مقاله

روغن نارگیل سوپر غذای گیاهی

گروه بندی:
2141 0

همه چیز درباره خواص روغن نارگیل

روغن نارگیل پرخاصیت، از جمله روغن‌های گیاهی و طبیعی است، که با وجود گیاهی بودن، مقدار زیادی چربی اشباع دارد. نارگیل یکی دیگر از میوه‌های پرخاصیت جنوب آسیا است، این میوه‌ی شگفت انگیز، آنقدر پر کاربرد است که مردم اقیانوس آرام برای آن ضرب المثلی دارند که می‌گوید؛ هر کس درخت نارگیل بکارد لباس، غذا، ظرف، نوشابه و خانه برای خودش و بچه‌هایش ساخته است. پس بهتر است قبل از صبحت درباره‌ی خواص روغن نارگیل، کمی با میوه‌ی خاص آن آشنا شویم.

نارگیل

همانطور که اشاره شد نارگیل میوه‌ی بومی جنوب آسیا است، اما اکنون در مناطق استوایی و سایر نقاط گرمسیر هم نیز کاشته می‌شود. درخت آن تنومند و زیبا و بدون انشعابات است و برگ‌های پهن و بزرگی دارد. میوه‌های نارگیل بیضی شکل هستند که با یک غلاف قهوه‌ای و پرزدار پوشیده‌ شده‌اند و بر روی پوسته‌ی آن‌ها سه سوراخ وجود دارد که به آن چشم‌های نارگیل می‌گویند. البته روی پوسته‌ی قهوه‌ای میوه نارگیل با یک لایه‌ی سفت و سبز رنگ پوشیده شده که اگزوکارپ نام دارد. مردم مناطق جنوب آسیا از تمام قسمت‌های ریشه، گل‌آذین و دانه‌ی درخت نارگیل استفاده می‌کنند و معتقدند که یک غذای اصلی است.  

ارزش غذایی میوه نارگیل

ارزش غذایی  میوه نارگیل

تقریبا همه‌ی قسمت‌های میوه نارگیل اعم از گوشته، شیر، آب و ... آن قابل استفاده و مفید است. به گونه‌ای که در شیرینی‌پزی، در تهیه‌ی قهوه یا اسموتی از نارگیل استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها روغن نارگیل به دلیل خواص بسیار زیادی که دارد در آشپزی، برای پوست و مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با ارزش غذایی هر کدام از قسمت‌های مختلف میوه نارگیل بهتر آشنا شوید.

میوه خشک شده نارگیل

هر 28 گرم میوه خشک نارگیل 9 درصد از نیاز روزانه‌ی بدن انسان به کالری را رفع می‌کند، چرا که حاوی 187 کالری است و با داشتن 18 گرم چربی 28% از نیاز بدن به چربی را جبران می‌کند علاوه بر آن 16 گرم چربی اشباع شده دارد که 80 درصد نیاز روزانه ی بدن است.

سایر مواد مغذی موجود در میوه‌ی خشک نارگیل

پروتئین                                                2گرم

کربوهیدرات                                         7گرم

فیبر                                                    5گرم

قند                                                     2گرم

شیر نارگیل

شیر نارگیل

شیر نارگیل مایعی است که از گوشت نارگیل تهیه می‌شود و به گفته‌ی محققان بعد از شیر مادر، بهترین نوشیدنی محسوب می‌شود. مواد مغذی موجود در 226 گرم شیر نارگیل شامل: 552 کالری، 57 گرم چربی، 50 گرم چربی اشباع شده، 5.5 گرم پروتئین، کربوهیدرات 13 گرم، 5 گرم فیبر و 8 گرم قند است. وجود این میزان از مواد معدنی در شیر نارگیل است که آن را به یک نوشیدنی مهم تبدیل کرده‌است.

