مقاله

برای کنترل وزن خود غلات کامل مصرف کنید

گروه بندی:
1308 0

محصولاتی مانند گندم ، جو ، برنج  جز غلات محسوب می شوند که بدلیل داشتن ارزش غذایی بالا از مهمترین اقلام در سبد غذایی مردم جهان را تشکیل میدهد. امروزه غلات به دو شکل در چرخه مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد : سبوس دار و تصفیه شده .

در غلات تصفیه شده ، گندم یا جو با دستگاههای پیشرفته کاملا سفید میشوند و بخش سبوس و جوانه آن جدا میشود در صورتیکه این بخش دارای تمام مواد مغذی و فواید غلات مانند فیبر ، آهن و ویتامین ب را دارا میباشد و نقش مهمی در رژیم غذایی ما ایفا میکنند .اگرچه در برخی از کشورها  غلات تصفیه شده را با ویتامین ب غنی می کنند اما متاسفانه امکان افزودن فیبر و دیگر مواد مغذی  به غلات تصفیه شده وجود ندارد .

 

غلات کامل

در غلات سبوس دار ،سبوس و جوانه  محصول از آن جدا نمی شود و این باعث حفظ مواد مغذی  در آن می گردد غلات کامل سرشار از ویتامینها و مواد مغذی مانند  فیبر ، ب 1و2و3و اسید فولیک هستند  .

چرا غلات سبوس دار باید بخوریم ؟

مطالعات نشان میدهد غلات سبوس دار خطر سکته مغزی را تا 36 درصد ،دیابت نوع 2 را تا30 درصدو بیماری های قلبی را تا 28 درصد کاهش میدهد و علاوه بر آن وزن بدن را متعادل میکند . همچنین غلات کامل از انباشته شدن چربی در رگها جلوگیری میکنند .. اهمیت مصرف غلات کامل به حدی است که انجمن قلب آمریکا به خوردن شش تا هشت مرتبه غلات کامل در روز را توصیه میکند.

 

نان کامل و سنتی تازه را از اینجا سفارش دهید 

 

غلات صبحانه

 

وجود فیبر در مواد غذایی باعث کاهش احساس گرسنگی می شود از این نظر غلات کامل میتوانند به داشتن وزن و ظاهری متعادل به شما کمک کنند چون غلات سبوس دار سرشار از فیبر هستند . هرفرد بالغ نیاز دارد روزانه حدود 250 گرم فیبر استفاده کند غلات کامل دارای دو نوع فیبر هستند ( محلول  و نامحلول ) که هر دو برای سلامتی مفید هستند . دو تیکه نان سبوس دار  دارای 5.8 گرم فیبر است در صورتیکه همین مقدار نان با آرد سفید 1.9 گرم فیبر دارد خواص فیبر برای بدن شناخته شده هستند فیبر باعث کاهش قند خون ، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده و کاهش کلسترول بد می شود.

با خوردن غلات کامل ، فیبر ، پروتئین سالم گیاهی و انواع مواد مغذی که برای سلامتی مفید هستند را دریافت میکنید . نانهای معمولی از غلات تصفیه شده استفاده میکنند که تمام مواد مغذی و ویتامینهای اصلی غلات از آنها حذف شده است .

نان با گندم کامل

برای کنترل وزن غلات کامل مصرف کنید

افرادی که از غلات کامل استفاده میکنند ،اضافه وزن کمتری دارند. مطالعات نشان میدهد زنانی که از غلات کامل استفاده می کنند تا 49 درصد کمتر دچار اضافه وزن و چاقی می شوند و این تحقیق برای افرادی که مسن تر هستند نیز صدق میکند و آنهای که بیشتر غلات مصرف میکنند وزن و ظاهر ایده آل تری دارند

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×