مقاله

چای ماچا، چای سبزی که خیلی سبز است

گروه بندی:
2213 0

چای ماچا چیست

این روز ها که بازار چای های عجیب و غریب در ایران داغ است، هرروز شاهد ظهور انواع جدیدی از چای هستیم. چای هایی که در کشور های شرقی قدمت چند هزار ساله دارند ولی به تازگی در ایران وارد شده اند.

امروز، می خواهم از چای ماچا برای شما بنویسم. چای سبزی که خیلی سبز است! پس در ادامه با من همراه باشید تا با این چای عجیب، جدید و فوق العاده خوش طعم و باحال آشنا شویم.

جستاری درباره گیاه ماچا 

مقالات عطاری طور، همیشه با تاریخچه ی گیاه و معرفی آن شروع می شوند. من هم سعی میکنم از این سنت پیروی کنم. اگر ما درک درستی از گیاه ماچا داشته باشیم، با لذت بیشتری این چای را مصرف خواهیم کرد.

اگر از چای فروشی ها سراغ چای ماچا را بگیرید، با پودر سبز رنگی مواجه خواهید شد که خیلی خوش بو و خوش رنگ است. اگر مقدار کمی از آن را روی زبان خود بگذارید، طعم شیرینی نامحسوسی را تجربه خواهید کرد. در بررسی چای ماچا، همیشه یک واژه حائز اهمیت بوده است: کلروفیل!

چای ماچا، نژادی مخصوص از گیاه چای بنام تنچا است که هنگام کشت، آن را زیر سایه بان قرار می دهند تا کلروفیل (رنگ گیاهی) بیشتری در آن تولید شود و آن را توسط آسیاب های گرانیتی پودر می کنند تا کلروفیل آن از بین نرود.

چای ماچا هنگام کشت در زمستان، به خواب زمستانی می رود. خواب زمستانی در گیاهان باعث می شود که مواد غذایی و معدنی در گیاه انبار شده و در بهار بهترین کیفیت چای را به ما ارائه دهد.  وقتی فصل بهار از راه می رسد، کشاورزان سایبان هایی غول آسا روی این گیاه قرار می دهند. وجود سایبان ها و رسیدن نور کمتر به گیاه چای، باعث خواهد شد که طعم شیرین چای و همچنین کیفیت آن بالا رود.

همچنین خیلی قدیم تر، چینی ها و ژاپنی ها از چای ماچا به عنوان چایی با خاصیت نیروبخشی استفاده می کردند.

چای ماچا چه موادی داخل خودش دارد؟ 

چای ماچا دو ماده ی مهم را دارا است. کاتچین و آمینو اسید که در ادامه به بررسی هر دو مورد می پردازم.

کاتچین

کاتچین نوعی آنتی اکسیدان طبیعی است که در گیاه های متفاوت یافت می شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که کاتچین به چه دردی می خورد؟ باید خدمتتان عرض کنم که مهمترین خاصیت کاتچین این است که با خنثی کردن رادیکال های آزاد در بدن، می تواند از سرطان پیشگیری کند.

آمینو اسید

به زنجیره ای از کربن، آمینو اسید می گویند. کار آمینو اسید ها افزایش سوخت و ساز بدن است. این عناصر دوست داشتنی با افزایش متابولیسم بدن، به تناسب اندام کمک می کنند!

خواص چای ماچا

خواص چای ماچا، سبزرنگ دوست داشتنی

از هرچه بگذریم، سخن دوست خوش تر است! در این بخش از مقاله به سراغ خواص مختلف چای ماچا می روم. به شما قول می دهم فقط با خواندن این بخش از مقاله، همین امروز چای ماچا خواهید خرید!

چای ماچا، مافیای آنتی اکسیدان! 

همانطور که در بالا به آن اشاره کردم، چای ماچا سرشار از کاتچین است. کاتچین نوعی آنتی اکسیدان طبیعی است که می تواند رادیکال های آزاد را در بدن تار و مار کند. رادیکال های آزاد ترکیباتی شیمیایی در بدن هستند که می توانند با آسیب رساندن به DNA سلول ها، سبب بروز بیماری های خطرناک شوند!

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کاتچین موجود در چای ماچا، 137 برابر سایر انواع چای است. به همین دلیل من به چای ماچا می گویم مافیای آنتی اکسیدان! بنابر این با اضافه کردن یک فنجان چای ماچا به رژیم روزانه تان می توانید دور سرطان را یک خط قرمز بکشید!

چای ماچا، بهبود فعالیت های مغز ! 

چای ماچا حاوی کافئین است! همه ی ما می دانیم که مصرف کافئین تا چه حد می تواند روی بهبود عملکرد مغز تاثیرگذار باشد! در هر یک گرم از چای ماچا، 35 میلی گرم کافئین وجود دارد که نسبت به چای سبز، مقدار خیلی بیشتری محسوب می شود. ولی درمورد کافئین ماچا یک نکته وجود دارد!

علاوه بر کافئین، چای ماچا حاوی ماده ای دیگر به نام (اِل تیانین) است. این ماده، کافئین موجود درچای را کنترل می کند. یعنی چی؟ وقتی که کافئین به بدن ما می رسد، تاثیر آن به طور آنی اعمال می شود و پس از مدت کوتاهی (تقریبا 20 دقیقه) از بین می رود. ولی ال تیانین می تواند با متعادل سازی اثرات کافئین باعث شود که تاثیرات آن 5 تا 8 ساعت در بدن باقی بماند.

