مقاله

با بهترین نوع چای ایرانی آشنا شوید

گروه بندی:
2459 0

بهترین چای ایرانی

زمانی بود که چای‌های کیسه‌ای با بسته‌بندی‌های شکیل، تازه به بازار آمده بودند. حس باکلاس بودن را در آدم ایجاد می‌کردند و با خود می‌گفتیم به‌به! عجب چای خوبی که به این سرعت رنگ می‌گیرد. یک بسته از چای می‌توانست یک فلاسک را در عرض دو دقیقه کاملاً قرمز کند و اگر مدتی بیشتر می‌گذشت، رنگش به سیاهی می‌زد. آن زمان ملاک من برای چای خوب، بسته‌بندی، نو بودن، سریع رنگ گرفتن و چیزهایی از این دست بود. از طرف دیگر باوری در ما ایرانیان وجود دارد که هر چه مال خودمان است خوب نیست. به دنبال اجناس خارجی هستیم. نوشیدنی‌های خارجی را دوست داریم. لباس‌های مارک خارجی می‌پوشیم. و فکر می‌کنیم پذیرایی از مهمان با چای ایرانی، وجهه خوبی ندارد. تمام این‌ها باورهایی است که در بسیاری از ما وجود دارد. من نیز از این قاعده مستثنی نبودم تا اینکه سفری به شمال داشتم.

شمال ایران و بهترین چای ایرانی

مدت زیادی بود که هر وقت چای می‌نوشیدم، درد خفیفی در سرم شروع می‌شد و احساس سوزش معده پیدا می‌کردم. از این رو علاقه‌ام را به چای از دست داده بودم و از طرفی، دلم برای عصرانه‌های چای و بیسکویت تنگ شده بود. کوله‌پشتی‌ام روی دوشم بود و قدم زنان در خیابان‌های املش قدم می‌زدم. هوا عالی بود. فلاسک چای مسافرتی‌ام در کوله‌پشتی‌ام بود و هوس چای مرا ول نمی‌کرد. در همین حال و هوا بودم که خودم را جلوی یک چای‌فروشی دیدم. پیرمردی خندان روی صندلی‌اش نشسته بود و با سر اشاره به من کرد که داخل مغازه‌اش بشوم.

بهترین چای ایرانی

چای ایرانی اسانس و مواد شیمیایی ندارد

بعد از سلام و احوالپرسی گرم و مختصری که داشتیم، صحبت از چای و مشکلات من با آن شد. پیرمرد خوب به صحبت‌های من راجع به اینکه قدیم چقدر بیشتر چای می‌نوشیدم و امروز دیگر میلی به آن ندارم گوش داد. بعد از جای خود بلند شد، دست در یکی از کیسه‌ها کرد و مقداری چای خشک آورد و جلوی من گرفت. آن را کف دستان من ریخت و خواست که آن را بو کنم. بوی خاصی نداشت! سپس گفت مقداری از نفس گرم خود را روی آن بپاش. این کار را کردم و از اینکه چه عطر دلچسبی به خود گرفته بود تعجب کردم. پیرمرد گفت این بخاطر این است که چای ایرانی اسانس و مواد شیمیایی ندارد. اگر آن را در آب سرد بریزی به هیچ وجه رنگ و روغن پس نمی‌دهد. دلیل سوزش معده و سردرد تو، اسانس و مواد شیمیایی موجود در چای خارجی است.

چای ایرانی، درشت است و طعم گس دارد

سپس از او خواستم که در مورد چای ایرانی بیشتر بگوید. گلایه کردم که چرا ما دائم به دنبال اجناس خارجی هستیم. و درخواست کردم که امروز یکی از آن چای‌ها را بدهد که مثل گذشته‌ها حال آدم را جا می‌آورد. گفت که چای مرغوب، رنگ قهوه‌ای مایل به مشکی دارد و بعد از دم کردن، طعم گس به خودش می‌گیرد. هم‌چنین هر چه دانه‌های چای ریزتر باشد، احتمال اینکه کیفیت پائین تر داشته باشد بیشتر است. علاوه بر اینها، چای مرغوب دارای بافت زبر و خشنی است و اگر مقداری از آن را کف دست بریزیم و با انگشت روی آن فشار دهیم، زبری و زمختی آن در کف دست احساس می‌شود.

بهترین چای ایرانی

دم‌کشیدن در ۲۰ دقیقه و رنگ رقیق آن

با صحبت‌هایی که داشتیم فهمیدم که از همان ابتدا باور غلطی بود که فکر می‌کردم آن دسته از چای‌ها که فوراً رنگ می‌دهند مرغوب‌ترند. چای ایرانی امروزه از مرغوب‌ترین چای‌ها جهان است و حدود ۲۰ دقیقه، دم کشیدن آن طول می‌کشد. البته منظور از دم کشیدن این نیست که باید یک رنگ قرمز پر رنگ و غلیظ به خود بگیرد. بلکه معمولاً چای ایرانی مرغوب، بعد از دم کشیدن، رنگ غلیظ و پررنگ به آب نمی‌دهد. شاید گمان کنیم که کیفیت چای خوب نیست که پررنگ نمی‌شود. اما بالعکس، این نشانه‌ای از مرغوبیت کالاست. دلیل سوزش‌های معده من نیز همان ترکیبات شیمیایی و رنگ‌هایی بودند که به چای خشک خارجی افزوده می‌شدند.

حتما بخوانید : با خواص چای سیاه ایرانی آشنا شوید

انواع چای ایرانی 

چای ایرانی دارای انواع مختلفی است بعد از اینکه برگهای سبز چای وارد خط تولید چای خشک میشوند با توجه به اندازه و کیفیت برگ سبز انواع مختلف چای تولید میشود . اگر برگ سبز چای از برگهای نرم و بدون چوب چای تولید شود چای بدست آمده ، چای بهاره ممتاز خواهد بود ، اگر چای مقداری درشت و دارای چوب باشد به چای قلم معرف است که این چای از نظر طعم گس تر و تلخ تر است معمولا این چای برای تهیه چای ذغالی بسیار عالی است .

انواع چای ایرانی

لذت یک فنجان چای در جنگل‌های املش

بهترین نوع چای ایرانی، در شمال ایران و بخصوص در استان گیلان یافت می‌شود. معروف‌ترین چای ایرانی نیز در شهرستان املش کشت می‌شود. همانجا که با پیرمرد، حدود یک ساعت به گفتگو نشستیم و آخر سر، مقداری چای از او خریدم. البته چون جای زیادی نداشتم، تنها چند روز توانستم آن چای را دم کنم. اما در همان چند روز، نه خبری از سوزش معده بود و نه سردرد. درست مثل چای‌های زمان بچگی‌ام بود. در راه برگشت، مجدداً به مغازه پیرمرد رفتم و کارت مغازه‌اش را خواستم. با خنده‌ای که از روی صورتش محو نمی‌شد، قهقهه ای زد و گفت که من همیشه همینجا هستم. دفعه بعد که آمدی، حتی اگر نبودم هم، ۱۰۰ متر جلوتر یا ۱۰۰ متر عقب‌تر می‌توانی از همین چای را پیدا کنی! بهترین چای ایرانی را از اینجا سفارش دهید


تهیه شده در محلی فود

نویسنده سروش سلیم پور

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×