مقاله

چرا باید طبع غذاها را بشناسیم ؟

گروه بندی:
2979 0

طبع غذاها

زمانی که بچه بودم مادربزرگم همیشه به نوع غذا خوردن من ایراد میگرفت چون همیشه چند نوع غذا رو با هم میخوردم من دوست داشتم همیشه با ماهی و کباب  ، ماست بخورم چون خیلی خوشمزه میشد! اما مادر بزرگم اصرار داشت اینها رو نباید با هم بخورم و چون باعث سردی میشوند اما من اصلا احساس سرما نمیکردم! بعدا که بزرگتر شدم متوجه شدم منظور اون خدا بیامرز ، سردی مزاج است که همه سیستم بدن  از گوارش ، اعصاب ،رنگ پوست و... را تحت تاثیر قرار میدهد .

مردم ایران از زمانهای باستان به طبع غذاها و مزاج آدمها شناخت کافی داشتند  بطوریکه دانشمندان بزرگی مانند ابوعلی سینا در نوشته های خود به لزوم توجه به مزاج و طبع غذاها در زندگی روزمره تاکید زیادی کرده‌اند.  در طب سنتی چهار نوع مزاج اصلی وجود دارد که شامل  گرم ،سرد ،خشک و تر میشوند هر فردی همه این مزاجها را در وجود خود دارد اما اثرات یکی از آنها  بر روی ما بیشتر از بقیه  است . برای اینکه از نحوه عملکرد بدن خود آگاه باشیم ابتدا لازم است مزاج اصلی خود را بشناسیم مثلا برخی ادمها دارای مزاج گرم و خشک هستند برخی دیگر سرد و تر و... . وقتی از مزاج بدن خود اطلاع داشته باشیم میتوانیم غذاهای سازگار با آن طبع را بیشتر مصرف کنیم چون وقتی غذاهای ناسازگار با بدن خود را میخوریم باعث ضعف سیستم بدن ، اعصاب و معمولا باعث بی حالی و کسلی میشوند.

طبع غذاهای ایرانی

در گذشته که بیشتر بیماری ها از طریق مصرف مواد غذایی مختلف مانند دمنوش ،عرقیات و... مداوا میشدند مردم بیشتر از طبع غذاها اطلاع داشتند و به آن توجه زیادی میکردند .اما در دنیای مدرن با توجه به رشد تولید انواع قرص وشربتهای شیمیایی بخصوص در ایران ، مردم توجه زیادی به اثرات غذا روی سلامتی و روان خود ندارند و با مصرف مواد شیمیایی تمام سیستم  بدن را دچار مشکل و ناراحتی میکنند.

معمولا افراد گرم مزاج چاق‌تر از افراد سرد مزاج هستند سرد مزاجها لاغر ترو با استخوانها کشیده و دارای پوستی کدر تر هستند اما گرم مزاجها دارای پوستی روشن‌تر هستند . همینطور گرم مزاجان خواب کمتری نسبت به سرد مزاجان دارند و اگر فردی به سختی از خواب بیدار میشود میتواند بر سردی و تری مزاج دلالت داشته باشد. در کنار مزاج گرم و سرد دو مزاج تر و خشک هم وجود دارد معمولا افرادی که دارای مزاج تر هستند از مشکلات گوارشی و معده رنج میبرند . گرم مزاجها باید غذاهای با طبع سرد مثل ماهی ، لبنیات ،گوشت گاو  و..بیشتر مصرف کنند و سردمزاجها لازم است غذاهای با طبع گرم مثل عسل ، گوشت گوسفند،میگو ،دارچین و.. بیشتر مصرف کنند . ما عادت به خوردن چای زیاد داریم این نوشیدنی دارای طبع سرد است و افرادی که سرد مزاج هستند بهتر است چای را با دارچین بخورند . البته مزاج شناسی و طبع غذاها مباحث گسترده‌ای دارد که در این مقاله قابل ارائه نیست اما شما می توانید با جستجوی بیشتری در اینترنت به مطالب بیشتری در این زمینه دسترسی داشته باشید.

مزاجم را چگونه بشناسم؟

برای شناخت مزاج بهترین راه حل مراجعه به یک پزشک طب سنتی است بعد از شناخت مزاج بدن ، لازم است در مصرف غذاهای سازگار با مزاج خود برنامه ریزی کنید چون اینکار باعث بهبود عملکرد بدن ، سیستم گوارش، هضم بهتر غذا ، افزایش روحیه و شادابی میشود .

طبع غذاها را از کجا پیدا کنم؟

هر غذایی طبع  و سرشت خاص خود را دارد با جستجوی ساده در اینترنت می توانید از طبع غذاها اطلاع پیدا کنید همینطور شما می توانید از سرویس جدید محلی فود برای شناخت طبع غذاها استفاده کنید برای استفاده از این سرویس اینجا را کلیک کنید و نام غذای مورد نظر خود را وارد کنید تا اطلاعات تکمیلی در مورد غذا به شما نمایش داده شود.


تهیه شده در محلی فود

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×