مقاله

چگونه از ارگانیک بودن یک محصول مطمئن باشم؟

گروه بندی:
2698 0

محصولات ارگانیک

سوال مهمی که همه کسانی که میخواهند از محصولات ارگانیک استفاده کنند می پرسند  :  " چطور از ارگانیک بودن یک محصول مطمئن باشم؟ " در پاسخ به این سوال، لازم است پاسخ چند سوال اساسی در تولید محصولات ارگانیک را با هم بررسی کنیم.

محصول ارگانیک چیست؟

 در تمام دنیا برای ارگانیک بودن یک محصول تعاریف یکسان و استاندارد وجود دارد . محصولات ارگانیک  به محصولاتی خطاب میشوند  که فاقد هرگونه  سموم شیمیایی ، آفت کش و مواد نگهدارنده  باشند ،هر کشوری علاوه بر این تعریف پایه ، قوانین دیگری نیز در ارگانیک بودن محصولات کشور خود اعمال میکنند ،مثلا در کشور هند ،در صورت استفاده از کودکان کار،در مزرعه ،محصولات آن مزرعه  از سطح ارگانیک خارج میشوند.  همینطور مهمترین ویژگی تولیدات ارگانیک کمک به حفظ سلامتی انسان و محیط زیست است.

محصولات ارگانیک چگونه تولید میشوند؟

فرایند تولید محصولات ارگانیک در طی چند سال مورد آزمایش ،بازرسی و کنترل برخی از شرکتها و موسسات به نام "شرکتهای بازرسی ارگانیک " قرار میگیرد . این شرکتها عوامل زیادی مانند خاک ،آب ، وسایل کشاورزی ،زمینهای مجاور ،شرایط تولید ... را برای کنترل محصول در نظر میگیرند .

بعنوان مثال اگر  یک کشاورز در شمال ایران بخواهد برنج ارگانیک تولید کند ، در اولین مرحله باید میزان سموم زمین کشاورزی خود را که از سالهای قبل در خاک نفوذ کرده است را اندازه‌گیری و حذف کند ،برای این هدف با توجه به میزان سموم موجود در خاک ،یک بازه زمانی چند ساله بین دو تا هفت یا بیشتر طول میکشد تا آن زمین عاری از باقیمانده سموم شیمیایی  شود در طول این مدت کشاورز از هیچگونه سموم شیمیایی و آفت کش در کشت جدید استفاده نمیکند اما این محصول همچنان ارگانیک نیست و در رده محصولات "در  گذار به ارگانیک " قرار میگیرد و داری سموم کمتری نسبت به محصولات معمولی است . از عوامل دیگری که در تولید محصولات ارگانیک مورد بازرسی قرار میگیرد آبیاری محصول است کشاورزان برای تولید ارگانیک از آبهای سالم فاقد سموم شیمیایی استفاده میکنند و این آب از چاههای اختصاصی برای آن مزرعه تامین میشود .همچنین آلات کشاورزی نیز برای مشخص شدن میزان سموم مورد بازرسی قرار میگیرد و در صورت داشتن سم ،باید  سم زدایی یا تعویض گردند در این مورد کشاورزان تولید کننده محصولات ارگانیک نباید از تجهیزات دیگر کشاورزان استفاده کنند.

همه این فرایندها تحت نظارت شرکتهای بازرسی ، انجام میشود . تمام شرکتهای بازرسی ایران تحت نظارت انجمن ارگانیک ایران فعالیت میکنند و برای محصولات ارگانیک ،گواهی صادر میکنند و حتی  برخی از محصولات ایرانی مانند زیتون فدک تحت نظارت و بازرسی شرکتهای اروپایی تولید میشوند.

محصولات ارگانیک

چه کسانی ارگانیک بودن محصولات غذایی را تایید میکنند؟

کشاورزان و تولید کنندگانی که قصد تولید محصولات ارگانیک دارند باید کلیه فرایند کشت،برداشت و بسته بندی را تحت نظارت برخی از شرکتهای بازرسی تحت نظارت انجمن ارگانیک ایران انجام دهند این شرکتها در بازه‌های زمانی چند ساله ،بعد از کنترل و آزمایشات مداوم برای آن محصول خاص ،در صورت رعایت تمام فرایند ارگانیک ، گواهی صادر میکنند . این گواهی نباید  برای محصولات دیگر تولید کننده استفاده شود به عبارتی دیگر گواهی ارگانیک برای محصول صادر میشوند نه برای برند! .

محصولات ارگانیک را با چه نشانه‌ی باید بخریم ؟

همه محصولات ارگانیک داخل کشور باید دارای یکی  از نشانه‌های زیر باشند:

گواهی ارگانیک

 البته امکان جعل این علائم در پشت بسته بندی وجود دارد و بهتر است از فروشگاههای معتبر ارگانیک ،که آن فروشگاهها هم تحت نظارت انجمن هستند ، تهیه نمایید.

آیا هر محصول طبیعی و محلی ، محصول ارگانیک است؟

مطابق توضیحات قبلی ،میتوان گفت که همه محصولات طبیعی و محلی ،ارگانیک نیستند چون داشتن گواهی ارگانیک شرط اساسی برای ارگانیک بود یک محصول است . این روزها برخی تولید کنندگان بدون آگاهی از فرایند تولید ارگانیک ، محصولات خود را به نام ارگانیک برای ایجاد بازار و فروش بیشتر ، عرضه میکنند .

چرا محصولات ارگانیک در ایران کم هستند ؟

در ایران محصولات ارگانیک بصورت محدود تولید میشوند و این موضوع دلایل مختلفی دارد از جمله ،دولت از کشاورزی ارگانیک در ایران حمایت جدی نمیکند و هیچ  یارانه‌ای به این بخش از کشاورزی تعلق نمیگیرد از طرفی اکثریت مردم نیز از محصولات ارگانیک بدلیل متفاوت بودن قیمت آنها نسبت به محصولات معمولی ،کمتر استفاده میکند و این امر باعث میشود تولید کنندگان ارگانیک قادر به توسعه کار خود نباشند و همچنین تولید کم محصولات ،نیز باعث پایین بودن مصرف محصولات ارگانیک در ایران شده است .


تهیه شده در محلی فود

انتشار با ذکر منبع بلامانع است

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×