مقاله

خواص روغن زیتون برای مو و راهنمای نحوه مصرف آن

گروه بندی:
2449 0

خواص روغن زیتون برای مو

در حالی که از چربی به عنوان یک ماده مضر برای مو یاد می‌شود، اما امروزه می‌بینیم که اکثر پزشکان در مورد خواص روغن زیتون برای مو و بهبود وضعیت آن صحبت می‌کنند. 

  • آیا واقعاً در ترکیب روغن زیتون ماده مضر برای مو وجود ندارند؟
  • آیا چربی آن به حدی نیست که به مو صدمه بزند؟
  • این خاصیت به دلیل چربی روغن زیتون یا به خاطر ترکیبات معدنی آن است؟
  • نحوه مصرف روغن زیتون برای کمک به رشد مو به چه صورت است؟
  • چه کسانی امکان استفاده از روغن زیتون برای موهای خود را دارند؟

این سؤالات و چندین سؤال دیگر در رابطه با خواص روغن زیتون برای مو وجود دارد و اتفاقاً مطالعات پزشکی به همه آنها جواب داده‌اند. ما در مطالب قبل گروه محلی فود به همه آنچه که باید در مورد روغن زیتون بدانید پرداختیم و خصوصیات آنها را معرفی کردیم. اما در ادامه به ویژه تأثیر روغن زیتون بر رشد مو و عملکرد آنها خواهیم پرداخت.

دلایل استفاده از خواص روغن زیتون برای مو

مردم هزاران سال است که از روغن زیتون برای مراقبت از مو استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که این روغن طبیعی می‌تواند باعث درخشش، نرمی، مقاومت و حفظ کیفیت مو شود. عناصر شیمیایی اولیه موجود در روغن زیتون شامل اسید اولئیک، اسید پالمیتیک و اسکالن می‌شوند. همه این مواد نرم کننده هستند و می‌توان به عنوان امولسیون از ویژگی‌های نرم کنندگی آنها استفاده کرد. در حقیقت، بسیاری از شامپوها، نرم کننده‌ها و شوینده‌های مخصوص سر حاوی نسخه‌های پزشکی از امولسیون‌هایی مانند روغن زیتون هستند.

 شواهد علمی متعددی برای حمایت از تأثیر خواص روغن زیتون برای مو وجود دارد و اغلب آنها نقش این ماده را در مراقبت از مو را تأیید کردند. اما برخی از تحقیقات معتبر در مورد تأثیر روغن زیتون نشان می‌دهد که می‌تواند اثر مرطوب کنندگی و نرم کنندگی فوق العاده ای داشته باشد. روغن زیتون با نفوذ به بدنه مو و حفظ رطوبت آن، می‌تواند نرمی مو را تقویت کرده و به طور کلی باعث تقویت ساختار آن شود. برخی از تحقیقات پزشکی معتقدند که تأثیر روغن زیتون در حفظ کیفیت مو ممکن است به دلیل صاف کردن بخش کوتیکول خارجی مو باشد. 

به عنوان یک مصرف کننده ممکن است تمایل داشته باشید که از خواص روغن زیتون برای مو استفاده کنید و به دنبال امتحان کردن راهکارهای مختلف باشید. اما خوشبختانه محققین در این زمینه هم تحقیقات کاملی داشته‌اند اگر شما هرگز قبلاً از روغن زیتون برای تقویت و نرم کنندگی مو استفاده نکرده‌اید، به شکل‌های مختلف روش استفاده آن آموزش داده شده است.

راهنمای استفاده از روغن زیتون برای مو

راهنمای استفاده از روغن زیتون برای مو

 کسانی که قبلاً تجربه استفاده از روغن زیتون را نداشته‌اند، ممکن است در مورد نحوه مصرف آن نگران باشند یا اطلاعات دقیقی در این زمینه نداشته باشند. اگرچه روال استفاده از این دارو ممکن است برای افراد مختلف با یکدیگر متفاوت باشد، اما در ادامه ما نحوه بهره بردن از خواص زیتون برای مو را برای شما فراهم کرده‌ایم:

مرحله اول: اندازه گیری مقدار مصرف زیتون

اگر قبلاً هرگز از روغن زیتون به عنوان یک محصول برای کمک به تقویت و نرم کنندگی مو استفاده نکرده‌اید، برای بار اول صرفاً از یک یا دو قاشق غذاخوری استفاده کنید. در حقیقت این می‌تواند یک نوع آزمون و خطا برای شما باشند. این که چه مقدار روغن زیتون باید استفاده کنید، بستگی به این دارد که تا چه اندازه می‌خواهید موهای خود را مرطوب و نرم کنید و در دقیقاً در کجای سر خود استفاده کنید. حتی ممکن است در برخی افراد نیازی به یک قاشق غذاخوری از روغن زیتون هم نداشته باشد.