طبق تحقیقات صورت گرفته، افرادی که در روز بطور میانگین 4 گرم چای ماچا مصرف می کنند، دارای عملکرد مغزی بهتری نسبت به سایر افراد هستند. بطوری که سرعت واکنش های مغزی، میزان تمرکز و حافظه در این افراد بالاتر از سایرین بود.

کاهش وزن به کمک چای ماچا : 

یک راست می رویم سر اصل موضوع! قبل از تمرین های ورزشی، چای ماچا بنوشید. چرا؟ برایتان توضیح می دهم. اولین دلیل افزایش انرژی در حین تمرین به وسیله ی کافئین موجود در چای ماچا است. دومین دلیل هم افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن توسط چای ماچا است.

همین دو تاثیر شگفت انگیز برای افزایش فعالیت و تعرق، در نتیجه کاهش وزن کافی است. پس همین امروز چای ماچا را تهیه کنید و قبل تمرین مصرف کنید.

جلوگیری از سرطان با چای ماچا :

الآن حتما می دانید که چای ماچا حاوی کاتچین است و کاتچین چکار می کند. ولی باید به شما بگویم که کاتچین ها انواع مختلفی دارند. در چای ماچا، نوع به خصوصی از کاتچین به نام اپی گالوکاتچین گالات وجود دارد که تاثیر چند برابری در برابر رادیکال های آزاد به جا می گذارد.

این نوع به خصوص از کاتچین طبق تحقیقات صورت گرفته، در مقابله با سرطان پوست، سرطان ریه و سرطان کبد بسیار موثر می باشد. همچنین به از بین بردن سلول های سرطانی پروستات در آقایان نیز کمک می کند.

در ادامه، به سایر خواص چای ماچا به صورت لیست می پردازیم. چون می دانیم با توضیحات بیش از حد هم حوصله خودم و هم حوصله شما سر می رود؛

  1. محافظت از اندام های حیاتی، بخصوص قلب؛
  2. جلوگیری از پیری پوست؛
  3. پاکسازی کبد؛
  4. کاهش میزان استرس؛
  5. آرامش بخش و متعادل کننده ی آدرنالین؛
  6. انرژی بخش؛

کافئین قهوه و کافئین ماچا، دو رقیب سرسخت! 

همه ی اطرافیانم این را به خوبی می دانند که یکی از بهترین دوستان من کافئین است! ولی همیشه ما کافئین را با استفاده از قهوه مصرف کردیم. وقتی یک فنجان اسپرسو را میخوریم، انرژی برای 20 یا 30 دقیقه ی بعدی به صورت شگفت انگیزی بالا می رود و تمام! بعد از نیم ساعت، بدن به حالت طبیعی خودش باز می گردد.

وقتی که کافئین را به وسیله ی چای ماچا مصرف می کنیم؛ ال تیانین و کافئین با کمک یکدیگر، نوعی متفاوت از انرژی را به شما می دهند. کافئین به صورت آرام جذب بدن می شود (طی 5 تا 8 ساعت) و ال تیانین ضربان قلب و فشار خون را کنترل می کند تا استرس به سراغ شما نیاید! همچنین همکاری این دو عنصر با یکدیگر موجب می شود تا امواج آلفا در مغز شما افزایش یافته و فعالیت مغزی بهتری را تجربه کنید.

چه میزان چای ماچا در روز کفایت می کند؟

میزان مصرف چای ماچا در هر شخص متفاوت است. مثلا خودم یک فنجان صبح و یک فنجان بعد از ناهار چای ماچا مصرف می کنم تا در عین حفظ آرامش در طول روز، انرژی لازم برای تقریبا 16 ساعت را تامین کنم. بطور متوسط مصرف 2 فنجان چای ماچا برای هر فرد در روز توصیه می شود. این دو فنجان می تواند در فرآیند سم زدایی بدن، کاهش وزن و افزایش انرژی تاثیرات زیادی داشته باشد.

البته توجه داشته باشید که در هر وعده مصرف چای ماچا، 1 گرم از پودر ماچا کافی است که این یک گرم شامل 70 میلی گرم کافئین است. حال با توجه به این محاسبات، باید توجه داشته باشید که حداکثر میزان مصرف کافئین روزانه 400 میلی گرم است و مصرف بیشتر کافئین می تواند عوارض جانبی بسیار بدی برایتان داشته باشد.

چای ماچا را چگونه درست کنیم

چای ماچا را چگونه درست کنیم؟ 

جالب است بدانید که پودر ماچا را می توانید در انواع بستنی، کیک و شیرینیو همچنین نوشیدنی های سرد و گرم استفاده کنید. برای تهیه ی یک فنجان چای ماچای خوش عطر با طعمی فوق العاده مراحل زیر را دنبال کنید؛

  1. حدود 1 گرم از پودر ماچا را درون کاسه الک کنید. الک کردن پودر ماچا باعث می شود تا پودر به راحتی داخل آب حل شود.
  2. سپس به آن کمی آب داغ اضافه کنید. توجه کنید که آب باید داغ باشه، نه جوش! آب جوشان باعث تلخ شدن طعم چای شما خواهد شد.
  3. وسیله ای جالب به همراه چای ماچا وجود دارد به نام ویسک بامبو! باید با استفاده از ویسک چای را به شکل حرف انگلیسی W هم بزنید تا چای کف کند.
  4. در نهایت آب داغ را به مخلوط فوق اضافه کنید تا چای غلظت مناسب خود را پیدا کند.

برای تهیه یک دسر عالی از چای ماچا این ویدیو را از دست ندید 

 

قطعا چای ماچا، یکی از بهترین چای های دنیا است. پس از این چای نهایت لذت را ببرید. برای خرید چای ماچا خالص اینجا کلیک کنید

نگارش: سپهر جمشیدی

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×