مقاله

تشخیص عسل طبیعی - برای اطمینان از طبیعی بودن عسل این موارد را انجام دهید

گروه بندی:
2252 0

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی همانطور که برای ما سخت‌ترین کار ممکن است، برای برخی از افراد به اندازه لمس کردن آن با انگشت یا دیدن شکل ظاهری آن راحت است. فواید عسل طبیعی بسیار زیاد و چشمگیر هستند و می‌تواند به بهبود بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. متاسفانه این موضوع به یک بهانه برای افراد متخلف تبدیل شده تا به فکر قالب کردن عسل مصنوعی یا عسل جعلی به جای عسل طبیعی باشند و درآمدی از این راه کسب کنند.

 اما، مادر گروه محلی فود وظیفه خود می دانیم که عسل طبیعی را با بهترین کیفیت به مشتریان خود برسانیم و راهکارهای تشخیص طبیعی بودن عسل را به آنها نشان دهیم. پس با ما همراه باشید تا این شیوه‌ها را به شما معرفی کنیم.

روش‌های تشخیص عسل طبیعی با درصد اطمینان پایین

 اگر شما عسل شناس باشید و قبلاً به شکل‌های مختلف با عسل طبیعی سر و کار داشته باشید، به احتمال زیاد مشکلی برای تشخیص طبیعی و اصلی بودن عسل ندارید و حتی با نگاه به ظاهر آن هم می‌توانید تشخیص دهید. اما اگر در این زمینه اطلاعات چندانی ندارید، اول باید به سراغ برخی مشخصات ظاهری و کلی بروید.

توجه به قیمت عسل طبیعی

 اصولاً قیمت عسل طبیعی با قیمت عسل مصنوعی غیر قابل مقایسه است و بعضاً تا چند برابر بیشتر است. کسانی که از زنبورداری و تولید عسل به عنوان منبع اصلی کسب درآمد خود استفاده می‌کنند، برنامه ریزی بلند مدت دارند و به هیچ وجه محصول خود را با قیمتی پایین‌تر از سطح انتظار جامعه نمی‌فروشند. پس شما اگر با شخصی مواجه شدید که ادعای فروش عسل طبیعی با قیمت پایین داشت، حتماً به آن شک داشته باشید و راهکارهای مطمئن‌تر را امتحان کنید.

در نظر گرفتن شکل ظاهری عسل طبیعی

 یکی دیگر از راهکارهای تشخیص عسل طبیعی این است که شما به شکل ظاهری آن توجه کنید. اگرچه این موضوع سخت است، اما برای افراد حرفه‌ای قابل تشخیص است. عسل معمولاً رنگی به رنگ کهربایی، کاملاً شفاف و براق دارد. اگر دیدید که رنگ عسل کدر شده است، اگر بیش از حد رنگ آن روشن باشد، اگر بیش از حد عسل روان باشد، یا حتی اگر بیش از حد رنگ آن تیره باشد، به اصلی بودن عسل شک کنید. می‌توانید از نور چراغ موبایل برای امتحان کردن شفافیت ستفاده کنید.

*نکته: به خاطر داشته باشید که رنگ عسل کوهی کدر است و بسیار روان است. این نوع عسل با قیمت بسیار بالایی فروخته می‌شوند و شکل ظاهری آن با عسل تولید شده در کندو متفاوت است.

معتبر بودن برند تولید کننده یا عرضه کننده

شما برای تشخیص عسل طبیعی می‌توانید به برند آن توجه کنید. در حال حاضر در بازار چند برند معروف و معتبر ادعا می‌کنند که تولید کننده و فروشنده عسل طبیعی هستند. اگرچه اطمینان کردن به این موضوع بسیار سخت است، اما می‌توانیم این واقعیت را قبول کنیم که برندهای معتبر هیچ‌وقت اعتبار خود را به خاطر فروش یک محصول خدشه دار نمی‌کنند. وقتی که ما در گروه محلی فود ادعا داریم که طبیعی‌ترین عسل بازار را به شما ارائه می‌دهیم، می دانیم که شما به عنوان مشتری می‌توانید نیروی تبلیغاتی ما هم باشید و به هیچ وجه سعی نمی‌کنیم که محصولات بی کیفیت به شما بفروشیم.

خرید عسل طبیعی از فروشنده‌های آشنا و محلی

اگر توانایی تشخیص عسل طبیعی را ندارید، توصیه می‌کنم که حتماً به فروشنده‌های آشنا و آشنایان محلی خود مراجعه کنید. البته این گزینه بیشتر برای کسانی که در شهرهای کوچک هستند مناسب است. شما می‌توانید با این افراد به محل پرورش زنبور عسل بروید و نحوه نگهداری و حتی استخراج عسل را ببینید. این روش به شما کمک نمی‌کند که عسل طبیعی را تشخیص دهید، اما به هر حال این دیدگاه را برای شما به وجود می‌آورد که محصول خریداری شده کیفیت مناسبی دارد. 

