مقاله

چای ماسالا از کجا آمده است؟

گروه بندی:
13233 0

چای ماسالا چیست

چند سالی از ورود چای ماسالا به ایران می گذرد. خیلی از ایرانی ها که طبع و مزاجشان به چای سیاه عادت کرده، با این چای غریبه اند. امروز در محلی فود میخواهیم شما را این چای فوق العاده آشنا کنیم.

چای ماسالا از کجا آمده است؟

وقتی که اسم چای ماسالا را می شنوم، ناخودآگاه یاد هند و ادویه هایش می افتم. بله درست خواندید! هند! این چای با قدمت 5000 ساله ای که دارد، برای اولین بار در هند درست شد. زمانی که هند مستعمره ی بریتانیا بود و بریتانیایی ها در مناطق خوش آب و هوای هند، چای سیاه کشت می کردند، هندی ها در صنعت چای پیشرفت چشمگیری کردند و تنوع در صنعت چای از همانجا آغاز شد.

چای ماسالا شامل چه چیزهایی است؟ 

مواد پایه ای برای تهیه ی چای ماسالا هل، فلفل سیاه، زنجبیل، دارچین و میخک است. البته در مدل های مختلف از این چای از جوز هندی، زعفران، رازیانه، نعناع و شکر نیز استفاده می شود. چای ماسالا یا همان چای هندی خودمان، تهیه شده از انواع ادویه با طبع گرم است. در نوع وارداتی آن که در کشمیر تهیه می گردد، از چای سبز هم در این ترکیبات استفاده می شود. این چای خوش عطر و خوش طعم، از خواص فراوانی برخوردار است که در ادامه ی مقاله مفصل به آن خواهیم پرداخت.

فرآیند تبدیل ادویه به چای ماسالا چگونه است؟

برای فرآوری ماسالا در کارگاه های تولید کننده، میخک، هل سبز، فلفل سیاه، دارچین و زنجبیل را تفت می دهند تا آنها طی فرآیند حرارتی طعم خود را آزاد کنند. سپس مخلوط بدست آمده را آسیاب می کنند تا به یک پودر خوش عطر دستیابی پیدا کنند. این پودر بدست آمده، همان ماسالا است.

در بعضی از نمونه های موجود در بازار، ادویه ی ماسالا به فروش می رسد. در برخی محصولات دیگر، چای یا قهوه ی فرآوری شده  نیز به آن اضافه می شود و تحت عنوان چای ماسالای آماده به فروش می رسد.

چای ماسالا را چگونه دم کنیم ؟

چای ماسالا را چگونه دم کنیم؟ 

نکته ی جالبی که در دم کردن چای ماسالا وجود دارد این است که بجای آب باید از شیر استفاده کنید!

  • اگر از ادویه ی ماسالا استفاده می کنید: 

ابتدا مقداری چای سیاه یا سبز (بسته به ذائقه تان) آماده کنید. سپس شیر را گرم کنید و به چای سیاه اضافه کنید. در نهایت نصف قاشق مرباخوری (برای تهیه دو فنجان چای) از ادویه ماسالا را به ترکیب فوق اضافه نمایید. چای ماسالای شما آماده نوشیدن می باشد!

  • اگر از چای ماسالای آماده استفاده می کنید: 

شیر را گرم کنید و به ازای هر فنجان، یک قاشق چای خوری از پودر چای ماسالا اضافه نمایید. به همین راحتی چای ماسالای شما آماده ی نوشیدن است. نوش جان!

خواص چای ماسالا

خواص چای ماسالا

چای ماسالا، انرژی زا است! 

چای ماسالای محلی فود، حاوی مقادیری از چای سیاه است. کافئین موجود در چای سیاه در کنار ادویه های فرآوری شده، موجب آزادسازی سطح بالایی از انرژی در بدن می شود. همانطور که حتما اطلاع دارید، مصرف کافئین موجود در قهوه و مشتقات آن به تنهایی باعث بروز مشکلاتی در بدن خواهد شد. در صورتی که ادویه های موجود در چای ماسالا، موجب متعادل سازی کافئین موجود می شوند و انرژی را به صورت متعادل برای بدن آزاد می کنند.

