مقاله

عرق بوقناق ، دارویی که دیابتی‌ها را امیدوار میکند

گروه بندی:
3184 0

عرق بوقنان

 احتمالاً وقتی که وارد خانه یکی از افراد دیابتی می‌شوید، روی طاقچه یا داخل یخچال یک بطری حاوی عرق بوقناق پیدا می‌کنید. اگر از او در مورد این عرق بپرسید، مطمئناً توضیح خواهد داد که توسط یک عطار یا توسط متخصص طب سنتی به او پیشنهاد شده است. گیاه بوقناق که در شرایط متفاوت رشد کرده، خاصیت ضد سم دارد و به همین دلیل تأثیر آن بر روی درمان کبد و سم کبد هم به اثبات رسیده است.

در ادامه مطالب معرفی محصولات ارگانیک و دارویی، در این مطلب به سراغ یک عصاره گیاه با اسم متفاوت یعنی عرق بوقناق خواهیم رفت تا ببینیم که چه تاثیری بر روی سلامت افراد دیابتی دارد.

عرق بوقناق چیست؟

عرق بوقناق یک عصاره بدست آمده حاصل از تقطیر گیاه بوقناق است که به عنوان یک گیاه گرم و خشک شناخته می‌شود و تأثیر فوق العاده ای بر روی غدد فوق کلیه دارد. خانواده این گیاه در بیش از ۲۵۰ گونه هستند که اصلی‌ترین مرکز رشد آنها آمریکای جنوبی است. این گیاه که با عنوان انگلیسی Eryngium شناخته می‌شود، به عنوان یک گیاه گل ده شناخته می‌شود که هم امکان استفاده از ریشه آن و هم امکان استفاده از گل آن وجود دارد.

عرق بوقناق همانند گرفتن عرق نعنا و عرق سایر گل‌ها و گیاهان، با استفاده از روش تقطیر به دست می‌آید و ظاهر آن شباهت بسیار زیادی به گلاب و عرق کاسنی دارد. در بیشتر منابع طب سنتی از این عرق با عنوان طبع گرم و خشک یاد می‌شود، اما برخی از منابع هم آن را به عنوان یک عرق با طبع سرد معرفی کرده‌اند و اطلاعات دقیق و کاملی در مورد آن در دسترس نیست. فقط در همه منابع طب سنتی و طب چینی از این دارو به عنوان یک داروی سم زدا یاد شده که تأثیر مستقیم آن بر روی غدد فوق کلیوی و به طور ویژه پانکراس است.

عرق بوقناق چگونه تهیه میشود

عرق بوقناق چگونه تهیه می‌شود؟

در بندهای قبلی اشاره کردیم که گرفتن عرق بوقناق تفاوت زیادی با گرفتن عرق نعنا یا عرق کاسنی ندارد. خوشبختانه امروزه در برخی از گلخانه‌ها و در برخی مناطق خاص به دلیل شرایط جغرافیایی امکان کاشت گیاه بوقناق فراهم شده است. تقریباً در همه عطاری‌ها هم گیاه خشک شده و ریشه آن موجود است. برای گرفتن عصاره بوقناق از همان روش تقطیر استفاده می‌شود که محلول حاصل از آن بسیار شفاف و با حالت چربی خاصی است. این گیاه بر روی دست ماندگاری خاصی دارد و معمولاً از همین ویژگی برای تشخیص اصلی بودن عرق بوقناق استفاده می‌شود.

در مطالب قبل (همه آنچه باید در مورد ژل رویال بدانید) اشاره کردیم که ژل رویال می‌تواند یک ماده حیاتی و کمک کننده به رشد باشد. این ماده ژلاتینی توسط زنبور عسل کارگر تولید می‌شود و به دست آوردن آن برای انسان‌ها و یا شرکت‌ها سخت است. این در حالی است که شرایط مناسب و طبیعی برای کاشت عرق بوقناق با استفاده از گلخانه امکان پذیر است و به همین دلیل می‌توان از این ماده مقدار زیادی تولید کرد و اصطلاحاً آن را صنعتی کرد.