تشخیص مزه و طعم عسل طبیعی

راهکار بعدی این است که از فروشنده اجازه بگیرید که کمی از عسل را میل کنید و طعم و مزه آن را بچشید. معمولاً عسل طبیعی به شکلی است که شما به راحتی می‌توانید مقدار زیادی از آن را بخورید و اصطلاحاً دل شما را نمی‌زند. مزه این عسل و بوی آن قابل تشخیص است و احتمالاً سوزش بسیار کمی در انتهای گلوی خود احساس می‌کنید. این در حالی است که عسل مصنوعی بیشتر از شکر و اسانس بوده و تشخیص آن چندان سخت نیست. البته معمولاً فروشنده‌ها در مقابل این روش تشخیص عسل طبیعی مقاومت می‌کنند.

روش‌های تشخیص عسل طبیعی با درصد اطمینان بالا

مواردی که در بندهای قبلی گفته شد عمومی هستند و درصد اطمینان کمتری دارند. این موارد شما باید تجربه زیادی داشته باشید و مصرف کننده حرفه‌ای عسل باشید. اما چند راهکار علمی وجود دارد که به شما در تشخیص عسل طبیعی کمک می‌کند و هزینه چندانی ندارد.

تشخیص عسل طبیعی با آب

اولین کاری که می‌توانید انجام دهید، امتحان حل شدن عسل طبیعی در آب است. عسل طبیعی به دلیل ساختار منحصر به فرد خود تمایلی به حل شدن در آب سرد یا حتی آب گرم ندارد. بنابراین می‌توانید مانند تصویر زیر از هر کدام از نمونه‌ها یک قاشق را در آب قرار دهید و کمی هم بزنید. هر کدام که دیرتر حل شوند یا اصلاً حل نشوند، عسل طبیعی هستند. همچنین می‌توانید از ارتفاع بالا عسل را به صورت شیره در داخل لیوان بریزید. در این حالت هنگام ریختن عسل در داخل لیوان، اگر شیره آن بدون حل شدن به ته لیوان رسید، یعنی عسل مورد نظر خالص و اصلی است.

تشخیص عسل طبیعی با آب

 تشخیص عسل طبیعی از شکری شدن آن

 احتمالاً سابقه شکری شدن عسل را در یخچال یا در محیط‌های سرد داشته‌اید و کلی هم شاکی شده‌اید که از عسل غیر طبیعی استفاده کرده‌اید. اما جالب است بدانید که شکری شدن یکی از معیارهای اصلی تشخیص عسل طبیعی است. ساختار ارگانیک عسل به شکلی است که در بلندمدت تمایل به شکری شدن دارد و اگر شما آن را در یخچال یا در محیط سرد نگهداری کنید، با عسل شکری مواجه می‌شوید که در مورد کیفیت آن نگران نباشید.

حتما بخوانید  : علت شکرک زدن عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با کبریت

تشخیص عسل طبیعی با چوب کبریت شیوه‌های متعددی دارد و شما می‌توانید این کار را انجام دهید. روش اصلی کار بر مبنای آتش گرفتن عسل است. این روش به طور ویژه برای تشخیص عسل خالص و بدون آب به کار برده می‌شود. شما همانند تصویر زیر دو نخ کتانی را به دو نمونه از عسل آغشته کنید و سعی کنید که آنها را آتش بزنید. معمولاً از عسل خالص به دلیل نداشتن آب خیلی راحت آتش می‌گیرد، اما عسل ناخالص در مقابل سوختن مقاومت می‌کند.

تشخیص_عسل_طبیعی_با_کبریت

تشخیص عسل طبیعی با دستمال کاغذی

عسل طبیعی ساختاری نسبتاً سفت و محکم دارد. این عسل خیلی راحت به سطوح مختلف می‌چسبد و جابجا شدن آن کمتر است. می‌توانید مانند تصویر زیر از نمونه‌های مختلف به اندازه یک قاشق چایخوری بر روی یک دستمال کاغذی بریزید. اگر بعد از بلند کردن دستمال کاغذی متوجه شدید که عسل در حال جاری شدن است، مطمئن باشید که عسل مورد نظر ناخالص و غیر طبیعی است. همین آزمایش را هم در مغازه می‌توانید انجام دهید. البته در اینجا باید از انگشت خود استفاده کنید و ببینید که عسل جاری می‌شود یا خیر.

