مقاله

12 مزیت ژل رویال که پزشکان تایید کرده اند

گروه بندی:
1176 0

فواید_ژل_رویال

 اگر در سطح اینترنت بگردید، احتمالاً کلیدواژه فواید ژل رویال شما را به نتایج می رساند که حتی در حد تصور شما هم نیستند. یعنی واقعا این ماده به دست آمده از زنبور عسل کارگر تا این اندازه می‌تواند مفید باشد؟ آیا خوراکی زنبور ملکه می تواند مزیتی کامل از ترمیم پوست تا درمان سرطان داشته باشد؟ آیا مصرف ژل رویال این امکان را به وجود می‌آورد که از پیری زودرس پوست ما جلوگیری کند.

خوشبختانه فواید ژل رویال به حدی زیاد هستند که دانشمندان و پزشکان در حوزه های مختلف بر روی آنها کار کرده اند و نتایج جالبی به دست آورده اند. این همان چیزی است که ما در گروه محلی فود به دنبال آن هستیم و نتایج تایید شده پزشکان را در ادامه خواهیم آورد.

ترکیبات به عنوان عامل اصلی فواید ژل رویال

 در مطلب قبل (همه آنچه باید در مورد ژل رویال بدانید) اشاره کنیم که کربوهیدرات، پروتئین، چربی و آب مواد اصلی ژل رویال هستند. آرایش شیمیایی ترکیب کامل این ماده اعجاب انگیز ناشناخته مانده، اما به نظر می رسد که اثرات مثبت و فواید ژل رویال بیشتر ناشی از تأثیر پروتئین ها و اسیدهای چرب موجود در ساختار آن است.

 این مواد شامل ۹ نوع گلیکوپروتئین هستند که تحت عنوان پروتئین های اصلی ژل رویال شناخته می شوند. در ضمن دو اسید چرب با عناوین ترانس -10-هیدروکسی-2-دکنوئیک اسید و اسید 10-هیدروکسی دکانوئیک در این ماده وجود دارد. ژل رویال و همچنین حاوی چندین نوع ویتامین B و همچنین مواد معدنی کمیاب است. اگر هم به ویتامین های موجود در ژل رویال اشاره کنیم:

  • تیامین (B1)
  • ریبوفلاوین (B2)
  • پانتوتنیک اسید (B5)
  • پیریدوکسین (B6)
  • نیاسین (B3)
  • اسید فولیک (B9)
  • اینوزیتول (B8)
  • بیوتین (B7)

هر کدام از این ترکیبات نقش مستقیمی در فواید ژل رویال برای سلامت بدن و بخش‌های مختلف آن دارند.

خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی_ژل رویال

خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

 به طور گسترده‌ای ادعا می‌شود که ژل رویال میزان التهاب و همچنین فشار های اکسیداتیو را کاهش می دهد. چندین تحقیق آزمایشگاهی بر روی حیوانات مشخص کرده که اسید آمینه های خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنولی موجود در رویال دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند.

 در ضمن چند آزمایش میزان کاهش التهاب ناشی از این ماده را به اثبات رساندند و نشان می‌دهد که ژل رویال می‌تواند به سلول‌های ایمنی بدن کمک کند. این تحقیقات برای نشان دادن فواید ژل رویال مناسب هستند، اما هنوز مطالعات انسانی کامل برای آنها صورت نگرفته و نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

فواید ژل رویال برای کاهش کلسترول خون

 هم مطالعات حیوانی و هم مطالعات انسانی نشان دادند که ژل رویال می تواند بر کلسترول خون تاثیر بگذارد و از این طریق خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. اگرچه هنوز هم به مکانیسم دقیقی برای عملکرد این ماده تعریف نشده، اما پروتئین های خاص موجود در ساختار ژل رویال ممکن است به کاهش کلسترول بد خون کمک کنند.

 در یک نمونه از مطالعات ۱۲ هفته ای، مشخص شده که خرگوش های مصرف کننده ژل رویال میزان کلسترول بد خون کمتری داشته اند. این کاهش در حدود ۲۸ و ۲۳ درصد بوده است. اما در نمونه های انسانی برای مطالعات یک ماهه نشان داده که فواید ژل رویال برای کاهش کلسترول خون بین ۴ تا ۱۱ درصد به اثبات رسیده است. این در حالی است که هرکدام از این افراد روزانه حدود ۳ گرم ژل رویال مصرف کرده اند.