عرق بوقناق چه فوایدی دارد؟

در طب سنتی فواید زیادی برای عرق بوقناق گفته شده است که برخی از آنها دارای منابع معتبر و بعضاً تحقیقات علمی بوده و بعضی نیز صرفاً اطلاعاتی هستند که بررسی‌های دقیق پزشکی بر روی آنها صورت نگرفته است. در برخی منابع از تأثیر این دارو بر روی مشکلات پروستات، بیماری برونشیت، سنگ کلیه و عفونت کلیه، مشکلات ادراری، قند خون و حتی مشکلات پوست اشاره شده است. اما به طور کلی تأثیر اصلی این دارو بر روی سه مشکل بسیار بزرگ است:

عرق بوقناق و دیابت

 مکانیزم عملکرد عرق بوقناق بر مبنای تأثیر آن بر روی غدد پانکراس است. روش کار این عرق به این صورت است که باعث ترشح انسولین بیشتری از غدد پانکراس شده و بنابراین انسولین آزاد شده باعث جذب خون و تنظیم قند خون در افراد دیابتی می‌شود. اصولاً دیابت ممکن است از نوع شیرین یا از نوع وابسته به انسولین باشد. افرادی که ترشح انسولین کافی ندارند، از طریق مصرف عرق بوقناق می‌توانند ترشح این ماده را از سطح پانکراس یا لوزالمعده افزایش دهند و در نتیجه قند خون آنها تنظیم شود.

اما برای افرادی که دیابت ناشی از چاقی و کم تحرکی دارند، مصرف این عرق باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد. این افراد انسولین کافی در خون خود دارند و مصرف عرق می‌تواند میزان انسولین آنها را افزایش داده و در نتیجه با افت شدید قند خون مواجه شوند. بنابراین به هنگام مصرف این دارو باید حتماً از یک قند طبیعی مانند عسل ارگانیک استفاده کنند. 

عرق بوقناق و درمان کبد

عرق بوقناق و درمان کبد

یکی از مهمترین فوایدی که برای عرق بوقناق گفته شده، تأثیر آن بر روی سم زدایی بدن و به طور ویژه سم زدایی کبد است. این عرق می‌تواند به عنوان یک نقش کند کننده در تولید گلبول‌های قرمز عمل کند. بنابراین مصرف آن باعث کاهش غلظت خون و در نتیجه جلوگیری از تجمع چربی و مواد سمی در کبد می‌شود. به همین دلیل کسانی که کبد چرب یا کبد سمی دارند، می‌توانند با مشورت پزشک از این عرق برای بلند مدت استفاده کنند و اصطلاحاً سم زدایی کنند.

عرق بوقناق و پوست صورت

احتمالاً در بسیاری از منابع دیده‌اید که وجود جوش بر روی صورت یا چربی آن به دلیل چرب بودن کبد شماست. این در حالی است که ما در بند قبل اشاره کردیم که استفاده از عرق بوقناق می‌تواند این چربی‌ها را از بین ببرد. اگرچه تحقیقات پزشکی وسیعی در این مورد صورت نگرفته، اما در طب سنتی اشاره شده که مصرف این عرق می‌تواند طراوت و شادابی را به پوست برگرداند.

سایر فواید درمانی عرق بوقناق

مواردی که ذکر شد، اصلی‌ترین فواید عرق بوقناق هستند که تقریباً همه منابع طب سنتی در مورد آنها اجماع کامل دارند. اما در برخی موارد و از طریق استنباط اطلاعات، تأثیر این عرق بر روی بهبود سنگ کلیه و سنگ مثانه، عفونت کلیه، درمان یبوست و مشکلات گوارشی و حتی کاهش چربی خون و غلظت خون مشخص شده است. البته این اطلاعات هنوز به طور کامل از طریق پزشکان و روشهای آزمایشگاهی مورد حمایت قرار نگرفته‌اند و به همین دلیل شما برای تداخلات احتمالی با داروها بهتر است با متخصص خود در مورد مصرف آن صحبت کنید.

