مقاله

یازده نکته ی سنتی برای پیشگیری از کرونا

گروه بندی:
1899 0
 • رعایت بهداشت فردی، اولین رکن پیشگیری
 • چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن
  • حجامت کنید!
  • از دمنوش هایی با طبع گرم استفاده کنید.
  • روزانه سه قاشق غذاخوری عسل بخورید!
  • سیاهدانه بخورید!
  • دوسین مصرف کنید!
  • زنجبیل، بد طعم است ولی به خاصیتش می ارزد!
  • محلول ضدعفونی کننده گیاهی درست کنید!
  • از محلول جادویی عسل آبلیمو استفاده کنید.
  • خواب به موقع داشته باشید.
  • ریه های خود را ضدعفونی کنید.
  • از ویتامین C غافل نشوید!

هشدار: هنوز درمانی برای ویروس کرونا پیدا نشده است و تمام توصیه های این مقاله می تواند در پیشگیری از ابتلا به کرونا تاثیرگذار باشد. هیچگونه قطعیتی در کار نیست!

این روز ها با وارد شدن ویروس کرویید 19 (کرونا) در کشور، موج جدیدی از ترس بر جامعه حاکم شده است. برای هر یک از ما واجب است که اطلاعاتمان را راجع به این ویروس بالا ببریم و به این وسیله از خودمان محافظت کنیم.

ولی آیا طب سنتی می تواند در این موقعیت به کمک ما بیاید؟

با من همراه باشید تا به بررسی راهکار های طب سنتی در پیشگیری از این ویروس بپردازیم. کرونا یک ویروس تنفسی است و ریه ها را هدف قرار می دهد.

اولین اقدامی که در جهت پیشگیری ار ابتلا به کرونا باید انجام دهید، رعایت بهداشت فردی است. باید در طی روز چندین بار دست هایتان را با آب و صابون بشویید. استفاده از ماسک و دستکش در اماکن عمومی را بسیار جدی بگیرید.

در طب سنتی برای مقابله با بیماری های ویروسی، می بایست سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد. در صورتی که سیستم ایمنی بدن ما سالم و قوی باشد، می تواند از پس هر بیماری بر بیاید.

چگونه سیستم ایمنی بدنمان را تقویت کنیم؟ 

حجامت کنید 

انجام حجامت، می تواند تاثیرات بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن شما داشته باشد. وقتی حجامت انجام می دهید، خون سیاه و غلیظ حاوی چربی، اوره و ترکیبات زائد از بدن خارج می شود که می تواند به پاکسازی بدن کمک کند. توجه داشته باشید که حجامت در حالت عادی، هر شش ماه یک بار انجام می شود.

از دمنوش هایی با طبع گرم استفاده کنید

دمنوش با طبع گرم

دمنوش دارچین، زنجبیل، گل گاو زبان و یا آویشن می تواند تا حد زیادی از وقوع بیماری کرونا پیشگیری کند. چرا که طبع این بیماری سرد است و اگر بدن با غذاهای طبع گرم تغذیه شود، می توان در بیشتر مواقع از وقوع این بیماری جلوگیری کرد. البته همیشه استثنائاتی وجود دارد. علاوه بر دمنوش های بالا، شما می توانید از دمنوش های زیر هم استفاده کنید:

 • گل گندم
 • بومادران
 • پرسیاوش
 • بید
 • اکیناسه

روزانه سه قاشق غذاخوری عسل بخورید! 

برای کرونا عسل بخورید

عسل، علاوه بر طبع گرمی که دارد، در افزایش توان سیستم ایمنی بدن نیز بسیار موثر می باشد. عسل را می توانید قبل از صبحانه (ناشتا) یا به همراه دمنوش های یاد شده مصرف کنید. با مصرف روزانه ی عسل طبیعی شما می توانید تا حدود زیادی از ورود این ویروس به بدن خود جلوگیری کنید.

سیاهدانه بخورید!

