مقاله

همه چیز درباره ژل رویال

گروه بندی:
1803 2

عمر دوباره با  ژل رویال

عمر دوباره با ژل رویال

ژل رویال ماده ی معجزه آسایی است که تقریبا همه ی افراد در رابطه با آن اندکی اطلاعات دارند، اما در این مقاله به صورت تخصصی و مفصل به معرفی ژل رویال، ترکیبات، خواص، مضرات، روش های تهیه‌ی آن و هر آنچه لازم است که درباره‌ی آن بندانید، می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا یکی دیگر از نعمت‌های بی بدیل خداوند را بهتر بشناسید و برای بهبود کیفیت زندگی خود آن را تهیه کنید. برای این منظور ابتدا زنبور عسل که مسئولیت تولید این ماده‌ی با ارزش را به عهده دارد، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زنبور عسل و ژل رویال

زنبورهای عسل که اندازه‌ای حدود 15 میلی متر دارند، غالبا به رنگ قهوه‌ای روشن هستند، که علی رغم شناخته شده بودن و البته کاربرد فراوان، درصد کمی از گونه های زنبور را تشکیل می‌دهند. از لحاظ ظاهری بیضی شکل و مانند سایر زنبورها داری طیف رنگی تیره و روشن هستند، اما بیشتر زنبورهای عسل رنگ تیره ی مایل به سیاه دارند.

انواع زنبور عسل

دسته بندی انواع زنبور عسل

زنبورهای عسل به سه دسته‌ی: ملکه، نرها و زنبورهای کارگر تقسیم می‌شوند که هرکدام وظیفه‌ی خاصی را بر عهده دارند. زنبور ملکه، به زنبور ماده‌ی بالغ گفته می‌شود که وظیفه‌ی تخم‌گذاری و البته تولید نسل را به عهده دارد. زنبورهای نر که بخش کمتری از یک کلن و کندو را تشکیل می‌دهند تنها برای جفت‌گیری زنبور ملکه کاربرد دارند. سر و بال‌های بزرگی دارند و تا جایی که می‌توانند عسل می‌خورند!

و اما زنبور‌های کارگر که بیشتر جمعیت کندو را تشکیل می‌دهند، زنبورهای ماده‌ای هستند که قدرت بارور شدن ندارند، این نوع زنبور در تهیه‌ی عسل و تغذیه‌ی نوزادان ایفای نقش می‌کنند و یا بهتر است بگوییم زحمت زیادی بردوش آنها است. حال که با انواع زنبور عسل آشنا شدید بنظر شما کدام یک از آنها ژل رویال را تولید می‌کند؟ عجله نکنید در ادامه در این باره به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

زنبور کارگر و ژل رویال

همانطور که اشاره شد، زنبور عسل کارگر، زنبور ماده‌ی نابارور است که عسل تولید می‌کند، اما فعالیت آنها به تولید عسل ختم نمی‌شود بلکه بدلیل ساختار بدنی متفاوت، تولید ژل رویال را هم بر عهده دارند. زنبور کارگر با داشتن غدد هیپوفارین می‌تواند ژل رویال یا همان شیر زنبور عسل را تولید کند.

ژل رویال حاوی پروتئین ‌ها و ویتامین‌هایی است که وقتی لاروها (نوزاد حشرات که تازه از تخم خارج شده‌اند را لارو می‌گویند) در سه روز اول زندگی از آن تغذیه می‌کنند، به سرعت به یک زنبور ملکه تبدیل می‌شوند. نکته‌ی جالب توجه این است که زنبور های کارگر به اختیار خود می‌توانند ترکیبات ژل را تغییر دهند. به طور مثال ژلی که به لاور ملکه داده می‌شود با ژلی که به لاور نر داده می‌شود متفاوت است.

