مقاله

نان سبوس‌دار، یک نان همه‌فن‌حریف!

گروه بندی:
4475 0

نان سبوسدار

هزاران سال است که نان گندم قوت لایموت مردم سرتاسر دنیاست! منظور از نان سبوس‌دار  نانی است که از آرد کامل و سبوس‌دار تهیه می‌شود. اهمیت استفاده از غلات کامل در رژیم غذایی امروزه بر کسی پوشیده نیست. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استفاده‌ی ۲۸ گرم غلات کامل در روز تا ۵ درصد خطر مرگ را در بزرگسالان کاهش می‌دهد. نان سبوس‌دار  حاوی ریزمغذی‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد مفید گیاهی، کربوهیدارت، پروتئین و چربی است و سلامت بدن ما را ضمانت می‌کند.

نان سبوس‌دار، کاهش وزن  و خطر بیماری‌های قلبی-عروقی

 مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف نان سبوس‌دار در زنان باعث کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل می‌گردد. زنانی که همیشه از نان سبوس‌دار در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند تا ۵۰ درصد کمتر از دیگران دچار اضافه وزن می‌شوند. همچنین نتایج حاکی از آن است که مصرف روزانه نان سبوس‌دار باعث کاهش ۲۱ درصدی خطر بسته شدن رگ‌های کرونری قلب (رگ‌های غذا‌دهنده به قلب) می‌شود. نان سبوس‌دار کلسترول، چربی و انسولین خون را کاهش می‌دهد. خوردن سه وعده نان سبوس‌دار در روز باعث کاهش ۳۰ درصدی خطر سکته قلبی در زنان می‌شود.

نان سبوس‌دار، سلامت روده و روان!

نان سبوس‌دار حاوی فیبر است که باعث افزایش توده مدفوع، تسهیل عبور مدفوع از روده و بهبود حرکات روده می‌شود. مصرف نان سبوس‌دار تاحدودی از بروز سندرم روده تحریک‌پذیر و عفونت مزمن روده (بیماری کرون) جلوگیری می‌کند. پزشکان به جای مصرف ملین برای رفع یبوست، مصرف نان سبوس‌دار را پیشنهاد می‌کنند. نان سبوس‌دار حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین B، E، منیزیم، فسفر، آهن و روی است. براساس نتایج پژوهش جدیدی که در دانشگاه مری‌لند انجام شده است، مصرف نان سبوس‌دار از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند.

نان سبوس‌دار دشمن دیابت نوع ۲

جایگزین کردن نان سفید با نان سبوس‌دار و مصرف دو وعده نان سبوس‌دار در روز باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود. فیبر، مواد مغذی، و مواد مفید گیاهی موجود در نان سبوس‌دار حساسیت به هورمون انسولین و سوخت و ساز گلوکز (قند) را در بدن بهبود می‌بخشد و فرآیند جذب غذا را کند می‌کند تا مانع افزایش ناگهانی قند خون شود. برعکس نان سفید باعث افزایش ناگهانی قند خون می‌شود که از نظر مواد مغذی و فیبر فقیر است. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که سه وعده در روز نان سبوس‌دار مصرف می‌کنند تا ۳۰ درصد کمتر از سایرین به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. مصرف ۵ بار در هفته از برنج سفید باعث افزایش ۱۷ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌گردد. اما مصرف برنج قهوه‌ای  یک یا دوبار در هفته تا ۱۱ درصد خطر دیابت را کاهش می‌دهد. جایگزین کردن یک وعده برنج سفید با نان سبوس‌دار در روز باعث کاهش ۳۶ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در آینده خواهد شد. همچنین مصرف روزانه دو وعده نان سبوس‌دار در زنان یائسه تا ۴۳ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد!

کلوچه محلی

نان سبوسدار محلی‌فود تمام آنچه را که از یک نان انتظار دارید برآورده می‌کند! چون نان سبوس‌داری که در محلی‌فود ارائه می‌شود از آرد کامل و تازه تهیه می‌شود که هم سالم است و هم خوشمزه! هم‌چنین بیسکویت سالم  تهیه‌شده از آرد سبوس‌دار گندم و شیرین‌شده با شیره طبیعی انگور و توت نیز می‌تواند جایگزینی سالم برای بیسکویت‌های تهیه‌شده از آرد سفید و شیرین‌شده با شکر باشد.


تهیه  : سینا حلوایی- محلی فود
انتشار متن و تصاویر با ذکر منبع (محلی فود) بلامانع است

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×