اگر قرار باشد همه موهای سر خود را با روغن زیتون بپوشانید، حداقل نیاز به 1/4 فنجان از روغن دارید. به طور ویژه اگر موهای شما بلند یا بسیار ضخیم باشند این مقدار بیشتر می‌شود و در حقیقت معیار اندازه گیری شما، کیفیت و وضعیت موهای شماست.

خواص روغن زیتون برای مو_ماساژ دادن

مرحله دوم: ماساژ دادن

 بعد از پوشش دادن همه موهای خود با روغن زیتون، حالا می‌توانید برای چند دقیقه روغن را عمیقاً درون موهای خود ماساژ دهید. اگر پوست سر شما خشک است می‌توانید از روغن به عنوان یک لوسیون برای تقویت پوست سر خود هم استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که موهای شما محکم هستند و صرفاً به دنبال حالت نرم کنندگی روغن زیتون هستید، می‌توانید از یک کلاه مخصوص استفاده کنید و روغن را به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر روی سر خود را بگذارید. در این صورت خواص روغن زیتون برای مو بیشتر برای شما نمود پیدا می‌کند.

مرحله سوم:  موهای خود را بشورید

قبل از استفاده از شامپو برای تمیز کردن موها و آبکشی آنها، موهای خود را با یک شانه دندانه دار شانه کنید. این امر باعث می‌شود که شانه زدن بعد از شستن موها را راحت‌تر بشود و در حقیقت موهای شما به یک الگوی خاص قرار گیرند. برای دیدن نتایج خواص روغن زیتون برای مو شامپو را به طور کامل پاک کنید و موهای خود را خشک کنید. بسته به میزان درخواستی شما ممکن است مجبور به دو بار استفاده از  شامپو شوید.

 در مورد خاصیت نرم کنندگی مو با استفاده از روغن زیتون هیچ‌گونه خاصیت مضری وجود ندارد، مگر اینکه موهای شما به شدت خشک باشند و نیاز داشته باشید که هر روز از یک ماده مرطوب کننده برای موهای خود استفاده کنید. در این حالت توصیه ما این است که هفته‌ای یک بار یا کمتر از روغن زیتون برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن استفاده کنید.

 چه کسانی باید از روغن زیتون استفاده کنند؟

نکته هشدار دهنده در مورد بهره بردن از خواص روغن زیتون برای مو این است که ممکن است برای هر نوع مو و ساختار آن مناسب نباشند، زیرا برخی از موها روغن را برای مدت طولانی‌تری نسبت به سایرین نگه می‌دارند. بدن شما به طور طبیعی روغن را از طریق غده‌های متصل به فولیکول‌های مو تولید می‌کند. به همین دلیل روغن زیتون تمایل به حرکت سریعتری در موهای نازک نسبت به موهای درشت یا فرفری دارد. به همین دلیل کسانی که به فکر استفاده از روغن زیتون برای موهای خود هستند، باید موارد زیر را رعایت کنند:

خواص روغن زیتون برای مو _ مو ضخیم

 موی ضخیم

 روغن زیتون برای موهای خشک و ضخیم بیشترین سود را دارد. پزشکان می گویند که روغن زیتون می‌تواند مو را مرطوب و قوی نگه دارد. این روغن ممکن است موهای نازک‌تر را به سمت پایین بکشد و اصطلاحاً بیش از حد آنها را نرم کند. اصولاً کسانی که به فکر استفاده از خواص روغن زیتون برای مو هستند، باید توجه داشته باشید که استفاده از این روغن کمک می‌کند که دیگر نیازی به نرم کننده و مرطوب کننده نداشته باشید.