ژل رویال چیست

ژل رویال چیست؟

ژل رویال که به آن ژل سلطنتی نیز گفته می‌شود. ماده‌ای غلیظ و شیری رنگی است که 70-60 درصد از آن را آّب تشکیل داده و حاوی 16-10 درصد قند، 6-3 درصد چربی، 3-2 درصد ویتامین، املاح، اسیدهای آمینه، تعدادی از اسیدهای چرب و آنتی بیوتیک است. ژل سلطنتی از این جهت بسیار مورد توجه و اهمیت است که علاوه بر شهد نوشیده شده توسط زنبور حاوی ترشحات غددی زنبور نیز است، و این خود موجب موثرتر واقع شدن ژل می‌شود چرا که ترکیبی از مواد گیاهی و حیوانی است. بنابراین در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر بسزایی دارد و به همین دلیل به عنوان یک محصول تجاری شناخته شده‌است.

تاریخچه‌ی ژل رویال

گفته می‌شود تاریخچه ی استفاده از ژل رویال برای درمان بیماران به قرن 20 باز می‌گردد. زمانی که پاپ دوازدهم در بستر بیماری با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد، و پزشکان و بهترین متخصصان از درمان وی عاجز بودند، پرفسور پل نیهانس را برای درمان بر بالین او آوردند. پل نیهانس به مدت دو ماه کنار پاپ ماند و در این مدت هر روز حال پاپ بهتر و بهتر می‌شد، اما نیهانس هیچگاه ابراز نکرد که برای درمان وی از چه دارویی استفاده کرده‌است، اما براساس فرضیات و تحقیقاتی که صورت گرفت احتمال دادند که از ژل رویال برای درمان پاپ استفاده کرده‌است.

با همه‌ی این اوصاف احتمال اینکه ایرانی ها و یا حتی مردم چین خیلی قبل تر از مردم ایتالیا از این ژل اسرارآمیز برای درمان بیماری ها استفاده کرده باشند، بسیار زیاد است، چرا که طب سنتی ایران و چین قدمت زیادی دارد.

خواص ژل رویال

خواص ژل رویال

ژل سلطنتی که حاوی مواد مغذی بسیار مفیدی برای انسان است، به شکل های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مصارف آرایشی بهداشتی گرفته تا درمان بیماری هایی همچون سرطان. همانطور که در بخش‌های قبل اشاره شد، این ژل که در فارسی به آن شاه انگبین هم گفته می‌شود، دارای ترکیبات شیمایی خاصی است که لارو از آن تغذیه می‌کند، و در عرض چند روز، وزن و اندازه‌ی آن بیشتر از زنبور کارگر می‌شود. این ها همه دلیلی است بر بی نظیر  بودن ژل رویال، بنابراین در ادامه با خواص و مصارف آن به صورت دقیق تر آشنا شوید.

تاثیر ژل رویال بر درمان ناباروری

داشتن فرزند آرزوی هر زوجی است که گاهی بدلایل مختلف مانند ناباروری زنان و یا حتی مردان ممکن است برآورده نشود، اما تحقیقات و البته تجربیات کلینیک‌های درمان ناباروری و نازایی نشان داده است که ژل رویال می‌تواند این رویای شیرین را به واقعیت تبدیل کند، به گونه ای که به عنوان یک دارو به ثبت رسیده و در بسیاری از کلینیک‌های تخصصی از آن برای درمان ناباروری استفاده می‌شود.

نکته‌ی مهم در مورد درمان ناباروری با ژل رویال که آن را از سایر داروها متمایز می‌کند، این است که فقط برای درمان ناباروری و مشکلات زنانه کاربرد ندارد بلکه در برطرف کردن مشکلات ناباروری مردان مفید و موثر است. این ویژگی یکی از مهمترین وبرجسته‌ترین کاربردهای ژل سلطنتی یا همان شاه انگبین محسوب می‌شود.

