مقاله

آیا خوشمزه تر از میرزا قاسمی شمالی غذایی میشناسد

گروه بندی:
3206 1

میرزا_قاسمی_شمالی

کمتر کسی است که تا نام گیلان را میشنود دلش هوس غذاهای لذیذ و خوش رنگ خطه شمال را نکند. شهری که از سال 2015 به عنوان شهر خلاق خوراک ایران در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. حتی تجسم عطر پیچیده شده در راسته بازار روزهای گیلان، توسط سبزیجات و مرکبات میتواند ذوق آشپزی و چشیدن غذای محلی را برای هر فردی ایجاد کند. از کته کباب و میرزا قاسمی شمالی گرفته تا انواع ترشی های خوشمزه. غذاهای مغذی که همگی با تازه ترین مواد اولیه تهیه می-شوند.

ردپای خاندان قاجار در میرزاقاسمی شمال

از جمله غذاهای مشهور در گیلان میرزا قاسمی است. غذایی که در تاریخچه ابداع آن ردپای خاندان قاجار مشهود است. از آنجا که ناصرالدین شاه شیفته تازگی و کشف چیزهای جدید بود این خصلت وی همچنین بر درباریانش نیز تاثیر گذاشته بود.
در زمان وی محمدقاسم خان، حاکم گیلان و سفیر ایران در روسیه بود. وی که به هنر آشپزی نیز علاقه مند بود به دنبال بازگشت از روسیه به ایران موفق به ابداع غذایی گردید که امروزه به میرزا قاسمی شمال معروف است. این نام گذاری به پاس ابداع این غذا از جانب ناصرالدین شاه به وی الحاق گردید. چرا که میزرا قاسمی غذایی سبک و تهیه شده از مواد غذایی طبیعیِ سالم و بر وفق ذائقه شاه قاجار بود.

چطور میرزاقاسمی بپزیم ؟

اگر مایل به تهیه میرزا قاسمی شمالی در خانه هستید، می¬توانید با دستور غذایی رایج آن و با استفاده از مواد اولیه چون بادمجان،سیر رنده شده، تخم‌‌‏مرغ، گوجه رنده شده، روغن، رب، نمک، فلفل سیاه  و زردچوبه اقدام کنید.
برای خوش طمع تر شدن غذا می­توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:
راز خوشمزگی میرزا قاسمی شمالی در کبابی کردن بادمجانها و همچنین استفاده از سیر تازه و یا حتی پودر موسیر است.
برای راحت پوست کندن بادمجان های کبابی شده پیشنهاد می­شود بعد از پخت آن­ها را در ظرف آب سرد قرار داده و سپس اقدام به پوست کندن کنید.
همچنین فراموش نکنید که استفاده از مواد اولیه تازه می­تواند در طمع آن بسیار تاثیرگذار باشد

میرزا_قاسمی_با_چی_بخوریم

میرزا قاسمی با چی بخوریم؟

در شمال رسم بر این است که میرزا قاسمی را همراه با انواع ترشیجات و سبزیجات چون ترپ ، پیازچه و  حتی و زیتون مصرف میکنند همچنین در رژیم غذایی مردم شمال کته جایگاه ویژه دارد. این غذا که با برنج آبکش نشده و به روش خاص خود تهیه میگردد به عنوان مکمل میرزا قاسمی مورد استقاده قرار دارد. هرچند امروزه استفاده از برنج قهوه ­ای می­تواند جایگزین مناسب برای رژیم غذایی شما باشد.

تهیه_میرزا_قاسمی

 بهترین میرزا قاسمی تهران

امروزه به دلیل شرایط کاری ممکن است برای همگی فرصت سفر به گیلان وتهیه این غذا نباشد از این روی رستوران­های گیلکی و ایرانی در سطح شهر ایجاده شده­ اند که برای تهیه میراز قاسمی می­توانید به آنها مراجعه کنید و به بهترین رستوان های تهیه میراز قاسمی بروید و لذت چشیدن این غذای سنتی و مقوی را داشه باشید.


تهیه شده در محلی فود
 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. پیام 1398/02/12 10:59:44 ب.ظ

    اصلا نداریم میرزا قاسمی رشت خیلی خوشمزه است

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×