آب نارگیل

آب نارگیل در واقع همان مایعی است که داخل میوه آن وجود دارد، آب نارگیل به نسبت تازه بودن دارای رنگ‌های متفاوتی است. اما مواد مغذی موجود در هر 226 گرم آب نارگیل به قرار زیر است:

کالری                                                               46

چربی                                                               5/0 گرم

چربی اشباع شده                                              4/0 گرم

پروتئین                                                            2 گرم

کربوهیدرات                                                     9 گرم

فیبر                                                                 3 گرم

قند                                                                  6 گرم

مواد مغذی در روغن نارگیل

مواد مغذی موجود در روغن نارگیل

روغن نارگیل که روش‌های مختلفی برای تهیه‌ی آن وجود دارد، از جمله روغن‌هایی است که علاوه بر مفید بودن آن برای پوست و مو، بدلیل پایداری در برابر حرارت بالا در پخت و پز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. 121 کالری، 13 گرم چربی، 11 گرم چربی اشباع شده، از جمله مواد مغذی موجود در روغن نارگیل است. اما مقدار فیبر، پروتئین، قند و کربوهیدرات موجود در روغن نارگیل صفر است.

خواص قسمت‌های مختلف درخت نارگیل

 در بخش‌های قبل یادآور شدیم که تقریبا همه‌ی قسمت‌های درخت نارگیل مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که خواص شگفت انگیزی دارد. درواقع نارگیل منبع غنی و مهمی از فیبر است که هضم راحتی دارد. علاوه بر آن منبع مناسبی از ویتامین B6، آهن، منیزیم، روی، مس، منگنز و سلنیوم است. هر کدام از بخش های این درخت مفید، خواص ویژه‌ی خود را دارند. ریشه‌ی آن قابض، مدر و کرم‌کُش است. شیره گل آن با طعمی شیرین و مطبوع، نشاط آور بوده و تقویت کننده‌ی نیروی جنسی(مقوی باء) است. بیشتر قسمت‌های نارگیل مدر هستند همانند پوسته‌ی آن. البته پوسته‌ی نارگیل برطرف کننده‌ی بوی بد هم است.

مغز نارگیل شیرین، روغنی، خنک کننده، اشتها آور و نیروبخش است. آب نارگیل شیرین وگوارا است و منبع خوب پتاسیم محسوب می‌شود، پتاسیم به تعادل سطح سدیم در بدن کمک کرده و فشار خون را تنظیم می‌کند. برخی به اشتباه فکر می‌کنند که آب نارگیل سیراب کننده‌تر از آب است اما تحقیقات عکس آن را ثابت کرده است، و اما روغن نارگیل، روغنی شیرین، ضدعفونی کننده، دافع حشرات، هضم کننده، مقوی باء، اشتهاآور و تقویت کننده‌ی موی سر است که در ادامه به طور مفصل با خواص آن آشنا می‌شوید.

خواص  کاربرد روغن نارگیل

خواص و کاربرد روغن نارگیل

روغن نارگیل که به دو صورت بکر و طبیعی و یا به صورت تصفیه شده، قابل تهیه است. با توجه به این که برای چه منظوری می‌خواهید آن را مصرف کنید باید یکی از این دو نوع را تهیه نمایید. روغن نارگیل که به شکل بکر و طبیعی آماده می‌شود عطر و طعم گرمسیری و تندی دارد که باعث شده برای آشپزی، زیاد مناسب نباشد، اما میتوان برای آشپزی تا دمای 176 و بالاتر از آن استفاده کرد. روغن فرآوری شده و درواقع تصفیه شده‌ی آن برای آشپزی تا دمای 204 درجه‌ی سانتی گراد هم مناسب است.

تاکنون از مواد تشکیل دهنده‌ی بخش‌های مختلف نارگیل سخن گفتیم، و تا حدودی دانستیم که چرا مردم بومی جنوب آسیا از تمام قسمت‌های درخت نارگیل استفاده می‌کنند و به نوعی آن را یک غذا می‌دانند. اکنون وقت آن رسیده که به صورت مفصل خواص روغن نارگیل و تاثیر آن بر بدن انسان را مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم به چه علت روغن نارگیل را یک سوپر غذا می‌نامند.

بهبود عملکرد مغز با روغن نارگیل

یکی از غنی‌ترین منابع چربی‌ اشباع گیاهی، روغن نارگیل است که 90 درصد چربی‌های آن از نوع اشباع هستند. چربی اشباع موجود در روغن نارگیل از نوع تری‌گلیسرید با زنجیره‌ی متوسط است که با چربی‌های اشباع موجود در گوشت و پنیر تفاوت و فواید زیادی برای بدن دارد.