سرطان با ژل رویال

درمان عوارض سرطان با ژل رویال

سرطان از آن دست بیماری هایی است که بشر هنوز نتوانسته برای آن درمان قطعی پیدا کند، شاید تنوع و یا تاحدودی ناشناخته بودن این بیماری موجب شده که محققان نتوانند علت ابتلا به آن و یا درمانی قطعی برای آن کشف کنند، اما طبق مطالعاتی که بر روی تاثیر ژل رویال بر سرطان صورت گرفته، این ماده می‌تواند در درمان برخی سرطان‌ها بخصوص سرطان‌های زنانه بسیار موثر باشد. بنابراین مصرف آن به صورت مرتب توسط فرد بیمار موجب افزایش قوای بدنی وی و درنتیجه شکست این بیماری می‌شود. اما توصیه می‌شود که افراد سالم هم از این ماده‌ی پر ارزش استفاده کنند چرا که بدن را در برابر ابتلا به سرطان مقاوم  و یا در صورت ابتلا با آن مبارزه می‌کند.

با ژل رویال فراموشی رابه فراموشی بسپارید

بیماری آلزایمر یا فراموشی نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در اثر بروز آن فرد به تدریج توانایی های ذهنی خود را از دست می‌دهد. 5-2 درصد افراد اغلب در سنین بالا به آن مبتلا می‌شوند، البته گاهی اشخاص جوان تر هم مورد حمله‌ی آن قرار می‌گیرند. دلیل ابتلا به این بیماری به طور دقیق مشخص نیست بنابراین ساخت دارویی که بتواند آن را درمان کند دشوار است. با از دست دادن حافظه و ابتلا به آلزایمر شرایط زندگی نه تنها برای خود بیمار بلکه برای اطرافیان سخت و عذاب آور می‌شود، بنابراین بهتر است از بروز آن جلوگیری شود. یکی از روش‌های موثر و علمی برای پیشگیری و حتی درمان فراموشی، ژل رویال است.

طبق مطالعات صورت گرفته مصرف ژل رویال احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌ دهد، البته برخی نتایج حاکی از آن بوده‌اند که بعضی از مبتلایان به آلزایمر با مصرف ژل رویال معجزه آسا، بهبود یافته‌اند و یا اینکه سرعت پیشرفت بیماری آنها کاهش یافته است. بنابراین با مصرف منظم شاه انگبین خود را در برار ابتلا به آلزایمر مقاوم کنید.

بهبود کم خونی با ژل رویال

کم خونی زمانی در بدن اتفاق می‌افتد که سطح گلبول های قرمز خون از یک حد مشخص پایین تر برود. که این خود می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. اما کم خونی عوارضی دارد که برخی از آنها ممکن است بسیار خطرناک باشند. افراد مبتلا به کم خونی اغلب احساس خستگی و یا ضعف شدید دارند. بنابراین لازم است که از ابتلا به این عارضه جلوگیری شود و یا اگر به آن مبتلا هستید آن را با بهترین روش ممکن درمان کنید.

طی مطالعه‌ای که بر روی گروهی از افراد مبتلا به کم خونی صورت گرفته، نتایج نشان داده است که افرادی که 3 گرم از ژل رویال را روزانه و به طور مرتب مصرف نموده‌اند، تعداد گلبول‌های قرمز خون شان افزایش یافته است. شاه انگبین سطح تستوسترون را افزایش می‌دهد و در نتیجه تعداد گلبول های قرمز خون افزایش می‌یابد و این عمل موجب بهبود کم خونی می‌شود.

تقویت استخوان بندی

داشتن استخوان‌های محکم و قوی یکی از عواملی است که موجب می‌شود کارهای روزانه‌ی خود را راحت تر و بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهید. اما اگر با تغذیه‌ی مناسب از استخوان‌های خود مراقبت نکنید، به مرور زمان دچار پوکی استخوان شده و مراقبت های بیشتری را می‌طلبد. با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به پوکی استخوان نیز افزایش می‌یابد، بنابراین برای حفظ استخوان ها از پوکی باید پیش از آن که دیر شود اقدام کنید.

