مقاله

روغن زیتون فرابکر چیست؟

گروه بندی:
1541 0

روغن زیتون فرابکر چیست

خرید روغن زیتون، همیشه برای من چالش برانگیز بوده است و همیشه هنگام خرید روغن زیتون استرس تقلبی بودن آن را داشتم. ولی با کمی تحقیق و پرس و جو توانستم انواع روغن زیتون را بشناسم و تفاوت اصل یا تقلبی بودن روغن زیتون را بفهمم.  در ادامه ی این مقاله، نکات مهمی به شما خواهم گفت که می توانید با استفاده از آن، بهترین نوع روغن زیتون موجود را خریداری کنید.

روغن های زیتون، با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. علت این تفاوت قیمت، به نحوه ی روغن گیری و ترکیبات روغن زیتون باز می گردد. شما در ابتدا باید با انواع روغن زیتون آشنا شوید.

انواع روغن زیتون

 1. روغن زیتون فرابکر
 2. روغن زیتون بکر
 3. روغن زیتون معمولی
 4. روغن زیتون تصفیه شده
 5. روغن تفاله زیتون

روغن زیتون فرابکر

در این نوع از روغن زیتون، دانه های زیتون بعد از شستشو، به دستگاه های مکانیکی هدایت می شوند از آنها روغن گیری می شود. همچنین در این نوع روغن زیتون، از اضافه کردن مواد شیمیایی و فرآوری های گرمایی خبری نیست. به همین دلیل روغن به دست آمده در این روش، ترکیبات طبیعی خود را حفظ کرده و طبیعی ترین نوع روغن زیتون به حساب می آید.

روغن زیتون فرابکر، از نوع روغن های زیتون بو دار محسوب می شود و هنگام استفاده، طعم و بوی زیتون را به راحتی حس می کنید. رنگ روغن زیتون فرابکر سبز متمایل به طلایی است و ویتامین ها و مواد مغذی موجود در زیتون، در این نوع روغن به فراوانی یافت می شود.

میزان اسید اولئیک در این روغن کمتر از 0.8 درصد می باشد. معیار مرغوبیت روغن زیتون، میزان اسید اولئیک یا همان اسیدیته ی روغن می باشد. هرچقدر میزان این اسید کمتر باشد، روغن از مرغوبیت بالاتری برخوردار است. بنابر این مرغوب ترین نوع روغن زیتون، روغن زیتون فرابکر می باشد.

برای تشخیص روغن زیتون فرابکر، کافی است یک قاشق از این روغن را میل کنید. این نوع روغن زیتون نباید در دهان شما اینجاد حس چربی کند. همچنین هنگام بلع باید سوزش و تلخی در گلوی شما ایجاد شود که پس از مدت یک دقیقه از بین خواهد رفت و طعم خوش روغن زیتون را حس می کنید.

روغن زیتون بکر

روش تهیه ی روغن زیتون بکر نیز همانند روغن زیتون فرابکر می باشد. روغن زیتون بکر نیز تصفیه نشده است و ویتامین ها و مواد معدنی زیتون را به همراه خود دارد.

تنها وجه تمایز روغن زیتون بکر و فرابکر، میزان اسید اولئیک آن است. میزان اسید اولئیک در روغن زیتون بکر کمتر از 2 درصد است. روغن زیتون بکر، طعم ملایمتری نسبت به نمونه ی فرابکر دارد و تلخی کمتری احساس خواهید کرد.

روغن زیتون بکر

روغن زیتون معمولی

بعضی از نمونه های موجود در بازار، ترکیبی از روغن زیتون بکر و روغن زیتون تصفیه شده می باشد که به آن روغن زیتون معمولی می گویند. در ادامه به توضیح روغن زیتون تصفیه شده خواهیم پرداخت.

همچنین میزان اولئیک اسید موجود در روغن زیتون معمولی کمتر از 2.5 درصد می باشد.

خواص درمانی روغن زیتون را از اینجا بخوانید

روغن زیتون تصفیه شده

روغن حاصل از تصفیه شیمیایی روغن زیتون بکر را روغن زیتون تصفیه شده می نامند. زمانی که زیتون های استفاده شده، مرغوبیت لازم را ندارند (میزان اسیدیته شان بالا است) تولید کنندگان ناچار به تصفیه ی روغن می شوند تا میزان اسیدیته را پایین آورند. در فرآیند تصفیه ممکن است از مواد شیمیایی و حرارت استفاده شود که باعث از بین رفتن ویتامین ها و مواد مغذی موجود در روغن زیتون می شود.

در بعضی موارد، مشاهده کردیم که روغن زیتون تصفیه شده را با نام روغن زیتون خالص نیز به فروش می رسانند. میزان اولئیک اسید موجود در این نوع روغن زیتون، کمتر از 3 درصد می باشد.

همچنین روغن زیتون تصفیه شده دارای رنگ شفاف تر و روشن تری نسبت به روغن زیتون فرابکر است و طعم تلخی ندارد.

روغن تفاله زیتون

روغن تفاله زیتون، روغنی است که با استفاده از اضافه کردن حلال های شیمیایی به زیتون تهیه می شود و این نوع روغن قابلیت مصرف خوراکی برای انسان ندارد. روغن تفاله ی زیتون به روغن نفتی هم معروف است. چرا که در برخی از کشور ها به عنوان سوخت چراغ ای نفتی استفاده می شده است. از این نوع روغن در مصارف غیر خوراکی و تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

حال که با انواع روغن زیتون موجود در بازار آشنا شدید، پیشنهاد می کنم مقاله ی (راهنمای خرید روغن زیتون اصل) را نیز مطالعه کنید و با روش هایی که حاصل تجربه ی ما می باشد آشنا شوید.