مصرف دم کرده ی سیاهدانه یا خوردن آن به همراه صبحانه، علاوه بر انرژی بخش بودن می تواند سیستم ایمنی بدن تان را تقویت کند. من، حدود نصف قاشق چابخوری سیاهدانه را روی پنیر می ریزم و به همراه صبحانه می خورم. شما با این کار، علاوه بر خوش طعم کردن پنیر، از خواص معجزه آسای سیاهدانه نیز بهره خواهید برد.

دوسین مصرف کنید! 

دوسین چیست؟ تعجب نکنید! ترکیب سیاهدانه  و عسل را دوسین می گویند. شما می توانید دوسین را از عطاری ها بخرید یا خودتان آن را در خانه درست کنید. شرط اثربخشی دوسین، طبیعی بودن عسل آن است. اگر می خواهید در خانه دوسین درست کنید، باید یک سوم لیوان سیاهدانه آسیاب شده را با یک لیوان عسل مخلوط کنید. دوز مصرف دوسین روزانه دو تا سه قاشق چایخوری می باشد.

زنجبیل، بد طعم است ولی به خاصیتش می ارزد!

زنجبیل و کرونا

به شخصه از طعم زنجبیل متنفرم. البته بسته به ذائقه هر فرد، متفاوت است. می توانید از دمنوش زنجبیل استفاده کنید و یا پودر زنجبیل را داخل چای بریزید تا همراه با چای دم بکشد. مطمئنا، هرچقدر طبع بدنتان را گرم نگه دارید، مقاومت بدنتان در برابر این ویروس مهلک، بیشتر خواهد بود.

محلول ضدعفونی کننده گیاهی درست کنید! 

ضد عفونی کننده گیاهی _پیشگیری_از_کرونا

با توجه به کمیاب شدن و گرانی مواد ضدعفونی کننده در بازار، می توانید برای ضدعفونی کردن محیط کار و منزل، از اسپند (همان اسفند خودمان!) استفاده کنید. دود کردن اسپند یک ضدعفونی کننده ی قوی محسوب می شود! اگر به گیاه خرگوشک دسترسی دارید، می توانید به جای اسپند با دود کردن این گیاه محیط را ضدعفونی کنید. جالب است بدانید تاثیرات گیاه خرگوشک بسیار بیشتر از اسپند است.

بعلاوه، می توانید از گیاه بومادران برای ضدعفونی کردن استفاده کنید. برای این منظور، ابتدا 30 گرم از این گیاه را در 1 لیتر آب بجوشانید، سپس محلول بدست آمده را صاف کنید و مثل شیشه پاک کن، با استفاده از یک دستمال برای سطوح استفاده کنید.

این دو کار تا حد زیادی می تواند جایگزین مواد ضدعفونی کننده موجود در بازار را بگیرد.

از محلول جادویی عسل آبلیمو استفاده کنید. 

از قدیم می شنیدیم اگر مشکوک به سرماخوردگی شدید، عسل و آبلیمو بخورید. قبل تر به خواص عسل اشاره کردیم. معجزه ی عسل آبلیمو مقاومت بدنتان را در برابر بیماری های ویروسی و عفونی بالا می برد و می تواند از شما در برابر ویروس هایی مثل کرونا و آنفولانزا محافظت کند.

یک قاشق غذاخوری عسل را به همراه یک قاشق و نصف غذاخوری آبلیمو مخلوط کنید و خوب به هم بزنید. حالا مثل من، این محلول جادویی را بعد از صرف صبحانه میل کنید.

خواب به موقع داشته باشید. 

خواب و کرونا

مشکلی که بیشتر ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، کمبود خواب است. از طرفی تا نیمه شب بیدار هستیم و از طرفی دیگر باید صبح زود از خواب بیدار شویم. خواب ناکافی یکی از بزرگترین عوامل در تضعیف سیستم ایمنی بدن است.