بنابراین در کنار تغذیه‌ی مناسب و حفظ وزن متعادل، ژل رویال را در رژیم غذایی خود جای دهید. چرا که مطالعات نشان می‌دهند، کسانی که ژل سلطنتی را به طور منظم مصرف کرده‌اند نسبت به گروهی که آن را در برنامه غذایی خود نداشته‌اند، از میزان کلسیم و فسفات بیشتری برخوردار بوده‌اند.

درمان دیابت با ژل رویال

دیابت انواع مختلفی دارد، که هرکدام علت مختص به خود را نیز دارد. اما دیابت نوع 2، شروع آن با مقاومت بدن نسبت به انسولین است، در واقع چون نمی‌تواند از انسولین موجود بهره ببرد، لوزالمعده را به ساخت انسولین بیشتر تحریک می‌کند تا جایی که دیگر  نمی‌تواند به این مقدار تقاضا پاسخ بدهد، در نتیجه تولید انسولین کاهش یافته و قند خون بالا می‌رود. مطالعاتی که بر روی مبتلایان به دیابت نوع 2 صورت گرفته نشان می‌دهد که ژل رویال در جهت بهبود دیابت نوع 2 مفید و موثر است. بنابراین با مصرف یک ماده‌ی کاملا طبیعی دیابت خود را بهبود ببخشید.

درمان بیماری‌های مغز و اعصاب با ژل رویال

مغز که نقش اصلی و هدایت کننده‌ی بدن را به عهده دارد، اگر دچار اختلال شود می‌تواند بسیاری از عملکردهای بدن ( از جمله حافظه و حتی شخصیت فرد ) را تحت تاثیر قرار دهد. ژل رویال منبع مناسبی از استیل کولین و فسفولیپیدها است که در درمان بیماری‌های عصبی نقش مهمی دارند. همچنین ویتامین B Complex، اسید فولیک، اسیدهای چرب موجود در ژل سلطنتی بر روی مغز و سیستم عصبی تاثیر مثبتی دارند و موجب بهبود اختلالات عصبی، بی خوابی و... می‌شوند.

درمان چاقی با ژل رویال

درمان چاقی با ژل رویال                                       

تناسب اندام و داشتن وزن ایده آل یکی از موضوعاتی است که امروزه توجه زیادی را به خود جلب کرده است، اغلب افراد به هر طریقی می‌خواهند وزن خود را کاهش داده تا بتوانند خوش اندام باشند، اما غافل از اینکه برخی از روش های کاهش وزن پرخطر بوده و نه تنها چاقی را درمان نمی‌کنند بلکه عارضه های جدیدی را برای فرد بوجود می‌آورند. بنابراین بهتر است به جای روی آوردن به داروهای شیمیایی و ناشناخته به منظور کاهش وزن و یا جلوگیری از چاقی، مواد طبیعی همچون ژل رویال را جایگزین کنید.

ژل سلطنتی یا همان رویال با تنظیم متابولیسم بدن به درمان چاقی کمک می‌کند. علاوه بر تاکید طب سنتی ایران و چین بر موثر بودن شاه انگبین در درمان چاقی، آزمایشاتی صورت گرفته که نتایج آن تاثیر مثبت ژل رویال بر تناسب اندام را تایید می‌کند. تحقیقات نشان داده‌است که اگر مکمل ژل رویال به همراه غذاهای چرب مصرف شود، می‌تواند چربی سفید یا همان چربی مضر را کاهش دهد. علاوه بر آن نتایج حاکی از آن است که شاه انگبین به دلیل ترکیبات خاصی که دارد، در بدن گرما تولید می‌کند و این عمل موجب افزایش سوخت و ساز بدن شده و در نتیجه به چربی سوزی منتهی می‌شود.