روغن زیتون فرابکر اکسیر را می توانید از اینجا تهیه نمایید.

روغن زیتون پرس سرد

روغن زیتون پرس سرد چیست؟

دو روش عمده روغن گیری از زیتون وجود دارد؛

 1. روغن گیری به روش گرم
 2. روغن گیری به روش پِرِس سرد

روغن گیری به روش گرم:

در این روش، زیتون پس از خرد شدن حرارت داده می شود و با استفاده از حرارت بالای 100 درجه، فرآیند روغن گیری انجام می شود. در این روش، به علت وجود دمای بالای روغن، مواد معدنی روغن تحت تاثیر قرار می گیرد و بیشتر خواص خود را از دست می دهد. به همین سبب روغن تهیه شده در این روش، نیاز به تصفیه شیمیایی دارد که خود مضرات مضاعفی بر محصولات تولیدی است.

روغن گیری به روش پرس سرد:

در روش پرس سرد (Cold Press) دانه های زیتون پس از خرد شدن، تحت فشار فیزیکی در دمای پایین قرار می گیرند تا روغن آنها استخراج شود. در این روش خواص روغن به خوبی حفظ خواهد شد. در این روش از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود و بدون هیچگونه آسیبی به ساختار شیمیایی، روغن با کیفیت استخراج خواهد شد.

توجه داشته باشید که روغن زیتون فرابکر اکسیر به روش پرس سرد تولید می شود. برای خرید این روغن زیتون همین الان کلیک کنید.

در ادامه به نکاتی راجع به روغن زیتون فرابکر می پردازیم؛

 1. آیا روغن زیتون تلخ، فاسد شده است؟

به هیچ وجه! بعضی از مشتریان از ما می پرسند که آیا روغن زیتون تلخ فاسد شده یا خیر. تلخ بودن مزه ی روغن زیتون به معنای از بین رفتن و فاسد شدن آن نیست. بلکه به علت وجود مواد مغذی و آنتی اکسیدان موجود داخل روغن می باشد. یکی از معیارهای تشخیص روغن زیتون فرابکر از روغن زیتون تصفیه شده، تلخ بودن مزه ی آن است. البته این تلخی بعد از یک دقیقه از بین خواهد رفت و شما مزه ی خوب روغن زیتون را متوجه خواهید شد.

 1. روغن زیتون فرابکر را می شود برای سرخ کردن استفاده کرد؟

بهترین روش استفاده از روغن زیتون، به صورت خام همراه با سالاد است. خیلی وقتها می بینیم که از روغن زیتون فرابکر برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده می کنند. در جاییکه این کار یک اشتباه بزرگ می باشد. روغن زیتون فرابکر مخصوص سرخ کردن نیست! برای سرخ کردن مواد غذایی می توانید از روغن زیتون تصفیه شده استفاده کنید، به شرطی که در دمای پایین استفاده شود. اگر دمای بالای 250 درجه سانتی گراد به روغن زیتون داده شود، اسید های چرب موجود در آن به اسید چرب ترانس تبدیل شده و به نوعی سرطان زا خواهد شد.

به جای سرخ کردن، می توانید از روغن زیتون تصفیه شده در مصارف پختنی استفاده کنید. استفاده ی آن در برنج و خوراک های متنوع می تواند ضامن سلامتی شما باشد.

 1. روغن زیتون فرابکر باید در چه دمایی نگهداری شود؟

در ابتدا باید خدمت شما عرض کنم که به هیچ وجه روغن زیتون را (از هر نوعی) کنار اجاق گاز نگهداری نکنید. گرما موجب فساد سریع روغن زیتون خواهد شد. روغن زیتون فرابکر را باید در مکان خنک و به دور از نور آفتاب (داخل شیشه های تیره رنگ) نگهداری کرد.

 1. آیا می شود با روغن زیتون فرابکر پخت و پز انجام داد؟

روغن زیتون فرابکر برای پخت و پز مناسب نیست. به این علت که روغن زیتون فرابکر درصد خلوص بالا و نقطه ی دود پایین تری نسبت به روغن زیتون تصفیه شده دارد. به همین دلیل بهتر است از این نوع روغن زیتون در سالاد و غذاهای غیر پختنی استفاده کرد تا از فواید این روغن بی نظیر در سلامتی بدنتان بهره مند شوید.

کاربرد های غیرخوراکی روغن زیتون فرابکر:

روغن زیتون فرابکر به علت خلوص و کیفیت بالایی که دارد، می تواند علاوه بر مصارف خوراکی، مصارف درمانی و غیر خوراکی نیز داشته باشد. خواص روغن زیتون فرابکر برای سیستم گوارش، پوست و مو بی شمار است. می توانید در مقاله ی (خواص روغن زیتون برای مو و راهنمای مصرف آن) کاربرد روغن زیتون را در بهبود و تقویت مو مطالعه فرمایید.

جمع بندی

در این مقاله با انواع روغن زیتون موجود در بازار و فرآیند تهیه ی آنها آشنا شدیم. حال با استفاده از اطلاعاتی که بدست آورده اید، مثل من می توانید با خیال راحت و با توجه به نیاز و کاربرد مورد انتظارتان روغن زیتون های با کیفیت تری خریداری کنید.

آخرین نکته:

توصیه کارشناسان خرید از فروشگاه معتبر می باشد. فروشگاه اینترنتی محلی فود تحت نظارت انجمن ارگانیک ایران می باشد و شما به راحتی می توانید روغن زیتون اصل را خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید.

برای تهیه سس های خوشمزه با روغن زیتون خالص و سرکه سیب این ویدیو را ببینید 

 

نویسنده  سپهر جمشیدی

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×