مقاله

اگر می خواهید شیره انگور بخرید، این مطلب را از دست ندهید

گروه بندی:
2715 0

شیره_انگور

شیره انگور از جمله خوراکی هایی است که معمولاً توسط خانواده ها برای مشکلات مختلفی پیشنهاد می شود و انتخاب فوق العاده ای برای تقویت بنیه بدن محسوب می شود. اما به همان اندازه که مصرف این شیره می تواند به تقویت بدن کمک کند، در طرف مقابل ممکن است برای برخی از افراد انتخاب نامناسبی بوده و مشکل آن‌ها را بیشتر کند. اصولاً شیره ها به عنوان عصاره ماده طبیعی یا همان میوه اصلی در نظر گرفته می شوند که مشخصات غذای  آنها را دارند.

حالا اگر شما به هر دلیلی قصد استفاده از شیره انگور را دارید یا استفاده از این شیره برای یک مشکل خاص به شما پیشنهاد شده، در ادامه با ما همراه باشید تا یک معرفی کامل از آنها داشته باشیم و در مورد خطرات احتمالی آن ها هم صحبت کنیم.

شیره انگور چیست؟

شیره انگور به عنوان عصاره گرفته شده از انگور خاص معرفی می شود که تحت چند مرحله حرارت دهی و سایر مراحل آماده سازی قرار می‌گیرد تا به عنوان یک مایع غلیظ و قهوه ای رنگ تولید شود. البته این محصول در رنگ های مختلفی تولید می شود و رنگ آن تحت تاثیر فرایند تولید شیره قرار دارد. به همین دلیل شما ممکن است شیره همدان را با رنگی نسبتا تیره نسبت به شیره اردبیل یا شیره به دست آمده در ملایر ببینید.

فرایند تولید شیره انگور تقریباً یکسان است و تنها در برخی جزئیات در مرحله حرارت دهی با یکدیگر متفاوت هستند. اما در نهایت، شیره یا مایع به دست آمده باید بسیار شفاف باشد و هیچ اثری از آلودگی یا کدر بودن ناشی از خاک سفید در آن دیده نشود. معمولاً فرآیند تولید شیره به صورت صنعتی رواج چندانی ندارد و شما در اکثر مغازه ها می بینید که گرفتن شیره به صورت سنتی و در منزل انجام می‌شود. به همین دلیل خرید شیره انگور و تشخیص اصلی بودن آن برای شما یک موضوع بسیار مهم است.

 البته در مورد تشخیص اصلی بودن عسل طبیعی یک مطلب داریم که توصیه می کنم حتما آن را مطالعه کنید.

شیره انگور چطور درست می شود

شیره انگور چطور درست می شود؟

برای تولید شیره انگور، باید چند مرحله را به ترتیب دنبال کنید و روی هر کدام از این مراحل دقت زیادی داشته باشید تا کیفیت شیره به دست آمده بالا باشد. بنابراین شما باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • دانه های انگور را با دقت زیاد از خوشه آن جدا کنید و به خوبی بشویید. البته می توانید با همان خوشه درون یک تشت بزرگ آنها را بشویید.
 • با استفاده از دستگاه آبمیوه گیری، آب انگور را جدا کنید یا همه انگور را در یک تشت بزرگ قرار دهید و با استفاده از چکمه انگور را له کنید و آب آن را بگیرید.
 • آب انگور به دست آمده را در یک صافی بزرگ بریزید تا آب انگور خالص آن را بگیرید.
 • حالا آب انگور را در یک قابلمه بزرگ بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید.
 • قبل از اینکه آب انگور بجوشد، باید خاک سفید را به آن اضافه کنید. مشخص شدن حباب سفید و ریز در اطراف قابلمه نشانه خوبی برای ریختن خاک سفید است.
 • بعد از این مرحله می‌توانید حرارت را خاموش کنید و به آرامی آب انگور حرارت دیده را از قسمت بالای آن بردارید. فقط توجه داشته باشید که در این مرحله نباید خاک همراه با آب آورده شود.
 • روند برداشتن آب انگور را تا زمانی ادامه دهید که به طور کامل آب صاف شده انگور را در یک قابلمه جدا داشته باشید و آن را روی یک اجاق گاز یا حرارت متوسط قرار دهید.
 • حالا اجازه دهید که آب انگور به دست آمده به مرور زمان بجوشد و اجازه سرریز شدن آن را هم ندهید.
 • این روند باید تا زمانی ادامه یابد که شیره انگور به غلظت کافی برسد.

