مقاله

روغن زیتون - اطلاعات کاملی که همه باید در مورد روغن زیتون بدانند

گروه بندی:
1859 0

روغن_زیتون

معمولاً وقتی کلسترول بالای خون داشته باشید، از خوردن هر نوع چربی منع می‌شوید، اما پزشکان با مصرف روغن زیتون مشکل خاصی ندارند! این موضوع چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ آیا این به دلیل خواص ذاتی و فواید روغن زیتون است؟ آیا این روغن می‌تواند جایگزین روغن‌های سرخ کردنی باشد؟ آیا شرایط این روغن با بیماری‌های مختلف سازگار است؟ آیا این روغن می‌تواند بر روی بافت پوست و بافت مو تأثیر مثبت بگذارد؟

 این ابهامات به عنوان پرتکرارترین سؤالات در مورد مصرف روغن زیتون شناخته می‌شوند و به همین دلیل ابتدا یک معرفی از آن خواهیم داشت و به سؤالات مختلف در رابطه با این روغن گیاهی پاسخ خواهیم داد.

روغن زیتون چیست؟

روغن زیتون (Olive oil) یک نوع ماده چرب و روان است که از میوه درخت زیتون به دست می‌آید و اصالتاً به عنوان یک درخت سنتی مدیترانه‌ای شناخته می‌شود. روغن به دست آمده از این میوه چند مرحله تصفیه و پالایش را طی می‌کند تا در نهایت به صورت یک رنگ و با رنگ زرد کمرنگ به بازار فرستاده شود.

کاربردهای روغن زیتون بسیار زیاد و فراتر از حد تصور ما هستند. از این روغن در تولید لوازم آرایشی، تولید دارو، پخت و پز و سرخ کردن و همچنین تولید صابون استفاده می‌شود. با وجود این که این روغن ابتدا در مناطق مدیترانه‌ای یافت می‌شد، امروزه در سراسر جهان و به طور ویژه در ایران هم تولید و فرآوری می‌شود.

زیتون معمولی در رژیم غذایی ممکن است به صورت کامل یا به صورت خرد شده مصرف شود یا حتی به غذاهایی مانند پیتزا یا موارد دیگر اضافه شود. روغن به دست آمده از این میوه می‌تواند به عنوان روغن سرخ کردن یا حتی به عنوان روغن برای سالاد به کار گرفته شود و در برخی موارد مردم از آن برای اهداف دارویی هم استفاده می‌کنند.

روغن_زیتون_تصفیه_شده

روغن زیتون تصفیه شده چیست؟

 این روغن از لحاظ شرایط تولید و همچنین کیفیت مواد موجود در آن نسبت به روغن زیتون معمولی تفاوت دارد. برای تشخیص این محصول شما باید دو شرایط اسیدیته و همچنین عطر و طعم آن را در نظر بگیرید. در وهله اول، اسیدیته این روغن نباید بیشتر از 0.8 درجه باشد. جالب است بدانید که نمونه‌های با کیفیت از این روغن‌ها با درجه اسیدیته 0.5 هم پیدا می‌شود. از سوی دیگر مشتقات چربی و سایر مواد موجود در این روغن باید در حد صفر باشد.

 این یکی از دلایل اصلی تفاوت ما در گروه محلی فود نسبت به سایر عرضه کنندگان روغن زیتون در بازار است. شما می‌توانید با کیفیت‌ترین و طبیعی‌ترین روغن زیتون در ایران را از ما تحویل بگیرید.

اطلاعات تغذیه‌ای روغن زیتون

یکی از بزرگترین مزیت‌هایی که روغن زیتون و به طور ویژه نوع تصفیه شده آن دارد این است که در ترکیب آن خبری از کربوهیدرات، پروتئین و نمک نیست. از طرفی دیگر حدود ۱۰۰ میلی لیتر از آن ۸۲۳ کالری انرژی دارد. این نشان می‌دهد که شما می‌توانید از این روغن برای رژیم‌های گیاهی و همچنین برای کاهش کلسترول خون استفاده کنید. در حقیقت همه مواد به کار رفته در این روغن مواد چربی هستند، اما چربی مفید بوده و بر روی سلامت خون تأثیر مستقیم دارند.

