مقاله

چرا مردم ایران غذای ارگانیک کمتر مصرف می کنند ؟

گروه بندی:
1629 2

محصولات ارگانیک در ایران

در سالهای اخیر وضعیت سلامتی جامعه به مرز هشدار رسیده است بیماری های مختلف مانند سرطان ، ام اس و... گریبان جامعه ایرانی را گرفته است  عوامل زیادی در رشد بیماری های خطرناک در ایران نقش دارند که یکی از مهمترین آنها مواد غذایی صنعتی و آفت کشهای کشاورزی است . عواملی مانند وراثت ، آلودگی هوا و ... هم در شیوع این بیماریها بی تاثیر نیستند اما غذاهای ناسالم و بی کیفیت نقش اصلی در ایجاد  این بحران در ایران دارند.

با رشد کشاورزی شیمیایی و مصرف بی اندازه سموم و آفت کشها ، کشورهای بزرگ دنیا تصمیم به حذف این مواد شیمیایی از غذا وطبیعت گرفتند   و به  کشاورزی به شیوه گذشتگان خود روی آورده اند .  چون کشاورزی مدرن علاوه بر اثرات خطرناک که برای سلامتی انسان ایجاد میکند  باعث تخریب محیط زیست از جمله آلوده شدن آبهای زیرزمینی ، خاک و از بین رفتن زیستگاه  حیوانات میشود که اثرات آنها در چرخه طبیعت مجددا به خود انسان برمیگردد. به این نوع کشاورزی و تولید مواد غذایی درجهان ، کشاورزی ارگانیک  و محصولات ارگانیک گفته می شود . محصولاتی که در تولید و پرورش آنها از هیچ گونه ماده شیمیایی و ضد طبیعت  استفاده نمی شود و محصولات کاملا پاک،تمیز و بدون سموم شیمیایی هستند .

مردم بیشتر کشورهای دنیا در سالهای اخیر به سمت مصرف غذای ارگانیک روی آورده اند بطوریکه سرانه مصرف این نوع محصولات هر سال در کشورهای اروپایی و کشور آمریکا در حال افزایش است . عمده دلیل مردم اروپا برای مصرف غذاهای ارگانیک کمک به محیط زیست و افزایش سطح سلامت خودشان است .مردم آمریکا ، آلمان ، فرانسه و کانادا با بیشترین میزان مصرف غذاهای ارگانیک در صدر جدول کشورهای سالم خور دنیا قرار دارند.

 

غذای ارگانیک

در ایران  نیز چند سالی است مردم با غذاهای ارگانیک آشنا هستند و عده ای به مصرف این نوع غذاها روی آورده اند  اما این مصرف به نسبت کشورهای دیگر خیلی پایین است . پایین بودن سرانه مصرف غذاهای ارگانیک در ایران دلایل مختلفی  دارد که در ادامه به چند دلیل عمده اشاره می کنم:

تنوع محصولات ارگانیک در ایران کم هستند

در ایران محصولات ارگانیک نسبت به سایر کشورهای دنیا خیلی کم تولید می شود ما تولید انبوه این محصولات را در ایران نداریم  به جز چند محصول کشاورزی مانند برنج ، چای ، سیب زمینی ، پسته ، برخی میوه ها بیشتر مواد غذایی مانند گوشت  ، لبنیات ، تخم مرغ و... در ایران نوع ارگانیک آن وجود ندارد . برخی از مواد غذایی ارگانیک نیز وارداتی هستند که به دلیل قیمت بالا ، امکان خرید آن برای همه مردم وجود ندارد. همچنین محصولات ارگانیک ایرانی  در حجم خیلی کمی تولید می شوند که جوابگوی تقاضای بازار ایران نیستند.