به همین علت، چای ماسالا یکی از بهترین و طبیعی ترین نوشیدنی های انرژی زا می باشد.

چای ماسالا، لاغر کننده است! 

چای ماسالا، علیرغم طبع گرمی که دارا است، وقتی که با شیر تهیه می شود دارای کالری پایین تری نسبت به چای معمولی است. به این علت که معمولا همراه با چای ماسالا، قند یا شکر مصرف نمی شود و این مساله می تواند اولین دلیل برای خاصیت لاغر کنندگی چای ماسالا باشد. پس می توانید در اولین قدم، چای ماسالا را با چای معمولی جایگزین کنید.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف فلفل سیاه و زنجبیل در طولانی مدت، از تجمع چربی ها در بدن جلوگیری به عمل آورده است. این ترکیبات در چای ماسالای محلی فود وجود دارد. همچنین نوع خاصی از چای سیاه که در چای ماسالای محلی فود استفاده شده است، می تواند موجب کاهش جذب کالری های اضافی در بدن و شکست چربی های موجود در ناحیه شکم شود.

چای ماسالا را باید با شیر دم کرد! شیر منبعی مناسب برای پروتئین می باشد. پروتئین می تواند مانع از گرسنگی کاذب شود که خود عامل مهمی در فرآیند کاهش وزن است. با این تفاسیر، می توانید از چای ماسالا به عنوان یک میان وعده استفاده کنید.

نکته ی پایانی درمورد خاصیت لاغر کنندگی چای ماسالا این است که در دیدن نتایج عجله نکنید. به برنامه ی زمانی فیزیولوژیک بدن خود اجازه دهید تا کار خود را انجام دهید. پس از چند ماه از دیدن نتایج شگفت زده خواهید شد.

چای ماسالا درمانی برای دردهای قائدگی

چای ماسالا، درمانی برای درد های قائدگی!

جالب است اگر بدانید ادویه های بکار رفته در چای ماسالا خاصیت ضد التهابی برای اعصاب و عضلات دارند و نوعی آرامبخش برای عضلات بدن هستند. پس بانوانی که در دوران قائدگی از دردهای شدید رنج می برند، می توانند برای بهبود بخشیدن درد از درمانی طبیعی (چای ماسالا) استفاده کنند.

چای ماسالا، پیشگیری از بیماری قند خون! 

ترکیبات موجود در چای ماسالا دو کار مهم در بدن انجام می دهند. حساسیت بدن را نسبت به انسولین بالا برده و دفع قند را تسریع می کنند. با این دو مکانیزم، بدن می تواند در کنترل قند خون موفق تر عمل کند و از بیماری شایع دیابت که این روز ها خیلی از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، پیشگیری کند.

چای ماسالا، کنترل کننده ی فشار خون!

از دیگر خواص چای ماسالا، تنظیم فشار خون در بدن است. چای ماسالا  با اثر آرامبخشی که بر اعصاب و عضلات بدن دارد، می تواند گردش خون در بدن را تنظیم کند. به همین سبب می تواند درمانی طبیعی برای فشار خون بالا باشد و نوسانات فشار خون را درمان نماید.

چای ماسالا، سرشار از آنتی اکسیدان! 

همانطور که پیشتر اشاره شد،چای ماسالای محلی فود، حاوی نوع خاصی از چای سیاه، گیاه میخک و هل سبز است. این سه عنصر مهم، منابعی سرشار از آنتی اکسیدان دارد. همچنین موجب پایین آمدن سطح کلسترول بد و افزایش مقدار کلسترول خوب می شود. کاهش کلسترول بد، می تواند از بیماری های قلبی و انسداد عروق جلوگیری کند. همچنین تاثیرات فراوانی در پیشگیری از سرطان دارد.