عرق بوقناق و پوست صورت

عوارض جانبی احتمالی عرق بوقناق

با وجود اینکه استفاده از عرق بوقناق برای درمان دیابت و همچنین برای بهبود پوست صورت به سالها قبل برمیگردد، اما هنوز اطلاعات کاملی در مورد عوارض جانبی آن وجود ندارد. در کل پزشکان دو اقدام احتیاطی را برای این عرق در نظر گرفتند:

  • با توجه به تاثیری که این دارو بر روی تعداد گلبول‌های قرمز دارد، اطلاعات مطمئنی در مورد تأثیر آن در دوران بارداری و شیر دهی وجود ندارد و به همین دلیل توصیه می‌شود که در این دوران استفاده نشود.
  • از جمله اعضای خانواده این گروه می‌توان به کرفس، رازیانه و شوید اشاره کرد. بنابراین اگر شما یا اعضای خانواده شما به یکی از این گیاهان حساسیت و آلرژی دارید، به احتمال بسیار زیاد به عرق بوقناق هم آلرژی دارید و حتماً قبل از مصرف این عرق با پزشک و متخصص خود مشورت کنید.

تداخل با مصرف داروهای مختلف

به عنوان یک قاعده کلی، عرق بوقناق واکنش بسیار شدیدی با لیتیوم انجام می‌دهد و این می‌تواند منجر به افزایش مقدار لیتیوم در بدن و در نهایت عوارض جانبی جدی شود. بنابراین اگر به دلایل مختلفی مجبور به مصرف داروهای حاوی لیتیوم هستیم، قبل از استفاده از این محصول حتماً با پزشک خود صحبت کنید. اگر به استفاده از این عرق اصرار دارید ممکن است متخصص بتواند مقدار لیتیوم موجود در داروی شما را تغییر دهد و از این طریق راه را برای مصرف عرق بوقناق فراهم کند.

ضمن اینکه مصرف این عرق برای مادران باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود و معمولاً عکس العمل پیش‌بینی شده و طبیعی در آنها وجود ندارد. 

نحوه مصرف عرق بوقناق

همانطور که گفتیم، تأثیر عرق بوقناق بر ترشح انسولین از لوزالمعده منجر به کاهش قند خون و بطور ویژه کنترل قند خون در افراد دیابتی می‌شود. اما این کاهش بعضاً بسیار شدید است فرد ممکن است با افت قند خون مواجه شود و به همین دلیل مصرف عسل طبیعی به همراه آن راهکار جالب و جایگزین است. راستی نحوه تشخیص عسل طبیعی را در یک مطلب به طور کامل توضیح داده‌ایم.

حالا برای این که کنترل بهتری بر روی شرایط مصرف عرق بوقناق داشته باشید سعی کنید دستورالعمل‌های زیر را رعایت کنید:

  • نحوه مصرف این دارو به شرایط فیزیکی و جسمی شما بستگی دارد و به همین دلیل بیماران دیابتی بدون تجویز پزشک از آن استفاده نکنند؛
  • این عرق به دست آمده از یک گیاه اروپایی و آسیایی است و ممکن است برای شما حساسیت به دنبال داشته باشد، پس حداقل قبل از مصرف کامل، آن را تست کنید.
  • در ایده آل ترین حالت، میزان مصرف عرق بوقناق بین ۲ تا ۴ استکان در ۲۴ ساعت است و بعضاً تا ۶ استکان هم جا دارد.
  • این گیاه ممکن است برای مادران شیرده و همچنین برای خانم‌های باردار مشکل ساز شود و بهتر است که مصرف نشود.
  • این عرق در کاهش فشار خون تأثیر مستقیم دارد و مصرف همزمان آن با داروهای کاهش فشار خون مناسب نیست.

چگونه عرق بوقناق اصل را تشخیص دهیم؟

تشخیص عرق بوقناق اصل برای افراد معمولی بسیار سخت است و نیاز به برخی تکنیک‌های ویژه دارد. این عرق معمولاً به رنگ شفاف و با ظاهری تقریباً شبیه به گلاب تهیه می‌شود و از روی طعم و مزه و همچنین بوی آن می‌توان اصلی بودن آنها را تشخیص داد. البته خرید عرق از یک فروشنده مطمئن و شناخته شده می‌تواند اطمینان خاطر بیشتری به شما بدهد. در نهایت، سعی کنید که عرق خریداری شما کاملاً شفاف باشد و ذرات معلق در آن نباشد.

 ما در گروه محلی فود امکان دسترسی شما را به عرق بوقناق اصل فراهم آورده‌ایم و تنها کافی است که با شماره‌های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده : طاهر مهدی پناه

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×