فواید ژل رویال برای پوست صورتن

فواید ژل رویال برای پوست صورت

 ژل رویال چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، می تواند برای بهبود زخم و از بین بردن سایر شرایط التهابی پوست مناسب باشد. در برخی تحقیقات پزشکی مشخص شده که این ماده دارای اثر ضد باکتریایی است و توانایی پاک کردن زخم ها از عفونت و سایر مواد باکتریایی را دارد.

نکته جالب تر اینکه یک مطالعه حیوانی نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند به تولید کلاژن کمک کند. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که برای ترمیم پوست بسیار حیاتی است. در یک تحقیق انسانی هم مشخص شده که سلول‌های انسانی تحت درمان با ژل رویال به طور قابل توجهی ترمیم یافتند. اگرچه هنوز تاثیر کامل و ۱۰۰ درصدی این ماده برای درمان زخم پای دیابتی به اثبات نرسیده، اما در بهبود زخم های پوستی فواید ژل رویال به ثبات رسیده است.

ژل رویال و کاهش فشار خون

ژل رویال و کاهش فشار خون

 ژل رویال با کاهش فشار خون می تواند از قلب و سیستم گردش خون محافظت کند. چندین آزمایش نشان می دهد که پروتئین های خاص موجود در ژل رویال، سلولهای عضلانی صاف به کار گرفته شده در رگ ها و شریان ها را شل می کنند و به این ترتیب فشار خون را کاهش می دهند.

 یک مطالعه جدید در مورد حیوانات نشان می‌دهد که استفاده از مکمل ترکیب ژل رویال با سایر مواد مشتق از زنبور عسل کاهش قابل توجهی در فشار خون را نشان داده است. با این حال هنوز هم نقش دقیق ژل‌رویال در این  مکمل و نحوه عملکرد آن ناشناخته باقی مانده است. 

تنظیم قند خون از طریق کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب

 یکی از فواید ژل رویال مربوط به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب است که می‌تواند در کنترل قند خون و حساسیت به انسولین نقش داشته باشد. مطالعات متعدد روی حیوانات نشان داده است که افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظتی آشکارا بر لوزالمعده، کبد، بافت تولید مثل در موش های چاق و در موش های دیابتی با کمک ژل رویال به دست آمده است.

همچنین یک مطالعه شش ماهه درباره انسان ها، نشان دهنده کاهش ۲۰ درصدی قند خون ناشتا در افراد سالم و است که به طور روزانه از ژل رویال استفاده کردند. این نشان می‌دهد که فواید ژل رویال برای افراد دیابتی می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

فواید ژل رویال بر عملکرد مغز

 برای بررسی تاثیر ژل رویال بر عملکرد مغز چند این تحقیق حیوانی صورت گرفته است. در یکی از مطالعات، موش هایی که تحت درمان با ژل رویال بودند، سطح هورمون های استرس ای کمتر و همچنین سیستم عصبی مرکزی قوی تر نسبت به گروه دیگر داشتند. در ضمن استفاده از این شیوه درمانی به بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی در آنها منجر شده است.

یک مطالعه دیگر در حیوانات نشان داد که موش‌های تحت درمان با ژل رویال قادر به از بین بردن رسوبات شیمیایی خاصی در مغز مرتبط با بیماری آلزایمر بودند. این نشان می‌دهد که ژل رویال می‌تواند در جلوگیری از آلزایمر در سنین پیری نقش مهم و تعیین کننده‌ای داشته باشد. 

فواید ژل رویال برای خشکی چشم

فواید ژل رویال برای خشکی چشم

مصرف خوراکی ژل رویال می‌تواند به افزایش ترشح اشک و درمان خشکی چشم کمک کند. یک مطالعه انسانی صورت گرفته بر روی افرادی که به صورت خوراکی از ژل رویال استفاده می کنند، نشان می دهد که از لحاظ خشکی چشم بهبود یافتند. نتایج حاکی از آن است که این ماده مشتق شده از زنبور عسل ممکن است ترشح اشک از غدد اشکی داخل چشم را افزایش دهد.