چای ماسالا پیشگیری از سرطان

چای ماسالا، پیشگیری از سرطان! 

مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان، دارچین، زنجبیل و هل سبز می تواند از سرطان پیشگیری کند. مصرف مداوم چای ماسالا می تواند موجب جلوگیری از تشکیل سلول های سرطانی شود.

چای ماسالا سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند! 

چای ماسالا، یکی از خوش طعم ترین دارو ها برای درمان سرماخوردگی و افزایش سیستم ایمنی بدن محسوب می شود. شاید شنیده باشید که می گویند، برای درمان هرچه سریعتر سرماخوردگی دارچین و زنجبیل مصرف کنید. دارچین و زنجبیل در بدن یک خط دفاعی می سازند که در مقابل عفونت و سرماخوردگی از بدن محافظت می کند. زنجبیل و میخک موجود در چای ماسالا، ضد سرفه بوده و مصرف آن باعث خواهد شد شما اثرات سرماخوردگی را کمتر احساس کنید.

چای ماسالا را بعد از صرف غذا بنوشید! 

ادویه های موجود در چای ماسالا، به ویژه میخک و هل سبز، با افزایش ترشح بزاق، می تواند در رویه ی هضم غذا کمک کند. وقتی بعد از غذا، این نوشیدنی خوش عطر را می نوشید، با افزایش حجم در معده، از نفوذ هوا یا آب به داخل معده جلوگیری می کند که مانع از بروز نفخ در شکم خواهد شد. پس بعد از صرف هر وعده غذایی، با خیال راحت یک لیوان از چای خوش عطر و طعم ماسالا بنوشید و لذت ببرید!

علاوه بر خواص فوق، چای ماسالا با بهبود هضم غذا متابولیسم بدن را افزایش می دهد. این امر می تواند در بهبود عملکرد تمام اندام های بدن تاثیر شگرفی داشته باشد.

هشدار : در مصرف چای ماسالا حد تعادل را حفظ کنید. 

به طور متوسط هر فنچان چای ماسالا حاوی 25 میلی گرم کافئین است. توجه داشته باشید که میزان کافئین توصیه شده توسط پزشکان در روز 50 میلی گرم است. ولی این مقدار با توجه به فیزیولوژی بدن هر فرد متفاوت است. ما توصیه می کنیم روزانه دو فنجان چای ماسالا مصرف کنید. این حد طبیعی مصرف چای ماسالا است که نه سیخ می سوزد، نه کباب !

هشدار : حساسیت های فردی نسبت یه چای ماسالا را بشناسید. 

تا اینجا تاریخچه، نحوه ی تهیه و مصرف و خواص چای ماسالا را با هم بررسی کردیم. اگر از خواص فراوان چای ماسالا چشم پوشی کنیم، چای ماسالا حاوی مقداری کافئین است که ممکن است برخی نسبت به آن حساسیت داشته باشند. اگر بعد از مصرف چای ماسالا حالت تهوع و احساس بی حسی در بدن به شما دست داد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

به علت وجود ترکیبات متنوع در چای ماسالا، توصیه می شود بانوان باردار و شیرده از مصرف آن بدون مشورت پزشک اجتناب کنند. همچنین توجه داشته باشید، مصرف بی رویه ی چای ماسالا به علت طبع گرمی که دارد، باعث برم خوردن تعادل هورمونی در بدن خواهد شد.

چای ماسالا از کجا بخرم؟

همانطو که گفتیم چای ماسالا از ترکیب پودر چند گیاه مانند چای سیاه ، دارچین و... تهیه میشود و امکان تقلب در این چای بسیار زیاد است بهتر است برای تهیه این چای از فروشگاه معتبر اقدام کنید همینطور ما در سایت محلی فود با کیفیت ترین و مرغوب ترین چای ماسالا را ارائه میکنیم که شما میتوانید بصورت انلاین آن را از اینجا سفارش بدید.

 

نگارش : سپهر جمشیدی

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×