مقاله

همه آنچه باید در مورد ژل رویال بدانید

گروه بندی:
2314 0

ژل رویال چیست؟

احتمالاً برای مشکلات مختلف پوستی یا حتی مشکلات معده و نازایی! از برخی افراد فعال در طب سنتی کمک خواسته‌اید و آنها پیشنهاد ژل رویال به شما داده‌اند. این ماده خوراکی خاص، که اتفاقاً از اسم بسیار جالبی هم بهره می‌برند، می‌تواند یکی از مفیدترین پیشنهادهایی باشد که شما در بین مواد طبیعی بتوانید آنها را پیدا کنید. این ماده ژلاتینی ویژگی‌های مختلف بیولوژیکی دارد که ساده‌ترین آن‌ها فعالیت‌های آنتی اکسیدانی و همچنین اثرات ضد باکتری است که نقش بسیار حیاتی در سلامت ایفا می‌کند.

با توجه به اینکه ما در گروه محلی فود در زمینه ارائه مواد غذایی و مواد سالم طبیعی و ارگانیک فعالیت می‌کنیم، در این مطلب می‌خواهیم شما را با ژل رویال به عنوان یک ماده رؤیایی و شگفت انگیز آشنا کنیم.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال که با عناوین مختلفی مانند شاه انگبین، غذای ملکه و شیر زنبور عسل هم شناخته می‌شود، یک نوع ماده شیری رنگ است که توسط زنبور عسل کارگر تولید می‌شود. در ساخت این ماده در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب، ۱۲ تا ۱۵ درصد پروتئین، ۱۰ تا ۱۶ درصد شکر یا قند، 3 تا 6 درصد چربی و ۲ تا ۳ درصد انواع ویتامین‌ها، نمک‌ها و اسید آمینه‌ها یافت می‌شود. جالب است بدانید که ساختار و ترکیب ژل رویال با توجه به موقعیت جغرافیایی زنبورهای عسل متفاوت است. نام این ترکیب با توجه به این واقعیت که زنبورها از آن برای رشد و پرورش زنبور ملکه استفاده می‌کنند برگرفته شده است. البته این ماده شیری رنگ نباید با گرده زنبور یا حتی با زهر زنبور اشتباه گرفته شود.

 شرایط خاص و منحصر به فرد ژل‌رویال باعث شده که امروزه پزشکان سنتی و حتی پزشکان حرفه‌ای از آن به عنوان مواد دارویی استفاده کنند. از این ماده شگفت انگیز برای درمان آسم، تب یونجه، بیماری کبد، پانکراتیت، دیابت نوع 2، زخم‌های پای دیابتی، مشکلات خواب (بی خوابی)، تحلیل رفتگی به خاطر سرطان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، ناباروری، تسکین علائم یائسگی، زخم معده، بیماری کلیه، شکستگی استخوان، اختلالات پوستی و کلسترول بالا است. همچنین برای تسکین اثرات پیری و تقویت سیستم ایمنی به عنوان یک تقویت کننده سلامت عمومی استفاده می‌شود.

ژل رویال  چگونه تهیه می‌شود؟

با توجه به موارد فوق العاده‌ای که در مورد ماده شاه انگبین یا ژل رویال گفتیم، احتمالاً این سؤال برای شما به وجود آمده که چگونه آن را تولید کنیم؟ متاسفانه تولید این ماده شگفت انگیز از قدرت انسان خارج است و به عنوان یک ترشح پروتئینی از غدد هیپوفارنکس به کار گرفته شده در فک پایینی زنبور عسل کارگر گرفته می‌شود. بنابراین به عنوان اصلی‌ترین فعالیت بدنی زنبور عسل کارگر تولید می‌شوند و به عنوان تنها غذای ملکه زنبورعسل از آن استفاده می‌شود.

 جالب است بدانید که تنها ملکه می‌تواند در تمام طول عمر خود از ژل رویال استفاده کند و لاروهای کوچک هم تنها سه روز پس از خارج شدن از تخم امکان استفاده از آن را دارند. ویژگی‌های شیمیایی و تأثیر آنها بر شرایط فیزیولوژیک ملکه زنبور عسل باعث شده که امروزه از این ماده به عنوان درمان نازایی استفاده شود. نکته دیگر اینکه این ماده می‌توانند سن ملکه را تا ۵۰ برابر زنبور کارگر افزایش دهد. 