به این نکته توجه داشته باشید که خاک سفید یک نوع خاک قلیایی خاص است که حالت اسیدی آب انگور را خنثی میکند. اگر از خاک سفید در تولید شیره انگور استفاده نشود، در موقع جوشاندن آب انگور، ترش می شود و به اصطلاح نجس است. بنابراین می توان گفت که شیره به دست آمده بعد از این فرآیند از لحاظ اسلام مشکلی ندارند. 

مشخصات غذایی شیره انگور

شیره انگور به عنوان یک عصاره از انگور شناخته می شود و به همین دلیل طبیعی است که مشخصات غذایی و ترکیبات غذایی آن را داشته باشد. بررسی این ماده نشان می‌دهد که غنی از ویتامین های A، ویتامین B و ویتامین C است. در ضمن املاح دیگری مانند آهن، منیزیم، فسفر، کلسیم و سایر املاح معدنی موجود در خاک سفید هم در آن دیده می شود. البته باید قبول کنیم که اصلی ترین و مهم ترین ویژگی غذایی شیره انگور، کالری فوق العاده بالای آن است که به شدت آن را تبدیل به یک ماده غذایی مقوی تبدیل کرده و می‌تواند بنیه بدن را به شکل شگفت انگیز تقویت کند.

خواص شیره انگور و فواید آن

خواص شیره انگور و فواید آن

وجود هر کدام از ویتامین‌ها و املاح معدنی در شیره انگور باعث شده که تاثیر مثبت روی سلامتی افراد داشته باشد. ضمن اینکه پرکالری بودن آن هم یک امتیاز برجسته بوده که برای برخی افراد خاص، انتخاب مطلوبی است. از جمله فواید شیره انگور می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

شیره انگور مقوی است

در طب سنتی و طب مدرن برای افرادی که در اثر شرایط مختلف مانند عمل جراحی یا حتی کما، دچار ضعف شدید بدنی می شوند، وجود مواد غذایی پرکالری می تواند انتخاب مناسبی باشد. به همین دلیل شیره انگور یک انتخاب فوق العاده برای افراد بسیار لاغر و ضعیف، افراد لاغر در فصل زمستان، زنانی که زایمان داشتند و افرادی که در کوتاه مدت نیاز به تقویت بدن خود دارند محسوب می شود.

خون سازی و غلیظ کردن شیر مادر

شیره انگور از جمله مواردی است که در تقویت فعالیت کبد و همچنین تقویت بدن در خون سازی نقش مستقیم دارد. ضمن اینکه استفاده از آن به صورت موضعی روی پوست می تواند لکه ها را از بین برده و به جوانی پوست کمک کند. در نهایت مادرانی که بعد از زایمان شیر رقیقی دارند و توانایی تغذیه کودک خود را ندارند، با مصرف شیره، شیر غلیظی خواهند داشت که سلامت آنها و سلامت نوزاد را تضمین می کند.

به این موارد می‌توان مزایای دیگری مانند افزایش حجم عضلات بدن برای ورزشکاران، درمان التهاب معده، از بین بردن چربی خون، درمان سرفه های مزمن و درد سینه را اضافه کرد. ضمن اینکه گرمای طبیعی این ماده طبیعی به بهبود دردهای روماتیسمی و همچنین بیماری‌های شریانی کمک می‌کند که البته مقاله تایید شده علمی برای آنها وجود ندارد.