در گذشته به اشتباه تصور می‌شد که چربی روغن نارگیل مشابه چربی‌های بلند زنجیر موجود در سایر مواد غذایی است که برای بدن انسان مضر است. اما تحقیقات نشان داد که چربی‌های اشباع موجود در روغن نارگیل با چربی‌های اشباع بلند زنجیر، متفاوت است.

کتون‌ها که در کبد تشکیل می‌شوند در درمان اختلالات مغز مانند صرع و آلزایمر نقش دارند. چربی‌های روغن نارگیل هم پس از دستگاه گوارش مستقیما به کبد رفته و در آنجا به کتون تبدیل می‌شوند. در بیماری آلزایمر بدن توانایی تبدیل قند به انرژی را از دست می‌دهد، چرا که آن بخش از مغز که این دستور را صادر می‌کند، به تحلیل رفته است. بنابراین پژوهشگران معتقدند که کتون‌ها به عنوان منبع انرژی جایگزین قندها عمل میکنند.

مقاله‌ی مرتبط: همه چیز درباره ژل رویال

با مصرف روغن نارگیل کلسترول خون را تنظیم کنید

در بدن انسان دو نوع چربی وجود دارد، که یکی کلسترول خوب نام گرفته و دیگری کلسترول بد. کلسترول خوب در واقع همان HDL است، که میزان آن نشان دهنده‌ی سلامت قلب است، و هر چقدر میزان آن بیشتر باشد بهتر است، درست برعکس کلسترول بد یا همان LDL، که بالا رفتن آن زنگ خطری برای سلامت بدن است.

با مصرف روغن نارگیل کلسترول خون خود را تنظیم کنید، چرا که اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل به کنترل کلسترول خون کمک می‌کنند؛ در واقع با افزایش HDL خون، سلامت قلب و بدن انسان را افزایش می‌دهند. علاوه بر آن با تبدیل کلسترول بد (LDL) به اشکال دیگر که ضرر کمتری دارند، کلسترول خون را کاهش می‌دهند.

چربی سوزی با روغن نارگیل

شاید شنیدن اینکه یک روغن موجب چربی سوزی در بدن می‌شود تعجب برانگیز باشد! اما این درواقع به صورت علمی به اثبات رسیده است که روغن نارگیل نقش مهمی را در چربی سوزی ایفا می‌کند. روغن نارگیل به دلیل داشتن تری گلیسیرید با زنجیره متوسط موجب می‌شود کالری بیشتری بسوزانید، چرا که این اسید چرب با سرعت بیشتری جذب می‌شود.

بنابراین برای جلوگیری از چاقی بیش از حد و یا درمان چاقی می‌توانید به صورت روزانه 30-15 گرم تری گلیسرید با زنجیره‌ی متوسط مصرف کنید، تا مصرف انرژی خود را 5 درصد افزایش دهید و در نتیجه به وزن ایده‌آل خود برسید.

افزایش ایمنی بدن با روغن نارگیل

روغن نارگیل با داشتن چربی‌های ضد میکروب، اسید لوریک، اسید کاپریک و اسید کاپریلیک، به افزایش ایمنی بدن کمک می‌کند، چرا که این چربی‌ها دارای خاصیت ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروس هستند. مونولورین یک تقویت کننده‌ی عالی برای سیستم ایمنی بدن و ضد ویروس است که در شیر مادر وجود دارد و موجب تقویت سیستم ایمنی کودکان می‌شود. وجود مونولورین در روغن نارگیل آن را به یک تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی تبدیل کرده‌است. مونولورین با خاصیت ضد ویروسی که دارد در درمان و پیشگیری از بیماری‌های همچون: تبخال، آنفولانزا و حتی ایدز به کار می‌رود.