تشخیص_عسل_طلبیعی_با_حرارت

تشخیص عسل طبیعی با حرارت

به احتمال زیاد این مورد با مخالفت فروشنده مواجه می‌شود و توصیه می‌کنیم که حتماً مقدار کمی از آن را بخرید و بعد از اطمینان از کیفیت آن، برای خرید در حجم بیشتر اقدام کنید. در این حالت باید حرارت ملایمی به عسل بدهید و به مرور زمان تکان دهید. اگر در اثر حرارت متوجه شدید که عسل نرم شده و حباب تولید می‌کنند، عسل مورد نظر ناخالص است. حتی اگر یک شیشه یا آینه بر روی آن بگیرید و احساس کنید که سطح آن را بخار گرفته، از وجود آب در ساختار عسل مطمئن شوید. البته برای تشخیص عسل طبیعی با حرارت نباید از حرارت زیاد استفاده کنید که تشخیص آن را برای شما سخت می‌کند.

 تشخیص عسل طبیعی با سرکه 

 سرکه یکی دیگر از ابزارهایی است که می‌تواند در تشخیص عسل طبیعی به شما کمک کند. همانطور که در تصویر می‌بینید دو ظرف کوچک از عسل و سرکه آماده کنید که حجم آنها با یکدیگر یکسان باشد. این دو ظرف را با یکدیگر مخلوط کنید و سعی کنید که به طور کامل هم زده شود. اگر متوجه تشکیل حباب یا کف درسته عسل شدید، مطمئن باشید که عسل مورد نظر غیر طبیعی است.

تشخیص_عسل_طلبیعی_با_سرکه

چرا تشخیص عسل طبیعی بسیار مهم است؟

 احتمالاً این سؤال برای شما به وجود آمده که چرا باید نسبت به تشخیص عسل طبیعی حساسیت به خرج دهیم؟ آیا پرداخت قیمت عسل طبیعی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است؟ آیا خرید عسل با درصد خلوص پائین نمی‌تواند همین مزایا را داشته باشد؟ سؤالات متعددی در این زمینه وجود دارد. اما ما برای پاسخ آنها به سراغ نتیجه تحقیقات منتشر شده در سایت medicalnewstoday خواهیم رفت تا ببینیم که مزایای سلامتی عسل طبیعی چیست؟

جلوگیری از رفلاکس اسید معده

 تحقیقات نشان می‌دهد که عسل طبیعی می‌تواند بالا آمدن اسید معده و بازگشت آن به مری را به حداقل برساند و اصطلاحاً از رفلاکس اسید معده جلوگیری می‌کند.

مبارزه با عفونت‌ها

 در سال ۲۰۱۰، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که عسل طبیعی می‌تواند مانند یک آنتی بیوتیک عمل کند. در این تحقیقات مشخص شده که عسل می‌تواند با برخی باکتری‌های خاص رقابت کند و بدن را از تأثیر آنها محافظت کند.

حتما بخوانید :  برای درمان بیماری های کلیه حتما عسل بخورید

بهبود سرماخوردگی و نشانه‌های سرفه

 در تحقیقات علمی مشخص شده که عسل طبیعی می‌تواند به عنوان یک راهکار خانگی برای درمان سرماخوردگی و بهبود سرفه عمل کند. البته در این تحقیقات مشخص شده که عسل برای کودکان زیر یکسال مفید نیست و نباید مصرف شود.

 جایگزین مناسب قند و شکر در رژیم غذایی

 علیرغم داشتن مزه شیرین، عسل طبیعی می‌تواند بهترین جایگزین برای قند و شکر در رژیم غذایی باشد. شکر و قند حجم زیادی از کالری بدون داشتن مزیت غذایی خاصی به بدن وارد می‌کنند این در حالی است که عسل طبیعی می‌تواند شرایط غذایی مناسبی برای شما به وجود می‌آورد و تأثیر منفی بر روی سلامت جسمی شما نداشته باشد.

تاثیرات پزشکی

 اگر بخواهیم در مورد فواید عسل طبیعی صحبت کنیم، نیاز به یک مقاله طولانی داریم. اما به طور کلی مشخص شده که عسل طبیعی می‌تواند برای درمان گزینه‌های مختلفی مانند استرس و فشار، ضعف بدن، مشکلات بینایی، مشکلات تنفس، درد دندان، سرفه ناشی از آسم، فشار خون بالا، درمان سوختگی و بریدگی و همچنین شکستگی مفید باشد.

همانطور که می‌بینید، مصرف عسل طبیعی می‌تواند تأثیر شگفت انگیزی بر روی سلامت ما داشته باشد. به همین دلیل تشخیص عسل طبیعی از عسل‌های بدلی و جعلی بسیار مهم است و پرداخت هزینه هنگفت برای آن ارزش دارد. اگر به فکر جایگزین مناسب برای قند و شکر در رژیم غذایی خود هستید یا به دنبال خرید عسل طبیعی هستید، با ما در گروه محلی خود تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهند.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده طاهر مهدی پناه

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×