ژل رویال در درمان فشار خون بالا

فشارخون بالا یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در جهان است، که به آن بیماری خاموش یا قاتل خاموش گفته می‌شود. از این جهت این نام را به آن داده‌اند که تا وقتی که فرد به طور مرتب فشارخون خود را چک نکرده باشد، هیچگونه علائمی ندارد که متوجه فشارخون بالای خود شود، و از این جهت موجب مرگ می‌شود که، بدنبال خود بیماری های دیگری را در فرد ایجاد می‌کند. بنابراین در کنار تغذیه سالم و استفاده ی درست و به اندازه از نمک در صورت ابتلا به فشارخون بالا باید با مواد طبیعی به درمان آن پرداخت. استیل کولین موجود در ژل رویال موجب گشاد شدن رگ‌ها می‌شود و در نتیجه به بیمارانی که از فشارخون بالا رنج می‌برند، کمک می‌کند.

میکروب کشی با ژل رویال

اسیدهای چرب غیر اشباع (HAD10) موجود در ژل رویال خاصیت ضد باکتریایی به آن می‌دهد که در مقابل باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی، سالمونلا تیفی (عامل حصبه) و ... همانند یک دیوار حفاظتی عمل می‌کند. علاوه بر آن در از بین بردن عفونت‌های ویروسی نیز تاثیر مثبت دارد. چرا که این ژل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

مصارف آرایشی ژل رویال

مصارف آرایشی بهداشتی ژل رویال

فرانسوی ها اولین کسانی بودند که از ژل رویال در تهیه ی محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کردند. تاریخ استفاده از ژل رویال در لوازم آرایشی به قبل از سال 1953 برمیگردد، که خاندان سلطنتی از آن استفاده می‌کردند و از محصولات محبوب آنها بوده است. بنابراین سایر مردم هم به استفاده از این نوع محصولات آرایشی روی آوردند.

مطالعات صورت گرفته نشان داده‌اند که استفاده از محصولات آرایشی مبتنی بر ژل رویال باعث کاهش منافذ پوستی و چین و چروک‌ها می‌شود. علاوه بر آن ویژگی الاستیسیته و کشسانی پوست را افزایش می‌دهد.

روش های مصرف ژل رویال

قبل از استفاده از ژل رویال باید دقت داشته باشید که برای چه منظوری از آن استفاده می‌کنید. روش های مصرف ژل سلطنتی به صورت : خوراکی، موضعی، تزریقی و ... است. در ادامه هر کدام را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

ژل رویال خوراکی

اولین و پرکاربردترین روش مصرف ژل رویال به صورت خوراکی است، که می‌توانید به صورت خام، پودر، کپسول و یا عسل ژل رویال استفاده کنید. البته باید دقت داشته باشید که دوز مصرف خوراکی آن دارای محدودیت است. بنابراین بهتر است با مشورت پزشک یا متخصص طب سنتی مصرف شود، چرا که هر مقدار از آن برای افراد و اهداف مختلف نیز تفاوت دارد.

ژل رویال موضعی

در این روش هم می‌توانید از ژل خام و هم به صورت پودر شده استفاده کنید. درواقع مصرف موضعی ژل رویال بیشتر برای مصارف مراقبتی پوست استفاده می‌شود، به طوری که امروزه بسیاری از کرم های مراقبت از پوست و یا پاک کننده‌های پوست حاوی ژل رویال هستند. علاوه بر این بسیاری از پمادهای سوختگی و برطرف کننده زخم، مبتنی بر ژل رویال هستند، چرا که شاه انگبین تاثیر شگرفی بر درمان و بهبود زخم ها دارد. اما قبل از مصرف باید با پزشک و یا متخصصین طب سنتی مشورت شود و بعد از اطمینان از عدم حساسیت به آن، استفاده کنید.

ژل رویال تزریقی

این روش خیلی کم و در موارد خاص، برای خانم ها و در درمان بیماری های زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که با تزریق محلو‌ل‌هایی که حاوی مقدار ناچیزی از ژل هستند، فرد تحت درمان قرار می‌گیرد. البته این روش به طور قطعی اعلام نشده، چرا که فعلا در شرایط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفته است.