محتوای چربی روغن زیتون چیست؟

 اصولاً همه اجزای استفاده شده در روغن زیتون، چربی هستند، با این حال درصد بسیار بالایی از آنها را از اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال، در ۱۰۰ میلی لیتر از این روغن، ۹۱ گرم اسید چرب و ۱۴ گرم روغن یا چربی اشباع شده به کار گرفته شده است. به طور کلی اسید اولئیک به عنوان یک اسید چرب بیشترین درصد این روغن را به خود اختصاص می‌دهد که معمولاً ۷۵ درصد از حجم کل روغن است. این روغن یک جایگزین مناسب و فوق العاده برای چربی اشباع در رژیم غذایی است تا سطح کلسترول شما را حفظ کند.

آیا امکان آشپزی با روغن زیتون وجود دارد؟

 اتفاقاً استفاده از روغن زیتون و به طور ویژه نمونه تصفیه شده آن، می‌تواند بهترین و فوق العاده ترین گزینه ممکن در میان چربی‌ها و روغن‌های موجود در بازار باشد. این روغن از لحاظ چربی‌های اشباع و مواد مضر در بهترین سطح ممکن قرار دارد و شما می‌توانید بالاترین کیفیت آشپزی را به کمک آن بگیرید.

کاربردهای روغن زیتون چه هستند؟

اصلی‌ترین و مهمترین کاربرد روغن زیتون مربوط به بحث تغذیه و آماده سازی غذاست. انعطاف پذیری بالای این محصول و ساختار مناسب آن باعث می‌شود که امکان استفاده از آن در زمان‌های مختلف و در انواع مختلف پخت و پز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، به عنوان یک سس سالاد، به عنوان یک بخش آماده سازی سس، برای سرخ کردن، مصرف مستقیم در صبحانه و همچنین برای کنسرو کردن می‌توان از این روغن استفاده کرد.

علاوه بر این موارد، روغن زیتون در زمینه‌های دیگری از قبیل زیبایی، بهداشت، روان کننده‌های آنتی اکسیدان و همچنین در کارهای مکانیکی در گذشته به عنوان روغن موتور هم استفاده شده است. 

مزایای سلامتی روغن زیتون چیست؟

 این روغن مزایای باورنکردنی و فراوانی در حوزه سلامتی و بهداشت دارد. در ساختار آن ترکیب زیادی از انواع چربی‌های غیراشباع استفاده شده که بخش عمده آن را اسید اولئیک، پلی فنول و ویتامین E تشکیل داده است. بنابراین در بیشتر منابع از آن به عنوان یک چربی کامل و مناسب برای افراد با شرایط مختلف معرفی شده است و حتی توسط اداره ایمنی مواد غذایی اروپا به عنوان یک محصول ضروری برای خانواده‌ها تأیید شده است.

 آیا روغن زیتون بد است؟       

 مطالعات پزشکی و تحقیقات صورت گرفته بر روی مصرف متعادل روغن زیتون هیچ گونه نشانه‌ای از عوارض جانبی یا تأثیر منفی آن بر روی سلامت جسمی فرد ثابت نکرده است. در حقیقت مزایای روغن زیتون تصفیه شده بسیار بیشتر از چیزی است که ما انتظار داریم و حتی به عنوان یک محصول توصیه شده در رژیم غذایی معرفی می‌شود.

 آیا می‌توانیم هر روز از این روغن استفاده کنیم؟

 البته که می‌توانید! در یک رژیم غذایی سالم و متعادل، استفاده از این محصول به صورت روزانه توصیه می‌شود. این توصیه هم به دلیل مزایای سلامتی و کامل بودن ترکیب اسیدهای چرب در این روغن است و هم به دلیل فقدان اثر نامطلوب و آن بر روی بخش‌های مختلف بدن است. جالب است بدانید که روغن زیتون به طور مستقیم بر روی بخش‌های مختلف بدن مانند مو، پوست، عملکرد کلیه‌ها، عملکرد کبد و حساس سرطان پستان هم نقش دارد. 

 _روغن_زیتون

چرا از روغن زیتون تصفیه شده به عنوان بهترین روغن و چربی روی زمین یاد می‌شود؟

 اگر ما لیستی از چربی‌ها و روغن‌های مورد استفاده برای تولید غذا و آشپزی تهیه کنیم و مزایا و معایب آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم، بدون شک متوجه خواهید شد که استفاده از این روغن می‌تواند ما را با مزایای متعددی مواجه کند و از طرف دیگر از شر بسیاری از مشکلات غذایی حفظ کند. در ترکیب این روغن به مقدار کمی از ویتامین‌های E و k وجود دارد و بسیاری از اسیدهای چرب مفید و آنتی اکسیدان هم هست. این شاید اصلی‌ترین دلیل تأیید روغن توسط اداره ایمنی مواد غذایی اروپا باشد.

