مقاله

بیاییم با عسل آشتی کنیم

گروه بندی:
2907 2


آیا به این فکر کرده اید که در طول یک روز چقدر شکر مصرف می کنید؟  از قندهای که با چای مصرف می کنیم تا نوشابه ها و انواع شیرینیجات که همه آنها سرشار از شکر است .شکر بعنوان  ارزانترین ماده انرژی زا در دنیا به تنها ماده انرژی زا  در کشورهای فقیر  بدل شده است . شکر جز موادی است که می توان آن را در طبیعت به صورت خالص تهیه نمود.

طبق آمار هر فردی در دنیا در سال بین 19 تا  20 کیلوگرم شکر وقند مصرف می کند در حالی که این میزان در ایران بین 29 تا 33 کیلوگرم در سال می باشد . با یک حساب سرانگشتی میانگین پولی که هر ایرانی در طول سال برای خرید شکر و قند پرداخت می کند مشخص می شود . مصرف شکر در ایران بیشتر از مصرف دیگر کشورها می باشد.طبق مطالعات سازمان جهانی بهداشت  میزان مصرف  مطلوب شکر باید به زیر 15 کیلو برای هر نفر در سال برسد تا حداقل ده درصد از انرژی روزانه افراد را تامین کند بیشتر از این میزان تبعات  زیادی  در سلامت فردی ایجاد  خواهد کرد. هر ایرانی به طور متوسط  سه بار در روز چای می نوشند و  با هر چای حداقل دو حبه قند میل می کند اگر فقط همین حبه های قند با مصرف چای را حذف کنند باعث کاهش 11 کیلوگرم از مصرف سرانه شکر در کشور می شود .

مضرات شکر بر کسی پوشیده نیست یکی از دلایل افزایش فشار خون بالا در کشور مصرف بی رویه شکر می باشد . شاید از خود بپرسید چه چیزی را می توان جایگزین شکر و قند نمود؟ بهترین ماده غذایی که می توان آن را بجای شکر استفاده کرد عسل می باشد که علاوه بر داشتن شیرینی طبیعی از خواص  درمانی زیادی نیز برخوردار است . بیشتر مردم به دلیل اینکه عسل طبیعی قیمت بالای نسبت به شکر دارد  از آن استفاده کمتری می کنند طبق آمار  هر ایرانی به طور میانگین در سال 960 گرم عسل مصرف می کند  اگر قیمت هر کیلو عسل مرغوب را  حدودا  45 هزار تومان در نظر بگیریم و قیمت هر کیلو شکر را هم 2700 تومان فرض کنیم  می بینید که هزینه سالانه مصرف شکر بیشتر از عسل می باشد . که این هزینه فقط شامل خرید شکر است   و هزینه سربار دیگری که شکر بر اقتصاد خانواده بخاطر مریضی ها و بیماریها  ایجاد می کند را شامل نمی شود . 
اگر اقتصادی فکر کنیم می بینیم که جایگزین کردن بخشی از مصرف روزانه شکر با عسل می تواند علاوه بر صرفه جویی اقتصادی باعث افزایش سلامت فردی و اجتماعی گردد.
بیایم با عسل آشتی کنیم  این ماده طبیعی و خدادادی که در دین اسلام از آن بعنوان شفا یاد شده است بیشتر در برنامه غذایی خود از آن استفاده نماییم.

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام
  1. فرشید 1395/01/19 08:55:40 ب.ظ

    شکر و نمک سم بزرگ زندگی مردم شدند هرکس اینها را از زندگی حذف کند چند سال بیشتر عمر می کند و کمتر عصبانی خواهد شد

  2. حسین پور 1395/01/19 05:54:40 ب.ظ

    سلام فکر خوبیه اما عسل خوب طبیعی پیدا نمی شه

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×