ژل رویال چه کاربردی دارد؟

ژل رویال چه کاربردی دارد؟

کاربردهای ژل رویال و تأثیر آن بر روی انسان بسیار بیشتر از سطح انتظار ماست. این ماده تقریباً همه پروتئینها را دارد و به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک داروی کامل به کار گرفته شود. بنابراین محققین و پزشکان تحقیقات مختلفی بر روی این ماده ژلاتینی انجام داده‌اند که کاربردهای آن به شکل زیر هستند:

 تأثیر مستقیم بر علائم یائسگی

 تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف ژله رویال به صورت خوراکی و به مدت ۳ ماه می‌تواند کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان کلسترول خوب خون را افزایش دهد و از طرف دیگر کلسترول بد خون را کاهش دهد. این در حالی است که در جریان یائسگی این روند به صورت معکوس رخ می‌دهد. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که مصرف محصولات حاوی ژل رویال یا حتی گرده گل به صورت خوراکی و به مدت ۱۲ هفته می‌توانند علائم یائسگی را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس رفاه در زنان یائسه شود.

همچنین مشخص شده که محصولات حاوی ژل رویال، روغن گل پامچال و جینسینگ به طور قابل توجهی علائم یائسگی را کاهش می‌دهند. استفاده از این ژل در داخل واژن می‌توانند کیفیت زندگی و حتی مشکلات جنسی زنان یائسه را بهبود ببخشد و تاثیری همانند استروژن داشته باشد. جالب است بدانید که استفاده از استروژن در داخل واژن باعث کاهش التهاب واژن در زنان یائسه می‌شود. 

آلرژی فصلی

 به نظر می‌رسد که با مصرف محصولات حاوی ژل رویال به مدت سه تا شش ماه و در طول فصل گرده افشانی، وضعیت ناراحتی یا گرفتگی بینی، عطسه بیش از حد و ناراحتی چشم در کودکان مبتلا به آلرژی فصلی بهبود می‌یابد.

 تحلیل رفتگی به دلیل سرطان

 تحلیل رفتگی به دلیل سرطان

 تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف مخلوط عسل و ژل رویال به صورت دو بار در طول روز و برای ۴ هفته می‌تواند احساس خوبی در افراد مبتلا به سرطان ایجاد کنند و به نوعی تحلیل رفتگی آنها را بهبود ببخشد.

دیابت‌ها و زخم پای دیابتی

 برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ژله رویال به صورت خوراکی یک بار در روز به مدت ۸ هفته باعث افزایش متوسط قند خون و همچنین افزایش سطح انسولین خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود. در برخی از مطالعات اولیه مشخص شده که استفاده از این نوع ژل به بهبود زخم و حذف بافت مرده آن کمک می‌کند. همچنین تحقیقات اولیه نشان داده که استفاده از پمادهای حاوی ژل سلطنتی و پانتنول تا شش ماه به بهبودی زخم پای دیابتی کمک می‌کند.

نازائی

 برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از محلولهای حاوی ژل رویال، به خصوص ژل به دست آمده از زنبورهای مصری می‌تواند به درمان نازایی کمک کند. استفاده از این ماده در طول دو هفته می‌تواند میزان باروری را در زوج‌هایی که با مشکلات باروری و نازایی مواجه هستند بهبود ببخشد.

سایر کاربردهای پزشکی

 بر طبق تحقیقات مجزا مشخص شده که مصرف این ماده ژلاتینی به صورت خوراکی می‌تواند سطح کلسترول خون را در افراد مبتلا به چربی کاهش دهد، در درمان سندرم پیش از قاعدگی ایفای نقش کند و همچنین به عنوان یک عامل اصلی در کاهش وزن نقش داشته باشد. جالب است دانید که مصرف محصولات حاوی ژل رویال به صورت روزانه و در طول ۸ هفته به مرور زمان می‌تواند وزن بدن را کاهش دهد و قند خون را هم پایین بیاورد. در کنار این موارد درمان آسم، بهبود زخم معده، بهبود بیماری کلیوی، بهبود اختلالات پوستی و همچنین تقویت سیستم ایمنی از دیگر کاربردهای مهم ژل رویال هستند. 