نحوه نگهداری ژل رویال

انتخاب بسته بندی صحیح و مناسب برای ژل رویال اهمیت زیادی دارد، چرا که پس از استخراج قرار است در آن نگهداری شود و بسته بندی باید به صورتی باشد که از جریان هوای محیط دور باشد. مورد بعدی که در نگهداری ژل سلطنتی باید به آن توجه داشته باشید، دما است، بهترین دما برای نگهداری شاه انگبین، دمای صفر درجه است و البته در مکانی به دور از نور خورشید و ترجیحا در تاریکی نگهداری شود تا کیفیت خود را از دست ندهد.

مدت زمان نگهداری پس از استخراج

درون کندو                                               5-3 روز درون کندو

بیرون از کندو و در دمای 25-15درجه              چند دقیقه

در یخچال و در دمای 5-3 درجه                     6 ماه

در فریزر و در دمای کمتر از 18- درجه             2 سال 

ژل رویال چه مزه‌ای است

ژل رویال دارای طبعی گرم است و طعمی خشک، گس و ترش دارد، که بعد از خوردن طعم آن در دهان می‌ماند و چون ممکن است شامل مقدار خیلی کمی از زهر زنبور عسل باشد، زبان و دهان را کمی بی حس کند، به همین علت افرادی که به زهر زنبور عسل حساسیت شدید دارند، باید از مصرف آن خودداری کنند.

مضرات استفاده از ژل رویال

مضرات استفاده از ژل رویال

اگر نسبت به ترکیبات ژل رویال حساسیت داشته باشید در صورت مصرف آن ممکن است با علائمی مانند سختی تنفس، کهیر، تورم لب، زبان، گلو و صورت، شکم درد همراه با اسهال خونی، گرفتگی و درد قفسه سینه مواجه شوید، در صورت بروز هر کدام از این عوارض مصرف ژل را قطع نموده و به پزشک مراجعه کنید.

مصرف ژل در دوران بارداری

در ارتباط با مصرف ژل رویال در دروان بارداری هنوز اطلاعات کافی در دسترس نیست، به همین خاطر بهتر  است از مصرف آن در این دوران خودداری کنید تا از هرگونه خطر برای نوزاد و مادر جلوگیری شود.

اما مصرف ژل برای کودکان به مدت 6 ماه خطری ندارد، ولی بهتر است قبل از مصرف با پزشک و یا طبیب طب سنتی مشورت شود. به طور کلی مصرف روزانه 3-1 گرم از شاه انگبین برای بهره بردن از خواص آن کافی است، اما دوز مصرفی برای افراد مختلف و بخصوص سنین مختلف نیز متفاوت است. بزرگسالان بهتر است 3-1 گرم از ژل را قبل از غذا در سه وعده میل نمایند، اما کودکان بیشتر از یکسال، 1 گرم از آن را قبل از صبحانه مصرف کنند.

قیمت ژل رویال

تولید، فرآوری و نگهداری و بسته‌بندی ژل رویال بسیار سخت و حساس است و این خود نیز هزینه‌ی بیشتری را طلب می‌کند، اما محلی فود به منظور بهره بردن مردم عزیز کشور از این موهبت الهی سعی کرده است که با کمترین قیمت ممکن و البته بهترین کیفیت آن را به مشتریان عزیز ارائه نماید. از آنجا که ماده‌ای حساس و پر خاصیت است، لازم است که در خرید آن دقت کافی شود، تا در صورت مصرف نتیجه‌ی مدنظر حاصل شود. اگر تمایل دارید که مواد غذایی سالم و طبیعی  از جمله ژل رویال با کیفیت مطلوب را تهیه نمایید می‌توانید از اینجا در فروشگاه آنلاین محلی فود سفارش دهید.


تهیه شده در محلی فو د 

نویسنده  زهرا سپنج پور

منبع 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×