بهبود گوارش با روغن نارگیل

همانطور که اشاره شد، چربی‌های موجود در روغن نارگیل خاصیت ضد میکروبی دارند، که به بهبود گوارش و سیستم گوارشی کمک شایانی می‌کنند، علاوه بر آن تری گلیسریدهای متوسط زنجیره‌ی آن سلول‌های روده‌ی بزرگ و دستگاه گوارش را تحریک کرده و در نتیجه عمل گوارش را آسان‌تر می کنند و موجب جذب مواد مغذی بیشتر می‌شوند.

 

درمان یبوست با روغن نارگیل

درمان یبوست با روغن نارگیل

روغن نارگیل به عنوان یک ملین طبیعی عمل می‌کند و موجب بهبود یبوست می‌شود. برای استفاده از روغن نارگیل به عنوان ملین و دارو برای درمان یبوست کافی است یک دوم قاشق چای خوری از روغن نارگیل را به یک لیوان آب‌میوه‌ی طبیعی اضافه و میل کنید، دقت کنید که آب‌میوه حتما طبیعی و بدون مواد نگهدارنده و طعم دهنده‌های مصنوعی و قندها باشد. به غیر از آب‌میوه می‌توانید روغن را با آب گرم یا حتی اسموتی و جو دوسر مخلوط کنید و میل نمایید.

نکته‌ی قابل توجه دیگر در خصوص درمان یبوست با روغن نارگیل این است که باید در حدود 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی آن را میل کنید و طول دروه‌ی درمان خود را کامل کنید، و هر روز مقدار روغن نارگیل مصرفی خود را افزایش دهید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید. اما نباید مقدار روغن بیش از نیاز بدن شما شود چرا که ممکن است مبتلا به اسهال شوید. بنابراین با توجه به سیستم بدن خود مقدار مناسب را بیابید و مصرف کنید.

سایر خواص درمانی روغن نارگیل

سلامت استخوان و دندان

کلسیم از جمله مواد معدنی مفید و ضروری برای رشد، حفظ و استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها است. روغن نارگیل توانایی بدن برای جذب کلسیم را افزایش می‌دهد، بنابراین برای جلوگیری از پوکی استخوان و حفظ دندان‌های خود روغن نارگیل را در برنامه غذایی خود جای دهید.

کنترل قند خون

باز هم اسیدهای چرب زنجیره متوسط روغن نارگیل و نقش آفرینی در درمان یک بیماری دیگر! این نوع اسیدهای چرب به درمان دیابت نوع2 کمک می‌کنند. روغن نارگیل به ترشح انسولین کمک کرده و در استفاده‌ی موثر از گلوکز خون موثر است.

آرامش بخشی

اگر دچار اضطراب و استرس بیش از حد هستید با استفاده از روغن نارگیل می‌توانید آن را درمان کنید و آرامش بیشتری داشته باشید. برای این منظور کافی است سر خود را با آن به آرامی مالش دهید، آنگاه متوجه خواهید شد که چگونه خستگی ذهنی شما از بین می‌رود.

روغن نارگیل در بارداری

مصرف روغن نارگیل طبیعی در دوران بارداری فواید زیادی دارد که چند مورد از مهم‌ترین آنها در ادامه آمده است:

  • تسهیل در زایمان
  • بهبود یبوست
  • جلوگیری از ترک پوست
  • تقویت سیستم ایمنی
  • جایگزین مناسبی برای لبنیات
  • منبع مناسبی از اسید لوریک
  • بهبود تهوع صبحگاهی و سوزش معده

علاوه بر فایده مند بودن روغن نارگیل در دوران بارداری، این روغن منحصربفرد، قدرت باروری را افزایش داده و به درمان ناباروری کمک می‌کند.

روغن نارگیل و زیبایی _روغن نارگیل برای پوست

روغن نارگیل و زیبایی

تاکنون با خواص درمانی روغن نارگیل آشنا شدید، در ادامه با تاثیرات معجزه‌آسای آن بر زیبایی و پوست و مو آشنا می‌شوید.