عوارض جانبی احتمالی ژل رویال

عوارض جانبی احتمالی ژل رویال 

ژل رویال همانند هر ماده خوراکی دیگری ممکن است با عوارض جانبی برای برخی افراد خاص همراه باشد. اصولاً این ماده برای اغلب مردم مناسب است و مشکلی ایجاد نمی‌کند. برخی از مواد تولید شده با این ژل از لحاظ پزشکی و از لحاظ سلامت کاملاً تأیید شده هستند و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. البته ممکن است در برخی افراد خاص باعث واکنش‌های آلرژیک از جمله آسم، گرفتگی گلو و حتی مرگ هم شوند. به ندرت، نشانه‌های از خونریزی همراه با درد معده گزارش شده است.

 ژل رویال یک گزینه مناسب برای پوست است و احتمال التهاب یا نشانه‌های آلرژیک برای پوست سر در آنها وجود دارد. البته این احتمالات بسیار کم هستند و به فاکتورهای زیادی مانند شرایط پزشکی فرد بستگی دارند.

 هشدارهایی برای استفاده از ژل رویال در برخی افراد خاص

با توجه به مکانیزم عملکرد ژل رویال و شرایطی که برای فرد به وجود می‌آورد برخی هشدارها در مورد استفاده افراد با شرایط خاص وجود دارد. این افراد شامل موارد زیر می‌شوند:

  • کودکان: به احتمال زیاد مصرف ژل رویال به صورت خوراکی به مدت شش ماه برای کودکان بدون مشکل است.
  • افراد باردار و شیرده: اطلاعات خاصی در مورد ایمن بودن این ماده برای افراد باردار یا شیرده وجود ندارد و شرط احتیاط عدم استفاده آن است.
  • افراد مبتلا به آسم و آلرژی: اگر شما آسم یا آلرژی به محصولات زنبور عسل دارید، ترجیحاً از این ژل استفاده نکنید که در برخی واکنش‌های جدی ممکن است منجر به مرگ شود.
  • التهاب پوستی: این ماده می‌توانند التهاب پوست یا همان درماتیت را تشدید کند.
  • فشار خون پایین: ژل رویال در کاهش فشار خون نقش دارد و اگر شما مبتلا به فشارخون هستید، باید مصرف آن را تحت نظر پزشک و با مقدار بسیار کم انجام دهید.

تداخل ژل رویال با داروهای مختلف

تداخل ژل رویال با داروهای مختلف 

اصولاً ژل رویال به دلیل خاصیت طبیعی و ذات ارگانیک خود مشکل خاصی برای مواد دارویی ایجاد نمی‌کند و با اکثر داروها سازگاری دارد. اما افراد مصرف کننده وارفارین یا کومادین باید در استفاده همزمان از این ژل مراقب باشند. این ماده می‌تواند اثر وارفارین یا کومادین را به شدت بالا ببرند و منجر به افزایش کبودی یا حتی خونریزی شود.

میزان مصرف ژل رویال توصیه شده

اصولاً میزان مصرف پیشنهاد شده برای ژل رویال با توجه به شرایط فرد تغییر می‌کند و بهتر است که این موضوع توسط پزشک تعیین شود. اما برای کسانی که به دنبال کاهش علائم یائسگی هستند، می‌توانند ۱۵۰ میلی گرم از ژل را هر روز به مدت ۳ ماه مصرف کنند. البته می‌توانید یک یا دو کپسول محصول حاوی ژل رویال و گرده گل را برای مدت ۱۲ هفته استفاده کنید یا از ترکیب ژل با روغن گل پامچال و جینسینگ به صورت روزانه برای ۴ هفته مصرف کنید.

ژل رویال را از کجا تهیه کنیم؟

اینکه ما در اینجا پیشنهاد دهیم که برای خرید ژل رویال به سراغ یک فروشنده خاص بروید چندان حرفه‌ای نیست و احتمالاً می‌تواند چالش برانگیز باشد. اما بهتر است که در این مورد به سراغ فروشنده‌های معتبر با سابقه کاری مرتبط بروید که از آنها اطمینان داشته باشید و با خیال راحت از آن استفاده کنید. ما هم در گروه محلی فود این امکان را به وجود آورده‌ایم تا شما بتوانید بهترین محصولات طبیعی و ارگانیک را به دست بیاورید و از آنها برای رفع مشکلات مختلف خود استفاده کنید. بنابراین برای خرید ژل رویال و مشاوره در این زمینه می‌توانید از صفحه ارتباط با ما استفاده کنید و سؤالات خود را از کارشناسان ما بپرسید. 


تهیه شده در محلی فود

نویسنده : طاهر مهدی پناه  

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×