مقاله

چرا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کمتر دچار آلرژی میشدند؟

گروه بندی:
1300 1

چرا آلرژی‌های غذایی در حال افزایش هستند؟

آلرژی یک ناهنجاری رو به گسترش است و زندگی را برای افرادی که به آن مبتلا هستند دشوار می‌کند. این مشکل همچنین باعث بالا رفتن هزینه‌های سیستم درمانی در کشورها می‌شود. البته با اصلاح تغذیه و تغییر سبک زندگی تا حدود زیادی می‌توان از مشکلات ناشی از بروز آلرژی در افراد جلوگیری کرد.

به طور متوسط، در هر 3 دقیقه یک نفر بر اثر تشدید علائم آلرژی به مراکز درمانی مراجعه می‌کند. به راستی چرا آلرژی در حال افزایش است، در صورتی که در گذشته افراد بسیار کمی به آن مبتلا بودند؟

بر اساس یک پژوهش گسترده که در سال 2013 در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در دنیا انجام شد، متخصصان به این نتیجه رسیدند که آلرژی‌های غذایی در کودکان از سال 1997 تا 2011 حدود 50 درصد افزایش یافته است که این رقم بسیار بالایی به حساب می‌آید. 

آلرژی غذایی

 

دلایل متفاوتی برای این مسئله وجود دارند که یکی از آنها گسترش استفاده از کودها و سموم شیمیایی برای زراعت و کشاورزی است. کودها و سموم شیمیایی با محتویاتی که دارند میزان حساسیت در افراد را بالا می‌برند و علائم آلرژی را شدت می‌بخشند. عامل دیگر استفاده از نگهدارنده‌ها و افزودنی‌های شیمیایی در غذاها است که در سال‌های اخیر در صنایع غذایی بسیار رواج یافته است. این نگهدارنده‌ها در نهایت موجب شده‌اند تا آلرژی‌های غذایی در نسل جدید رو به افزایش باشند.

در اواسط دهه 1990در آمریکا نوعی پروتئین دستکاری شده در صنعت دامداری مورد استفاده قرار گرفت تا حجم تولید افزایش پیدا کند. این مسئله تنها جنبه سودجویانه داشت و انسان و سلامتی او به هیچ وجه در این کار مد نظر قرار نگرفته بود. شیر یکی از اولین خوراکی‌هایی بود که تحت این دستکاری‌ها قرار گرفت. در واقع این پروتئین دستکاری شده یکی از عوامل تشدید علائم آلرژی در لبنیات صنعتی به شمار می‌آید.

 

چرا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کمتر دچار آلرژی‌های غذایی میشدند؟

در گذشته مردم غذاهای طبیعی استفاده می‌کردند. لبنیات، میوه، سبزی، گوشت و بسیاری دیگر از خوراکی‌هایی که مورد استفاده انسان قرار می‌گرفت کاملاً طبیعی بود و هیچ‌ گونه نگهدارنده و افزودنی در آنها استفاده نمی‌شد. ضمن اینکه کشاورزان و دامپروران برای کاشت و عمل‌آوری این محصولات سموم و کودهای شیمیایی را به کار نمی‌بردند.

در سبک غذایی آن دوران اثری از فست فودها و غذاهای بسته بندی وجود نداشت. این یعنی غذاها عاری از مواد شیمیایی، نگهدارنده، تثبیت‌کننده و رنگ‌های خوراکی بودند. دامپروران و کشاورزان برای افزایش حجم تولید خود به استفاده از هورمون‌ها و مواد شیمیایی روی نیاورده بودند. متأسفانه با افزایش جمعیت و بالا رفتن تقاضا برای مواد خوراکی نیاز به افزودن هورمون‌های رشد و مواد شیمیایی در محصولات کشاورزی احساس شد که این البته موجبات شیوع بیماری‌های مختلف از جمله آلرژی‌های غذایی را فراهم کرد.

 

آلژی

 

خوشبختانه در سال‌های اخیر با پدیده رو به رشدی به نام کشاورزی ارگانیک روبه‌رو هستیم. کشاورزی ارگانیک با توجه به ویژگی‌هایی که دارد علاوه بر کمک به سلامت انسان و کاهش هزینه‌های درمانی در یک کشور، به حفاظت از محیط زیست، آب، خاک و کاهش آلودگی‌ها نیز کمک‌های بسیاری می‌کند.

مواد غذایی ارگانیک فرآیند رشد طبیعی را طی می‌کنند و در کاشت، داشت و برداشت آنها از سموم و کودهای شیمیایی بهره گرفته نمی‌شود. مصرف خوراکی‌های ارگانیک به حفظ سلامتی انسان کمک زیادی می‌کند و ریسک ابتلا به آلرژی و سایر بیماری‌های مهلک و مزمن را در افراد تا حدود زیادی پایین می‌آورد.

محلی فود مکانی برای سفارش و تهیه غذای سالم، تازه ،سالم و ارگانیک است. این وبسایت تلاش دارد تا با بالا بردن سطح آگاهی عمومی در زمینه تغذیه و سبک زندگی، راهگشایی برای بالا بردن کیفیت زندگی باشد و از این طریق بتواند نسلی سالم و قوی را پرورش دهد و هزینه‌هایی که در اثر تغذیه نامناسب به سیستم درمانی کشور و افراد وارد می‌شود را تا حدود زیادی کاهش دهد.

 

تهیه محلی فود - انتشار با ذکر منبع بلامانع است .

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. اصغری 1396/05/23 09:17:51 ب.ظ

    اون زمان خیلی فرق میکرد زندگی متفاوت بود استرس نبود زندگی اسون تر بود غذاها هم طبیعی ارتباط مردم بهتر بود و دوستانه تر بود همه اینها روی ادمها تاثیر داشت

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×