خداحافظی با ترک‌های لب

اغلب افراد، چه مرد و چه زن هر از گاهی دچار خشکی و ترک لب می‌شوند، که دلایل مختلفی اعم از سردی هوا، مصرف غذاهای تند و پر ادویه، بزاق دهان و یا لیسیدن لب، دارد. گاهی خشکی و ترک لب به حدی است که با یک لبخند ممکن است خونریزی کرده و موجب اذیت فرد شود. بنابراین بهتر است با داروهای طبیعی و بدون مواد نگهدارنده و شیمیایی درمان شود.

روغن نارگیل یک بالم لب طبیعی محسوب می‌شود که بدون نگرانی از خورده شدن آن، موجب درمان ترک لب و خشکی آن می‌شود و حتی اگر وارد دهان شود هیچ مشکلی نخواهد داشت، چرا یک روغن خوراکی پر خاصیت است.

خواص روغن نارگیل برای پوست

یکی از عوامل موثر بر حفظ شادابی پوست، نرم و مرطوب نگه داشتن آن با یک نرم کننده‌ی طبیعی است. پوست صورت، گردن و گوش‌ها از جمله نقاطی هستند که نسبت به تغییرات آب و هوا حساس هستند و اگر به طور مرتب مرطوب نگه داشته نشوند ممکن است آسیب ببیند، علاوه بر این‌ها استفاده‌ی مداوم از شوینده‌ها پوست را دچار خشکی و بعضا التهاب می‌کند. بنابراین لازم از است که رطوبت و چربی آن در حد نرمال نگه داشته شود.

روغن نارگیل یک نرم‌کننده‌ی فوق العاده و طبیعی برای پوست محسوب می‌شود که علاوه بر نرم کنندگی به شادابی و جوان سازی پوست کمک می‌کند. درواقع می‌توان با روغن نارگیل یک اسکراب طبیعی درست کرد، به این صورت که مقداری روغن نارگیل را با قدری نمک یا شکر مخلوط کرده و به پوست خود بمالید، و بدون التهاب پوست، سلول‌های مرده‌ی آن را نابود کنید.

پاک کننده‌ی آرایش

برخی از مواد آرایشی با شستشوی عادی با صابون پاک نمی‌شوند و معمولا مقداری از آن‌ها روی پوست باقی می‌ماند، که این اتفاق برای پوست خوشایند نیست. با استفاده از روغن نارگیل مواد آرایشی را کاملا از روی پوست تمیز کنید. علاوه بر آن استفاده‌ی مداوم از مواد شیمیایی آرایشی به مرور زمان پوست را فرسوده و ضعیف می‌کند بنابراین پاک کردن صورت با روغن نارگیل می‌تواند این روند را کند کرده و پوست را در مقابل مواد مضر محافظت نماید.

روغن نارگیل یک ضد آفتاب طبیعی

مالیدن روغن نارگیل بر روی پوست آن را از اشعه های مضر خورشید حفظ می‌کند، چرا که محققان طی مطالعات خود دریافته‌اند که روغن نارگیل دارای SPF 8 است و احتمال آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید موجب ایجاد لک بر روی پوست می‌شود، که به مرور زمان غیر قابل درمان می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ای بهتر است با روغن نارگیل از پوست خود مراقبت نمایید. البته روغن نارگیل به دلیل اینکه سریع جذب پوست می‌شود در جلوگیری از ایجاد چین و چروک بر روی پوست هم، نیز بسیار موثر است.

خواص روغن نارگیل برای مو

خواص روغن نارگیل برای مو

یکی از سالم‌ترین و موثرترین روغن‌ها برای تقویت و زیبایی مو روغن نارگیل است. این روغن در مراقبت از مو به حدی موثر و مفید است که امروزه در صنعت لوازم آرایشی بهداشتی بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیاری از تولید کنندگان شامپو، از این روغن در ترکیبات شامپوهای خود استفاده می‌کنند. اما استفاده‌ی مستقیم از روغن نارگیل برای مو، موجب شادابی، تقویت ریشه و پیاز مو می‌شود، علاوه بر آن از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند.

همانند هر داروی دیگر که دوز و مقدار آن برای افراد مختلف، متفاوت است، استفاده از روغن نارگیل برای مو هم به جنس و نوع مو بستگی دارد، که با توجه به این نکته هر کسی می‌تواند به نتیجه‌ی دلخواه خود برسد.