ما می دانیم که باید در طول شبانه روز هشت ساعت خواب کافی داشته باشیم. اما کیفیت خواب ما بسیار مهمتر از مقدار آن است. جالب است بدانید پنج ساعت خواب عمیق و با کیفیت برابر دوازده ساعت خواب سطحی است.

حال چه کار باید بکنیم تا خواب باکیفیتی داشته باشیم؟

ساعت 8 تا 10 شب، بهترین زمان برای خوابیدن است. از ساعت 10 شب تا 6 صبح میزان هورمون های مربوط به فعالیت (کورتیزول) به حداقل خود می رسد و میزان هورمون های مربوط به خواب به حداکثر میزان خود! حال اگر در این بین، بدن ما نتواند از این هورمون ها به خوبی استفاده کند، عملا خواب بی فایده ای خواهیم داشت.

پس بهترین زمان برای خوابیدن، 10 شب تا 6 صبح است.

جالب است بدانید، گوارش غذا در بدن ما در چهار مرحله صورت می گیرد.

 • گوارش در معده
 • گوارش در کبد
 • گوارش در عروق
 • گوارش سلولی

گوارش در معده و کبد در طی روز انجام می پذیرد ولی گوارش در سطح عروق و سلول ها، هنگام خواب انجام می شود. اگر خواب بی کیفیتی داشته باشیم، مراحل سوم و چهارم گوارش انجام نمی شود، در نتیجه غذاهایی که مصرف کردیم به صورت مواد زائد در خون باقی خواهند ماند و سبب کاهش متابولیسم و همچنین تضعیف بدن (بخصوص تضعیف سیستم ایمنی) خواهند شد.

ریه های خود را ضدعفونی کنید. 

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، کرونا یک ویروس تنفسی است. یعنی این ویروس ریه های شما را هدف قرار می دهد. با توجه به این مساله، لازم است ریه هایتان را همواره ضدعفونی کنید و آنها را از هرگونه خطر دور نگه دارید.

وقتی بیرون از منزل هستید، از ماسک های N95 فیلتر دار استفاده کنید. این ماسک ها تا حد زیادی می توانند از ورود ویروس به محیط تنفسی شما جلوگیری کنند.

روزانه چند نوبت با گیاهان اکالیپتوس و استخدوس بخور انجام دهید. بخور اکالیپتوس و استخدوس ریه های شما را استریل می کند.

از مصرف دخانیات (علی الخصوص قلیان) جدّا بپرهیزید. قلیان به علت رطوبتی که در خود نگه می دارد، یکی از مکان های مورد علاقه ی ویروس ها برای رشد و تکثیر است. اخیرا معاون وزیر بهداشت گفته است: "کسانی که قلیان می کشند، خطر ابتلا به ویروس کرونا در آنها 4 برابر بیشتر است." پس این مورد را جدی بگیرید.

 از ویتامین C غافل نشوید! 

ویتامین سی و پیشگیری از کرونا

مواد غذایی حاوی ویتامین C را بسیار زیاد مصرف کنید. ویتامین C از معدود ویتامین هایی است که اضافی آن از بدن دفع می شود و مشکل ساز نخواهد شد.

مرکبات، منبعی غنی از ویتامین C  :

برای_پیشگیری_از_کرونا_چی_بخوریم

پرتقال، لیموترش و لیمو شیرین! سعی کنید آب پرتقال طبیعی را بگیرید و به عنوان نوشیدنی و میان وعده  از آن استفاده کنید.  به ازای هر یک عدد پرتقال حدود 75 میلی گرم ویتامین C دریافت خواهید کرد. بدن مردان به 90 میلی گرم و بدن بانوان به 75 میلی گرم ویتامین C در روز نیاز دارد. همچنین از گوجه فرنگی در غذاهای خود استفاده کنید، چرا که منبعی غنی از ویتامین C به شمار می آید.

در پایان از شما می خواهم تا حد امکان در منزل بمانید. من و محلی فود آرزوی روز های شاد و بدون ویروس را برای شما داریم 😊


نگارش: سپهر جمشیدی

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×