مقاله

خواص سبوس جو دوسر

گروه بندی:
2467 0

خواص سبوس جو دوسر

در دوره‌ای از زندگی‌ام بخاطر افسردگی‌های زیادی که تحمل کرده بودم، به هر طریقی دست می‌زدم تا حال خودم را عوض کنم. در آن زمان هیچ چیزی را مثل دویدن و بدنسازی برای خودم مفید نمی‌دیدم. ورزش کردن از جمله فعالیت‌های منحصربفردی است که در آزادسازی هورمون‌های شادی‌بخش و ضد افسردگی نقش بسیار پررنگی دارد. به ترتیبی که شاید بتوان گفت هیچ چیز مشابه‌ای برای آن وجود ندارد. تقریباً هفته‌ای ۵ جلسه در هفته تمرینات سخت ورزشی داشتم و روز به روزم احساس بهتری پیدا می‌کردم. تنها چیز نگران کننده‌ای که برایم وجود داشت، لاغری بدنم بود که طی مدتی که ورزش می‌کردم، کمبود وزن و از دست رفتن عضلات بدنم باعث می‌شد که احساس ضعف و گرختی کنم. از آنجا که به گیاهان دارویی علاقه زیادی دارم، هر از گاهی به بازار سنتی سری می‌زنم و از عطاری‌ها چیزکی می‌خرم.

روزی که قدم در عطاری بسیار قدیمی که عکس حاج شیخ‌ا... مددی را بر سر در آن نقاشی کرده‌اند نهادم، قصدم خرید مقداری چای ماسالا بود. تا قدمی می‌زدم ناگهان به ذهنم خطور کرد که به شوخی از فروشنده بپرسم: " آقا واسه بعد از ورزش چی داری؟" . این سوالم در آن موقع سبب شد که با خواص سبوس جو آشنا شوم. بعد از توضیحاتی که فروشنده داد، مقداری خریدم و مدتی بعد از مصرف بود که با خصوص سبوس جو دو سر بهتر آشنا شدم! در این مدت توانستم افزایش حجم عضله‌ای خوبی را تجربه کنم. بد نیست با هم مروری به خواص سبوس جو دو سر داشته باشیم.

خواص سبوس جو دوسر در بدنسازی

می‌دانیم دوره‌هایی که فرد در آن بدن خود را طی فعالیت‌های فیزیکی شدید درگیر می‌کند، لازم است که مواد غذایی کامل و لازم به بدن رسیده تا روند بازسازی عضلات و افزایش حجم ماهیچه‌ها صورت پذیرد. افزایش متابولیسم سلولی که طی ورزش در بافت‌های بدن اتفاق می‌افتد، معمولاً امروزه توسط پودرهای بدنسازی تامین می‌شود که در صورتیکه از کیفیت پائین برخوردار باشند یا به درستی مصرف نشوند، عوارض گوارشی و کلیوی بسیاری بدن را درگیر خواهد کرد. مصرف آرد جو دو سر که به آن یولاف نیز گفته می‌شود، برای ورزشکاران توصیه شده است. این ماده با داشتن مقادیر زیاد پروتئین گیاهی، به روند بازسازی ماهیچه‌ّها کمک می‌کند. هم‌چنین از طرفی باعث افزایش سطح تستسترون خون می‌شوند. علاوه بر اینها، به علت داشتن فیبر زیاد، مانع جذب قند از روده و به تبع آن افزایش تجزیه بافت‌های چربی می‌گردد.

گذشته از تمام اینها، سبوس جو دو سر در سلامت عروق نیز خود را نشان داده است. این اتفاق با وجود امگا۳ و امگا۶ در ترکیبات سبوس جو دو سر به رخ می‌پیوندد. هم‌چنین مصرف روزانه سبوس جو دو سر به پاکسازی بدن بعد از دوره بدنسازی نیز کمک می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود تا ترکیبات مصرف شده در دوره‌ها به تدریج از کبد و سیستم‌های گوارشی بدن خارج شده و سموم اضافی را از آن دفع کند.

خواص سبوس جو دو سر

بقیه خواص سبوس جو دوسر چیست؟

درست است که استفاده از سبوس جو برای تامین پروتئین بدن و افزایش وزن و عضله سازی کمک می‌کند. اما از طرفی چون بخاطر داشتن فیبر قراوان باعث سیری فوری می‌شود، از آن می‌توان برای کاهش وزن نیز استفاده کرد. فیبر موجود در سبوس جو دو سر باعث رفع یبوست نیز شده و کلسترول خون را نیز پائین می‌آورد. بطور کلی خواص سبوس جو دو سر را می‌توان در عناوین ذیل خلاصه کرد.

حتما بخوانید : نان سبوس دار یک نان همه فن حریف

سبوس جو دوسر برای لاغری

از آنجا که سبوس جو دو سر جلوی اشتها را گرفته و احساس سیری پدید می‌آورد، می‌تواند در کاهش وزن بدن و تجزیه بافت‌های چربی کمک کند. سبوس جو دو سر به علت اینکه فیبر بالایی دارد، استفاده از آن بخصوص در غذاهای آب‌دار چون سوپ و آش، باعث اشغال حجم زیادی از معده شده و از پرخوری جلوگیری می‌کند. هم‌چنین چسبندگی جو باعث می‌شود تا با جذب مواد غذایی به خود مانع از هضم آنها در بدن شود.

متخصص کلسترول خون

تحقیقات نشان دهنده آن است که استفاده از سبوس جو دو سر بطور مرتب و منظم، باعث می‌شود تا کلسترول خون حدود ۱۵٪ کاهش پیدا کند. این اتفاق را نیز مجدداً‌ مدیون فیبرهایی هستیم که باعث پاکسازی کبد و دفع کلسترول از بدن می‌شود. برای بهره‌مند شدن از این خاصیت سبوس جو خوب است که روزانه ۳ قاشق غذاخوری سبوس جو در یک لیوان آب حل کرده و پیش از صبحانه میل کنید.

دارویی برای سرطان

سرطان کولون که از سرطان‌های خطرناک روده است، هر ساله ۳۶ هزار نفر را به خود مبتلا می‌کند. مصرف مرتب سبوس جو نقش مهمی در پیشگیری از این سرطان دارد. این ویژگی مجدداً توسط فیبرهای موجود در سبوس ایجاد شده است. چرا که با ایجاد یک لایه محافظتی بین ضایعات و توکسین‌های سرطان‌زا از رشد سلول‌های سرطانی در روده جلوگیری می‌کند.

خواص سبوس جو دو سر

شفافیت پوست و جلوگیری از دیابت

سبوس جو با داشتن منابع فنی از ویتامین B2 تاثیر بسزایی روی ناخن‌ها و پوست بدن دارد. از طرفی سبوس جو چون باعث کاهش جذب قند می‌گردد باعث کاهش سطح انسولین می‌شود. توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از این دو خاصیت، روزانه دو قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر را در مایعات حل کرده و میل کنید.

خواص سبوس جو دوسر برای کودکان

سبوس جو دوسر برای کودکانی که به مدرسه می‌روند، باعث افزایش انرژی آنها و در نتیجه توجه بیشتر آنها به درس و کلاس خواهد بود. از طرفی وجود سبوس جو در غذای کودکان، در امر عضله سازی و تقویت سیستم ایمنی بدن آنها نیز مفید خواهد بود. هم‌چنین کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی در کودکان نیز با سبوس جو دو سر ممکن است.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده سروش سلیم پور

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×