ماساژ موی سر با روغن نارگیل

زمان مناسب برای ماساژ مو با روغن نارگیل

ماساژ صحیح و به موقع مو با روغن نارگیل، به ضخیم‌تر و براق‌تر شدن مو کمک می‌کند. حواس بدن را تسکین بخشیده و چروک‌های پوست را کاهش می‌دهد. برای رسیدن به هر کدام از این نتایج کافی است که در مکان و زمان مناسبی مو و پوست سر خود را با روغن ماساژ بدهید. بهترین زمان برای ماساژ مو با روغن نارگیل را شب اعلام می‌کنند، به این صورت که قبل از خواب مو و کف سر را به خوبی با روغن ماساژ دهید و اجازه بدهید در طول شب روی سر بماند و سپس روز بعد با آب ولرم شستشو دهید. اما این روش اجباری نیست و می‌توانید هر زمان که می‌خواهید موی خود را بشویید. اما شستشوی روزانه‌ی مو، بخصوص برای موهای بلند توصیه نمی‌شود.

بسیاری از افراد روغن را بعد از استحمام و بر روی موی تمیز استفاده می‌کنند، که بدلیل افزایش جذب گرد و خاک و آلودگی توسط مو، این روش توصیه نمی‌شود، اما اگر در خانه هستید ایرادی ندارد و این روش می‌تواند مفید باشد.

برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر می‌توانید کمی روغن را گرم کرده و سپس استفاده کنید، اما افرادی که مشکلات صفراوی، سردرد و یا حساسیت پوست سر دارند، بهتر است که از گرم کردن روغن خودداری کنند.

چه کسانی نباید روغن نارگیل مصرف کنند؟

اگرچه روغن نارگیل دارای مواد مفید و پر خاصیتی برای سلامتی و پوست و موی انسان است، اما ممکن است ترکیبات آن برای گروهی از افراد مناسب نباشد، و در آنها حساسیت و یا عوارض دیگری ایجاد کند بنابراین بهتر است در مصرف آن احتیاط کرد و تمام جوانب را در نظر گرفت. تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته نشان می‌دهد که، افرادی که دارای پوست چرب هستند از استفاده‌ی موضعی این روغن باید پرهیز نمایند.

بهترین نوع روغن نارگیل

دو روش برای تهیه‌ی روغن نارگیل وجود دارد، روش خشک و روش مرطوب. در روش خشک که از گوشت خشک نارگیل بدست می‌آید، با تحت فشار قرار دادن گوشت خشک نارگیل روغن آن را استخراج می‌کنند و بعد از آن عملیات بلیچ و بدون بو کردن آن را انجام می‌دهند. در این روش روغن تصفیه شده و تقریبا بدون بو و با نقطه دود بالاتر تولید می‌شود.

در روش مرطوب، روغن از نارگیل خام و تازه بدست می‌آید، و روغن حاصل از این روش روغن بکر است، که در آن عطر روغن حفظ شده و نقطه دود پایین‌تری دارد. هر کدام از این روغن‌ها مصارف خاص خود را نیز دارند. روغن تصفیه شده مناسب آشپزی در دمای بالا است، درحالی که روغن نارگیل بکر برای مصارف موضعی و پوستی مناسب تر است.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم که فواید و خواص روغن نارگیل برای بدن انسان را شرح دهیم. چرا که اغلب افراد این تصور را دارند که روغن نارگیل صرفا برای پوست و مو مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که خواص اصلی آن برای سلامتی بدن است که آن را به یک سوپر غذا تبدیل کرده‌است. اما همه‌ی این ویژگی‌ها زمانی تاثیر گذار و نتیجه‌بخش خواهد بود که از روغن طبیعی و خالص  نارگیل استفاده شود. بنابراین برای تهیه‌ی آن باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه نمایید. محلی‌فود این امکان را برای شما بوجود آورده‌است که روغن نارگیل طبیعی و با کیفیت را به راحتی و با خیال آسوده تهیه نمایید.

 

لینک مقاله خارجی


تهیه شده در محلی فود 

نویسنده خانم سپنج پور

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×