مقاله

نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد

گروه بندی:
1160 1

نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد

شاید اگر در گذشته به شما می گفتند که سرطان بیماری مهلک و خطرناکی است که نوع تغذیه غلط تاثیر بسیاری در بروز آن دارد، باورش اندکی برایتان مشکل بود. حتما با خود می گفتید مگر می شود یک بیماری مرگبار و یا حتی ناشناخته، علتی به این سادگی داشته باشد؟! اما امروز با توجه به بررسی های متعدد دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که به طور کلی مواد غذایی تراریخته، فست فود ها، نوشیدنی های گازدار، رنگ و قند های مصنوعی، کنسرو ها و خوارکی هایی از این قبیل، ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. در واقع این محصولات رابطه مستقیمی با تضعیف سیستم ایمنی بدن داشته و به مرور زمان، عوارض جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب شما را با نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد  آشنا کنیم.

نوع تغذیه ا یکه احتمال سرطان را افزایش می دهد

روغن هیدروژنه

متاسفانه فراوانی این روغن به قدری است که در هر فروشگاه و سوپر مارکتی، می توانید چندین نمونه از آن را بیابید. همین روغن های مایع، جامد و نیمه جامدی که در بسته بندی های مختلف و با تبلیغات گسترده به فروش می رسند، دارای پالم بسیاری بوده و به نوعی روغن هیدروژنه محسوب می شوند. روغن های هیدروژنه در واقع نوعی روغن مضر شناسایی شده اند که مملو از اسیدهای چرب امگا6 است. این ماده هیچگونه ارزش غذایی نداشته و خطر ابتلا به تومور های بدخیم و انواع سرطان را به طور چشمگیری افزایش می دهد. همچنین این روغن حاوی مقادیر بسیاری از اسید های چرب ترانس و غیر اشباع است که از نظر استاندارد های غذایی، فاقد تاییدیه پزشکی می باشند. بهترین جایگزین برای این محصول، روغن های طبیعی و گیاهی نظیر: روغن زیتون، روغن کنجد و مواردی از این قبیل می باشد که به صورت کاملا بکر و بدون مواد افزودنی مضر تولید می شوند.

نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد

محصولات کنسروی نخورید !

کنسرو ها نیز بر خلاف ظاهر دلفریب و طعم لذیذشان، یکی دیگر از غذاهای سرطان زا به شمار می آیند. امروزه معمولا به دلیل کمبود وقت و سرو آسان انواع کنسرو، عده زیادی از افراد نسبت به خرید آنها علاقه مند شده اند، غافل از اینکه در پشت پرده این محصولات، از مواد افزودنی زیان باری استفاده می شود، که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. عموما این دسته از مواد غذایی، با تخریب بافت های عصبی در بدن، نقش موثری در آسیب به سیستم دفاعی بدن وارد کرده و موجب صدمات خطرناکی خواهند شد. برای در امان ماندن از مضرات کنسرو، بهتر است نوع طبیعی و تازه مواد خوراکی را جایگزین کنسرو ها نمایید.

الکل

دامنه تاثیرات ومضرات الکل بسیار وسیع تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید! نوشیدنی های حاوی الکل، مانند مواد مخدر عمل کرده و علاوه بر ایجاد اعتیاد در افراد، به نوعی یکی از عاملین اصلی بروز سرطان هستند. ابتلا به انواع سرطان ها نظیر: کبد، سینه، مری، معده و روده ، نتیجه مصرف الکل خواهند بود. ترکیبات موجود در الکل، سبب تخریب بافت های پروتئین و دی ان ای شده و سرطان زا می باشد.

نوشابه های گازدار عامل اصلی سرطان در ایران

علاوه بر نوشیدنی های الکلی، انواع نوشابه نیز در ابتلا به سرطان دخیل خواهند بود. عمدتا نوشابه ها دارای گاز، شیرین کننده و رنگ های مصنوعی هستند که بیشترین ضربه را به معده وارد می کنند. بر اساس مطالعات انجام شده، کسانی که به دفعات نوشابه می نوشند، به طرز قابل توجهی بیشتر از سایرین به سرطان سینه و پروستات دچار خواهند شد.

نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش میدهد

قند تصفیه شده(شکر+ قند)

از قند های تصفیه شده عموما در تولید نوشابه و مواد خوراکی فرآوری شده استفاده می کنند. متاسفانه این ماده برای هضم خود، سبب سوختن مواد مغذی و مفید بدن مانند: کلسیم، ویتامین های گروه Bو منیزیم می شود، که پس از گذشت مصرف طولانی مدت، صدمات مرگباری به بدن وارد خواهد کرد. این ماده علاوه بر پوکی استخوان و دیابت، سبب بروز انواع سرطان نیز خواهد شد.

حتما بخوانید : برای پیشگیری از سرطان چی بخوریم ؟

شیرین کننده های مصنوعی

به نوعی شیرین کننده که به عنوان جایگزین شکر، در مواد خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد "شیرین کننده مصنوعی" می گویند. این ماده در تولید انواع آدامس، شکلات، ژله، نوشیدنی هایی مانند آبمیوه های صنعتی و نوشابه، انواع کنسرو و... نقش داشته و به عنوان عنصری سرطان زا شناخته شده است. به طور کلی عوارض شیرین کننده های مصنوعی، متمرکز بر دستگاه گوارش و عملکرد آن خواهد شد، که احتمال ابتلا به سرطان های روده، معده، مری قوت می بخشد.


تهیه شده در محلی فود

مهسا بقایی

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. مریم مرادیان 1399/11/07 10:58:51 ب.ظ

    خوب بود مطالبتون ولی کم بود

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×