حتما بخوانید :  راهنمای خرید روغن زیتون اصل

آیا نوشیدن روغن زیتون توصیه می‌شود؟

خوردن یا نوشیدن یک قاشق از روغن زیتون تصفیه شده در اول صبح فوق العاده ترین چیزی است که شما می‌توانید تجربه کنید. این عادت به معده شما اجازه می‌دهد که مواد مغذی روغن را به بهترین شکل جذب کند. بنابراین اولین چیزی که از خوردن مستقیم روغن نصیب شما می‌شود این است که همه خواص خوب و مواد موجود در ساختار روغن را به بهترین شکل جذب می‌کنید و پس از مدت زمان کوتاهی می‌توانید به خوردن صبحانه ادامه دهید.

 آیا روغن زیتون حاوی کلسترول است؟

 روغن زیتون پالایش شده از لحاظ کلسترول موجود در ساختار خود به عنوان بهترین گزینه شناخته می‌شود، زیرا غنی از چربی‌های غیراشباع است. در حقیقت شما در حال مصرف یک روغن هستید که همه چربی‌هایی که کلسترول خوب خون را افزایش می‌دهند دارد و باعث کاهش کلسترول بد خون شما می‌شود. این تحقیقات در یک تحقیق علمی در موسسه تحقیقات پزشکی بیمارستان بارسلونا انجام گرفته است.

_روغن_زیتون

آیا امکان ذخیره کردن این روغن‌ها وجود دارد؟

 مطمئناً بله! مواد به کار رفته در تولید این روغن‌ها و همچنین چربی‌های غیراشباع آنها این امکان را به ما می‌دهد که با حفظ کامل کیفیت روغن، به راحتی آنها را برای بلند مدت نگهداری کرد. البته باید از حرارت، رطوبت، نور مستقیم خورشید و همچنین محلی که بوی قوی دارد دور نگه داشته شود. دمای مطلوب برای نگهداری این روغن ۶۸ درجه فارنهایت یا ۲۰ درجه سانتیگراد است. اگر هم می‌خواهید که آن را خارج از شیشه‌های اصلی خود نگهداری کنید، حتماً باید از یک ظرف شیشه‌ای یا یک ظرف قلع اندود استفاده کنید تا تأثیر شرایط محیطی بر روی آن به حداقل برسد.

فواید پزشکی روغن زیتون

 در انتها بد نیست که به بررسی برخی از فواید روغن زیتون در حوزه پزشکی بپردازیم که همه آنها با تحقیقات علمی و بر اساس نتایج مستقیم به دست آمده‌اند. یکی از اصلی‌ترین مزایای این روغن، کاهش خطر بیماری‌های قلبی است. همانطور که در بندهای قبلی اشاره شد، مواد چربی استفاده شده در این روغن، با درصد بالایی شامل اسیدهای چرب و اسید اولئیک می‌شوند که احتمال رسوب کردن آن بر روی رگ‌ها به حداقل رسیده و بیماری قلبی را از بین می‌برد. 

اما یکی دیگر از فواید روغن زیتون که در بندهای قبل آن اشاره نکردیم، تأثیر مستقیم آن بر درمان بیماری آلزایمر است. در ترکیب روغن زیتون تصفیه شده یک ماده به عنوان اولئوکانتال یافت می‌شود که یک نوع فنولیک طبیعی است. این ماده در تحقیقات آزمایشگاهی مشخص شده که در درمان آلزایمر نقش مستقیمی دارد و می‌تواند به بهبود آن کمک کند. محققان اسپانیایی یک تحقیق مشخص بر مبنای رژیم غذایی مدیترانه‌ای طراحی کرده‌اند که نتیجه آن برای افراد آلزایمری مثبت گزارش شده است.

باید بپذیریم که روغن زیتون و به طور ویژه نمونه تصفیه شده آن می‌تواند مزایای جالب توجه و فوق‌العاده‌ای از لحاظ سلامت خون و همچنین سلامت جسمی داشته باشد. بنابراین کسانی که به فکر بهبود کیفیت رژیم غذایی خود هستند یا به دنبال جایگزین برای چربی‌های اشباع یا سایر چربیهای غیر اشباع هستند، می‌توانند با ما در گروه محلی فود تماس بگیرند تا امکان دسترسی آنها را به روغن زیتون طبیعی و خالص فراهم کنیم. 

 

 


تهیه شده در محلی فود

نویسنده مهدی طاهرپناه

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×