چه زمانی نمی توانیم شیره انگور بخوریم؟

به همان اندازه ای که بالا بودن کالری در شیره انگور به عنوان یک امتیاز برجسته برای تقویت بدن شناخته می‌شود، اما برای کسانی که شرایط مطلوب و استانداردی نداشته باشند، همین مزیت می تواند تبدیل به موارد هشدار دهنده و بعضاً خطرناک شود. با توجه به شرایط غذایی و کیفیت شیره به دست آمده، دو ایراد بزرگ در مصرف آن وجود دارد:

شیره انگور چاق کننده است

 برای کسانی که استعداد چاقی دارند و یا به شکل های مختلف به دنبال کاهش وزن خود هستند، مصرف شیره انگور به هیچ وجه توصیه نمی شود. این ماده کالری فوق‌العاده‌ای دارد و مقدار کمی از آن می تواند حجم زیادی از کالری و انرژی وارد بدن شما می کند. ضمن اینکه شیرین بودن و راحت بودن هضم شیره کمک می‌کند که فرد به عنوان صبحانه یا در هر شرایطی حجم زیادی از آن را مصرف کند و یا از سایر موارد مکمل دیگر مانند روغن حیوانی یا کره به همراه آن استفاده کند. این به خودی خود باعث افزایش وزن و چاقی افراد می‌شود. بنابراین 

 • اگر تحرک ندارید، 
 • اگر به دنبال کاهش وزن خود هستید
 • اگر به چربی خون و کلسترول خون مبتلا هستید
 • اگر دچار دیابت هستید

به هیچ وجه شیره انگور برای صبحانه شما انتخاب خوبی نیست و باید به سراغ سایر گزینه‌های جایگزین بروید. در این مورد شاید عسل طبیعی بهترین انتخاب برای شما باشد که هم از لحاظ سلامتی در سطح بالایی قرار دارد و هم مقدار قند و کالری آن پایین است.

شیره انگور باعث رشد جوش صورت و بدن می شود

در مطالب قبل گفتیم که ژل رویال یکی از بهترین انتخاب ها برای پوست صورت است و در مورد خواص ژل رویال برای پوست صورت صحبت کردیم. کسانی که طبیعت گرم دارند و اصطلاحاً گرم مزاج هستند، باید توجه ویژه‌ای به صفرای خود داشته باشند و از غلیظ شدن آن جلوگیری کنند. هر ماده ای که باعث غلیظ شدن صفرای این افراد شود، به مرور زمان باعث افزایش درجه حرارت بدن شده که خود را به صورت سردرد و وجود جوش در صورت و بدن نشان می دهد. حالا این افراد اجازه مصرف شیره انگور را ندارند. زیرا شیره انگور به شدت باعث غلیظ شدن صفرا در افراد گرم مزاج شده و در نتیجه احتمال بروز جوش در صورت و بدن آنها افزایش می یابد.

 به طور کلی کسانی که تحرک بسیار کمی دارند، کسانی که مبتلا به دیابت هستند، کسانی که چاق هستند و کسانی که گرم مزاج هستند باید با احتیاط از شیره انگور استفاده کنند و مواظب افزایش وزن و رشد جوش در صورت و بدن خود باشند. 

شیره انگور خوب از کجا تهیه کنیم؟

پیدا کردن یک فروشنده خوب برای شیره انگور حقیقتاً سخت است. اصولاً اکثر خانواده ها به مواد غذایی به دست آمده به شکل طبیعی و در خانه علاقه زیادی دارند. تقریباً همه مصرف‌کنندگان هم اعتراف می‌کند که مواردی مانند ترشیجات، مرباجات، شوریجات و شیره ها، باید از فروشگاه های سنتی و اصطلاحاً محلی تهیه شوند که مزه بیشتری دارند. این محصولات اگر در کارخانه و به صورت صنعتی تهیه شوند از لحاظ نظافت در سطح مطلوبی هستند و نگرانی در آنها کمتر است.

فروشگاه های محلی مانند فروشگاه محلی فود محصولات خود را از محل مناسب و تضمین شده تهیه می کنند، امکان ارتباط دنیای مدرنیته با دنیای سنتی را فراهم می آورند و زمینه دسترسی خانواده‌ها به مواد ارگانیک با کیفیت را فراهم می کنند. حالا این شما هستید که با توجه به شرایط خود و گزینه های موجود می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در انتها امیدواریم که این مطلب اطلاعات کافی در مورد شیره انگور در اختیار شما قرار داده باشد. در مطالب بعدی سعی می‌کنیم که در مورد خواص آنها به صورت تخصصی در زمینه های مختلف صحبت کنیم. شما هم اگر پیشنهاد یا سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید یا مستقیماً با ما در تماس باشید.


تهیه شده در محلی فود

نویسنده : طاهر مهدی پناه

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×