مقاله

وقتی اسانس به جای عرقیات گیاهی فروخته می شود

گروه بندی:
2041 0

خواص عرقیات گیاهی

عرقیات گیاهی، همیشه یکی از دوست داشتنی ترین انواع درمان بوده است. ولی این محصولات دوست داشتنی نیز، دقیقا مثل دارو های شیمیایی، نحوه ی مصرف دارند. از همه مهمتر اینکه عرقیات گیاهی هم شامل محصولات اصل و تقلبی است.

در این مقاله، به نحوه ی بررسی و تشخیص عرقیات تقلبی و نحوه ی اطمینان از اصل بودن محصول خواهیم پرداخت.

عرقیات گیاهی هم تاریخ مصرف دارند؟

بله! همیشه فکر می کردم چون عرقیات گیاهی، محصولاتی طبیعی هستند، تاریخ مصرفشان مهم نیست و داخل منزل کلکسیونی از انواع عرقیات تهیه و نگهداری می کردم.بعدها متوجه شدم که متخصصان طب سنتی اکیدا توصیه می کنند هنگام خرید محصولات گیاهی باید به تاریخ مصرف  توجه کنید. مهمترین و اولین نکته ای که در جهت اصل بودن عرقیات گیاهی می توان از آن استفاده کرد، همین مساله می باشد.

تشخیص اصالت کالا با استفاده از بو و مزه

همیشه هنگام خرید توجه داشته باشید که با تست کردن عرقیات از طریق بو و مزه، می توانید از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. البته برای این کار، باید تا حدودی بو و مزه ی عرقیات گیاهی را بشناسید.

نکته ای که وجود دارد این است که مسلما تند بودن و تلخ بودن عرقیات، به معنای مرغوب تر بودن آن نیست. بلکه ممکن است به علت فساد، این تغییر در بو و مزه ایجاد شده باشد.

تشخیص اصالت کالا با استفاده از رنگ و محتویات

عرقیات گیاهی حاصل تقطیر گیاهان هستند. طی عملیات تقطیر، مایعی شفاف، زلال و بی رنگ حاصل می شود. عرقیاتی که رنگی و دارای ناخالصی هستند، ممکن است طی فرآیند های دیگری بدست آمده باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اگر ذرات ریز داخل شیشه ی عرقیات گیاهی مشاهده کردید یا محتوای شیشه، کدر یا حاوی رنگ بود، به هیچ وجه آن را خریداری نکنید.

خواص عرقیات گیاهی

دو نوع از معروف ترین عرقیات تقلبی در ایران

1-ترکیب اسانس و آب

کارخانجات متعددی در زمینه ی تولید و فروش عرقیات گیاهی در ایران فعالیت می کنند. ولی متاسفانه محصولی که در برخی از این کارخانجات تولید می شود، نه تنها عرقیات گیاهی نیست، حتی رنگ و بویی از طبیعت هم ندارد. برخی کارخانجات برای تولید عرقیات گیاهی، از ترکیب اسانس و آب استفاده می کنند. اسانس هایی شیمیایی که معمولا از کشور های خارجی، خریداری می شود و حتی فرآیند تولید این اسانس ها نیز به آن گیاه ربطی ندارد! اکثرا عرقیاتی که بوی خوبی دارند ولی مزه ی خاصی ندارد، از این دست محصولات محسوب می شوند.

2-دمنوش های بسته بندی شده!

همانطور که می دانید، فرآیند تقطیر گیاهان برای بدست آوردن عرقیات گیاهی، به این نحو می باشد که ابتدا گیاه را داخل آب می جوشانند، سپس بخار بدست آمده را سرد می کنند تا به مایع تبدیل شود. مایع بدست آمده عرق مرغوب گیاه است.

برخی از عطاری ها متاسفانه گیاهان دارویی در معرض فساد را می جوشانند، جوشانده ی گیاه را صاف می کنند و به جای کالای اصل، به فروش می رسانند. این نوع از تقلب، بین عرقیاتی که هیچگونه برچسب و مجوز سازمان غذا و دارو و علامت استاندارد ندارند، شایع است.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند تا محصولاتی سالم تر و صددرصد طبیعی را خریداری کنید. همچنین لازم است بدانید که محصولات عرضه شده در محلی فود دارای تمام فاکتور های لازم برای اصالت کالا می باشد و شما می توانید خریدی مطمئن را تجربه کنید.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده سپهر جمشیدی

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×