موهای پردازش شده و دستکاری شده

اصولاً موهایی که به شدت دستکاری می‌شوند، مثلاً در مورد آنها از روش‌های ریلکسیشن یا مواد سفید کننده یا حتی رنگ آمیزی استفاده می‌شود، نیاز به رطوبت اضافی دارند که این افراد باید از روغن زیتون استفاده کنند. البته همیشه قبل از استفاده از روغن زیتون، حداقل باید ۷۲ ساعت پس از دستکاری موها صبر کنید. اگر هم می‌خواهید از این روغن برای موهای سفید شده استفاده کنید، از قبل یک رشته از موها را تست کنید و مطمئن شوید که روغن زیتون تاثیری بر روی رنگ موهای شما ندارد.

موهای شکسته و یا سوخته

خواص روغن زیتون برای مو شکسته یا سوخته هم به اثبات رسیده است و می‌تواند به آنها کمک کند. حتی کسانی که مبتلا به موخوره هستند می‌توانند از این روغن استفاده کنند. اگر صرفاً به دنبال ترمیم قسمت شکستگی یا موخوره در انتهای موی خود هستید، باید از یک پوشش استفاده کنید تا روغن زیتون روی لباس شما نماند. اگر هم می‌خواهید همه موهای خود را حالت دهید، از پوست سر شروع کنید و روغن را به انتهای موهای خود بمالید. 

سایر موارد استفاده از روغن زیتون

 در بندهای قبلی گفتیم که روغن زیتون می‌تواند بهترین گزینه برای نرم کردن موها و رطوبت بخشیدن به آنها باشد. اما تحقیقات پزشکی نشان داده که این ماده طبیعی می‌تواند نقشی فراتر از این موضوع داشته باشد. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده که خواص روغن زیتون برای مو به دو مورد دیگر هم ربط دارد:

 از بین بردن شپش 

روغن زیتون می‌تواند به از بین بردن شپش‌های سر کمک کند، البته کارایی این روغن به اندازه سایر روغن‌های تصفیه شده یا سایر مواد نرم کننده و تمیز کننده مؤثر نیست. اگر به فکر استفاده از روغن زیتون برای از بین بردن شپش سر هستید، می‌توانید با استفاده از یک شانه همه شپش‌های زنده و شپش‌های باقی مانده را از لای موی سر خود خارج کنید.

از بین بردن شوره سر

 اگر سعی در درمان شوره سر خود دارید، به خاطر داشته باشید که عوامل مختلفی از جمله قارچ در این پدیده نقش دارند. تاکنون بررسی‌های مختلفی بر روی شوره سر انجام گرفته و هنوز نمونه کامل و دقیقی برای درمان آن پیدا نشده است. البته تحقیقات نشان داده که استفاده از روغن زیتون می‌تواند باعث کاهش پوسته پوسته شدن سر شده و در نتیجه شوره آن را کاهش دهند. اگر به فکر استفاده از خواص روغن زیتون برای مو هستید، باید روغن زیتون را روی پوست خود بمالید تا آن را نرم و مرطوب کنند. اگر هم می‌خواهید تأثیر آن بیشتر باشد می‌توانید از یک کلاه مخصوص استفاده کنید.

روغن زیتون بهتر است یا روغن نارگیل؟

 مطالعات پزشکی نشان داده که هر دو این روغن برای موهای شما مناسب هستند و در واقع فواید تقریباً یکسانی دارند. پس با این وجود باید به سراغ کدام گزینه برویم؟ در حقیقت در بیشتر موارد ترجیحات شخصی مشخص می‌کنند که کدام گزینه را انتخاب کنید. اما از آنجایی که روغن زیتون به عنوان یک روغن سنگین‌تر نسبت به روغن نارگیل شناخته می‌شود، به طور کلی برای موهای ضخیم، موهای فرفری و موهای آسیب دیده روغن زیتون گزینه مناسب‌تری است. این افراد بهتر می‌توانند از خواص روغن زیتون برای مو بهره ببرند.

در گروه محلی فود تلاش ما این است که بتوانیم اطلاعات کاملی در مورد مواد ارگانیک و غذاهای با کیفیت طبیعی در اختیار شما قرار دهیم. در اینجا تلاش کردیم که تأثیر و خواص روغن زیتون برای مو را معرفی کنیم که امروزه توسط اکثر پزشکان طب سنتی و طب پیشرفته پیشنهاد می‌شود. نمونه محصول روغن زیتون را در فروشگاه ما ببینید  و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن با ما تماس بگیرید.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده : طاهر مهدی پناه

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×