 نکته مهم تر اینکه هیچ گونه عوارض جانبی از مطالعه انسانی گزارش نشده است. به همین دلیل از این ماده به عنوان یک محلول کم خطر برای خشکی مزمن چشم یاد می‌شود. البته این تحقیقات در سطح محدود و بسیار کوچک انجام گرفته است و برای استفاده به صورت عموم هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز هست.

ژل رویال برای تاخیر در روند پیری

 مطالعات نشان می‌دهد که مصرف خوراکی ژل رویال در موش های آزمایشگاهی باعث بهبود عملکرد شناختی و همچنین افزایش طول عمر آنها شده است. در بندهای قبل هم اشاره کردیم که فواید ژل رویال برای پوست بسیار زیاد است و حتی امکان استفاده از آن به صورت موضعی وجود دارد. ضمن اینکه استفاده از ژل رویال می‌تواند تولید کلاژن در پوست را افزایش دهد و باعث حمایت از پوست در برابر اشعه فرابنفش شود. استفاده از ژل رویال برای ترمیم پوست در نمونه‌های انسانی هنوز به طور کامل بررسی نشده و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

 تقویت سیستم ایمنی

 مصرف ژل رویال ممکن است پاسخ ایمنی طبیعی بدن شما به باکتری ها و ویروس های خارجی را تقویت کند. مواد موجود در ترکیب ژل رویال و اسیدهای چرب آن باعث تقویت فعالیت ضد باکتریایی می‌شود که بروز عفونت را کاهش داده و عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کنند. با این حال بیشتر داده های کاربردی محدود به تحقیقات حیوانی هستند و تنها در چند مورد معدود بر روی نمونه‌های انسانی کار شده که نتایج مثبت آن هم گزارش شده است.

کاهش عوارض جانبی درمان سرطان 

شیمی درمانی و سایر درمان های سرطانی با عوارض جانبی منفی قابل توجهی از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی (GI) همراه هستند. ژل رویال ممکن است برخی از عوارض جانبی منفی ناشی از برخی درمان های سرطانی را کاهش دهد. یک مطالعه کاهش قابل توجهی در آسیب قلبی ناشی از شیمی درمانی در موشهای صحرایی همراه با ژل رویال نشان داد.

در یک مطالعه انسانی هم مشخص شده که مصرف ژل رویال به صورت موضعی ممکن است از موکوزیت جلوگیری کند که به عنوان یک عارضه جانبی در درمان سرطان شناخته می شود. نتایج این آزمایش برای فواید ژل رویال در درمان سرطان در گرم کننده هستند، اما هنوز به آزمایشات بیشتری برای قطعی کردن این نتایج نیاز هست.

 فواید ژل رویال برای کاهش علائم یائسگی 

دوران یائسگی باعث کاهش هورمون‌های در گردش در بدن می‌شود که با عوارض جسمی و روحی مانند درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب همراه است. در یک مطالعه مشخص شده که استفاده از ژل رویال در کاهش افسردگی و بهبود حافظه در موش های یائسه موثر بوده است. در یک مطالعه انسانی بر روی ۴۲ زن یائسه مشخص شده که مصرف مکمل روزانه ۸۰۰ میلی گرم ژل رویال به مدت ۱۲ هفته در کاهش درد و اضطراب نقش مستقیم دارد.

هدف ما در گروه محلی فود فراهم آوردن دسترسی شما به مواد غذایی ارگانیک و سالم است که نتیجه‌ای جز سلامت روحی و جسمی شما به دنبال نداشته باشند. موارد ذکر شده در این مطلب فواید ژل رویال را نشان می‌دهند که در تحقیقات علمی دانشمندان و پزشکان بر روی انسانها و حیوانات ثابت شدند. حالا اگر شما قصد خرید ژل رویال را دارید یا به فکر کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها هستید، مستقیما با ما تماس بگیرید.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده  طاهر مهدی پناه

منبع: healthline 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×