مقاله

با کاهش مصرف محصولات صنعتی سالم تر بمانیم

گروه بندی:
2292 0

از نظر ارزش غذایی بدلایل مختلف غذاها و محصولات محلی و خانگی از ارزش بالاتری نسبت به محصولات غذایی صنعتی برخودار هستند . بعنوان مثال محصولات صنعتی حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی هستند که در طولاتی مدت می تواند اثرات منفی روی سلامتی افراد داشته باشد .

بخصوص برای کودکان ، سالمندان و زنان باردار که نسبت به محصولات صنعتی آلرژی دارند . باید توجه داشت که چربی و نمک موجود در محصولات صنعتی به مراتب بیشتر از محصولات خانگی و محلی می باشد.
در شیوه محلی تهیه محصولات ، ارزش غذایی و مواد مغذی محصول حفظ می شود اما در شیوه صنعتی تمام مواد غذایی در شرایط یکسان پخت و تهیه می شوند و حرارت زیاد برای پاستوریزه کردن محصولات باعث می شود ویتامینها و دیگر مواد مغذی باارزش از بین بروند . اما از لحاظ مواد معدنی فرقی بین محصولات محلی و صنعتی وجود ندارد.از دیگر تفاوتهای مواد غذایی محلی و صنعتی می توان به تازه بودن محصولات محلی اشاره نمود . می دانید که محصولات صنعتی بدلیل داشتن مواد نگه دارنده به مدت طولانی قابل نگهداری می باشند ونحوه پختشان بگونه ای است  که این مواد نگهدارنده از بین نمی روند ، از اینجا است که  تفاوت در عطر و طعم محصولات محلی و صنعتی کاملا مشخص می شودو این باعث می شود که محصولات محلی لذیذتر ، خوش بوتر و مقوی تر باشند
البته نباید به مزایایی که محصولات صنعتی دارند توجه نکرد. از ویژگی های بارز محصولات صنعتی در دسترس بودن آنها می باشد و این باعث صرفه جویی در وقت می شود اگر فردی زمان کافی برای تهیه غذا نداشته باشد بهتر است از محصولات صنعتی استفاده نماید.همچنین از نظر قیمتی محصولات صنعتی بدلیل تولید انبوه از محصولات محلی و خانگی ارزانتر می باشند .
محصولات محلی بدلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده شیمایی ، نمی توانند برای مدت طولانی  سالم بمانند  اما مزیت محصولات صنعتی بدلیل اضافه کردن مواد نگهدارنده این است که در بلند مدت قابل نگهداری و مصرف می باشند.
شاید نتوان  بدلایل مختلف همیشه از محصولات تازه محلی استفاده نمود اما باید دقت داشت که محصولات صنعتی بیش از اندازه مصرف نشوند بخصوص برای کودکان و زنان باردار می تواند اثرات منفی داشته باشند.

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×