محصولات ارگانیک قیمت بالاتری دارند

بدلیل کیفیت بالای محصولات ارگانیک قیمت آنها نسبت به محصولات معمولی مقداری بالاتر است و همچنی بدلیل کم بودن تولید محصولات ارگانیک و بالا بودن قیمت تمام شده تولید این نوع محصولات نسبت غذاهای معمولی، قیمت آنها را بالاتر برده است و همینطور تولید کنندگان محصولات ارگانیک با توجه به نقشی که در سلامت جامعه دارند هیچ یارانه ای از دولت دریافت نمی کنند درصورتی که تولید کنندگان غذاهای معمولی یارانه های زیادی برای تولید دریافت می کنند. دلیل دیگر بالابودن قیمت این محصولات ، شرایط خاص تولید آنها است ، تولید کنندگان ارگانیک از سموم شیمیایی استفاده نمی کنند آنها برای مهار آفت کشها مجبور به استفاده از شیوه های طبیعی هستند که معمولا گرانتر از شیوه های شیمیایی هستند.

 از طرفی قیمت غذاهای ارگانیک به میزان تقاضای بازار وابسته است هر چقدر تقاضا برای این نوع محصولات بیشتر باشد کشاورز و تولید کننده غذای ارگانیک ، مینواند محصول بیشتری تولید کند و افزایش تولید باعث کاهش قیمت تمام شده محصول می شود و تولید کننده قادر خواهد بود قیمت ارزانتر برای محصولات خود در نظر بگیرد.

 

محصولات ارگانیک در ایران

همه مردم با مزایای مصرف غذاهای ارگانیک آشنا نیستند

بدلیل پایین بودن تولید مواد غذایی ارگانیک در ایران ، این محصولات در همه شهرها در دسترس مردم نیست  از طرفی تبلیغات رسانه های ملی برای معرفی و مصرف مواد غذایی ارگانیک و سالم متاسفانه بسیار پایین است و اکثریت جامعه ایرانی با مزایا و فواید محصولات ارگانیک آشنایی کامل ندارند . از طرفی برخی از تولید کنندگان بدلیل توجه مردم به غذاهای ارگانیک ، هر نوع محصولی را با نام و  نشان ارگانیک عرضه میکنند که این باعث ایجاد عدم اعتماد برخی از مردم به محصولات ارگانیک و سالم شده است وتا تفاوتی بین محصولات ارگانیک  و غیر ارگانیک قائل نباشند .

اکثریت ما حامی محیط زیست نیستیم

حتما در جنلگها ، پارکها و خیابانها   زباله ها، بطری ها ، ته سیگارهای سرگردان را زیاد دیده اید . همه اینها نشان میدهد اکثریت ، از ارزش واقعی طبیعت  و مسئولیتی که در قبال آن دارند آگاه نیستند .برای همه  مهم نیست که میلیونها تن ماده شیمیایی هر ساله توسط کشاورزان وارد طبیعت می شود و به محیط زیست کشور آسیبهای جبران ناپذیر وارد کنند.

اگر شما هم از غذاهای ارگانیک و سالم کمتر استفاده می کنید دلیل خود را در بخش نظرات برای ما بفرستید  همینطور از نظر شما چه کاستی های در  تولید و عرضه محصولات ارگانیک و سالم در ایران وجود دارد . با تشکر


با آرزوی سلامتی و تندرستی
رضا کلانتری -محلی فود- کپی با ذکر نام منبع بلامانع است.

 

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. اکبری 1396/05/21 03:22:50 ب.ظ

    سلام تشکر از اطلاع رسانیتون محصولات ارگانیک در ایران خیلی کم تولید میشه . هرکسی داره از این نام برای پرکردن جیب خودش استفاده میکنه کسی هم مسئولیت جواب دادن به سلامتی مردم نیست

  2. احمدپور 1396/05/19 10:13:07 ب.ظ

    سلام دشترسی به محصولات ارگانیک همه جا وجود ندارد من خوزستان هستم هر محصولی نمی توانم اینجا پیدا کنم به غیر از محصولات شما که همه را هم نمی توانید برای شهرهای دیگر بفرستید

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×