مقاله

گل گاوزبان یکی از منابع بزرگ گیاهی سرشار از امگا 3

گروه بندی:
55 0

فواید روغن دانه گل گاوزبان

بدون شک امگا 3 بعنوان یکی از اسیدهای چرب ضروری برای ادامه حیات برای ما ضروری است این اسید چرب توسط بدن ما تولید نمیشود و بدن آن را از مصرف برخی مواد غذایی که هر روز مصرف میکنیم  تامین میکند. امگا 3 معمولا در غذاهای حیوانی  ،ماهی ، گردو و دانه کتان ،  سویا و حبوبات  یافت میشود  . پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و جلوگیری از سکته قلبی از فواید مهم امگا 3 است .

با وجودیکه برخی منابع گیاهی مانند گردو و دانه کتان دارای امگا 3 هستند اما هیچکدام از آنها دارای EPA, DHA که معمولا ماهی های اب های سرد دارای این نوع امگا 3 هستند ، نمی باشند . این گیاهان دارای یک نوع امگا 3 به نام  اسید آلفا لینولیک هستند . در بین گیاهان دانه گل گاوزبان یکی از منابع غنی از امگا 3 و 6و 9 است و سرشار از نوعی امگا 3 به نام اسید استاریدونکSDA میباشد با توجه به اینکه بدن ما اسید SDA را به اسید EPA تبدیل میکند ، مصرف روغن دانه گل گاوزبان مانند  خوردن ماهی  میتواند امگا 3 از نوع EPA را برای بدن تامین میکند و میتوان گفت که روغن گل گاوزبان منبع غنی از امگا 3 که معمولا در ماهی های اب های سرد یافت میشود  ، برای وگان ها و گیاهخواران و افرادی که نمیتوانند ماهی بخورند بسیار مفید است .

گل گاوزبان ایرانی که در عربی به آن لسان الثور میگویند در دامنه کوهای البرز در ایران  میروید و با گیاه گل گاو زبان که به عربی به آن مرماخوز میگوند و از شمال افریقا به اسپانیا برده شده است و در ان پرورش میابد متفاوت است و دارای  خواص دارویی یکسانی نیستند  . جوشانده گل گاوزبان  برای اعصاب و کاهش اضطراب ، استرس و رفع حواس پرتی مفید است گل گاوزبان در عین حال برای درمان افسردگی و بی‌تعادل روانی ناشی از دوره‌های قاعدگی و یائسگی مصرف می‌شود. این گیاه آرام بخش، در درمان جوش‌های دهانی و آفت دهانی تأثیر شگرف می‌گذارد و معمولاً دمنوش‌های این گیاه برای سرماخوردگی و در بعضی مواقع سرفه‌های خشک در فصل سرما جوشانده‌ای قدرتمند و مرهمی قوی است. این گیاه دارویی باعث کاهش تب می‌شود و در تمام موارد تب مثل سرخک، مخملک، آبله، کهیر و تبهای دیگر می‌تواند مفید باشد.

فواید روغن دانه گل گاوزبان برای پوست

اسیدهای چرب ضروری به تعادل چربی در پوست کمک میکنند و از التهاب آن جلوگیری میکنند از انجایکه روغن دانه گل گاوزبان سرشار از اسیدهای چرب است مصرف روزانه این روغن باعث کاهش علایم پیری در پوست صورت و چین چروک میشود. این روغن رطوبت زیادی به پوست منتقل میکند و  از پوست در برابر اشعه های UV آفتاب محافظت و بخوبی توسط پوست جذب میشود .روغن گل گاوزبان باعث تقویت کلاژن پوست و ترمییم آن از طریق تقویت آبرسانی میگردد

 این ویژگی در روغن دانه گل گاوزبان باعث شده است که این روغن در بیشتر برندهای وسایل آرایشی مورد استفاده قرار گیرد .

فواید روغن دانه گل گاوزبان برای سلامتی

  • سرشار از امگا 3 ، 6 و 9 است
  • باعث بهبود بیماری های پوستی مانند آکنه و اگزما کمک میکند
  • بهترین منبع اسیدهای چرب ضروری برای گیاهخواران
  • التهاب های بدن را کاهش میدهد
  • هورمونها را متعادل میکند

مضرات گل گاوزبان

این گیاه دارای مقدار زیادی مواد شیمیایی به نام آلکالوئیدهای پیرولیزیدینی (PAS)است که مصرف زیاد این گیاه در دوز بالا یا در دراز مدت، می‌تواند باعث بروز سرطان کبد یا آسیب به این عضو مهم شود.

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×