برنج های ناسالم  به صورت روزانه ایده خوبی نیست .

در چه برنجی آرسنیک کمتر است ؟

برخی تولید کنندگان برنج در ایران دارای مجوزهای معتبر تولید برنج ارگانیک هستند آنها از سموم شیمیایی استفاده نمی کنند و زمین کشاورزی آنها بعد از سالها مراقبت دارای هیچگونه سم و ماده خطرناک نیست برنجهای ارگانیک فاقد سم آرسنیک هستند . همچنین برنجهای در ایران تولید می شود که در حال گذار به ارگانیک هستند در این نوع برنج از سموم شیمیایی و آفت کشها استفاده نمی شود اما زمین کشاورزی از قبل دارای مواد سمی است میزان آرسنیک در این نوع برنجها  محدود  و کم است. پس حتی المقدور برای کاهش عوارض آرسنیک بر بدن از برنجهای سالم یا ارگانیک مصرف کنید و این نوع برنجها را جایگزین برنجهای معمولی بازار نمایید.

چگونه عوارض آرسنیک برنج را کم کنیم ؟

برنج را با آب زیاد بپزید .

قبل از پخت برنج آن را خوب بشویید با شستن بین 10 تا 20 درصد آرسنیک برنج از بین میرود .

از برنجهای ارگانیک که دارای گواهی مجاز ارگانیک  هستند استفاده کنید .

برنج های معمولی را از فروشندگان نامعتبر و به صورت فله خریداری نکنید.

اگر از کشاورز خاصی به صورت مستقیم برنج تهیه می کنید حتما از میزان مصرف سموم استفاده شده ، مطلع گردید.

 

تهیه در محلی فود

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. مدیر سایت 1396/05/16 03:10:46 ب.ظ

    سلام تا اخر این ماه برنج ارگانیک در سایت عرضه می کنیم

  2. حسینی 1396/05/16 03:10:04 ب.ظ

    سلام برنج ارگانیک کی میارین

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×