مقاله

تشخیص تقلبی بودن عسل

گروه بندی:
5686 0
از چه راههای می توان طبیعی بودن عسل را  تشخیص داد؟  
از راههای مختلف می توان اصل و طبیعی بودن عسل را تشخیص داد . عسل خوب دارای بو ، طعم و رنگ خاصی می باشد که عسلهای تقلبی فاقد آن می باشند.

مزه عسل طبیعی:
عسل خالص علاوه بر شیرینی دارای مزه و طعم خاصی می باشد که مختص عسل طبیعی می باشد که عسلهای تقلبی فاقد آن می باشند. عسل طبیعی و خالص علاوه بر شیرینی دارای طعم خاص و مطبوعی می باشد که به نوع گیاهی دارد که زنبور از شهد آنها  استفاده کرده است .

بوی عسل:
عسلهای که بوی خاصی ندارند مشکوک به تقلبی بودن هستند  . وقتی عسل طبیعی درب آن برای مدتی بسته باقی بماند بعد از باز شدن بوی که از آن خارج می شود که بستگی به نوع گلی است که عسل از آن بدست آمده است . 

سفتی عسل :
عسل تقلبی معمولا سریع در دهان آب نمی شود در حالی که عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می شود و بعد از مصرف ایجاد انرژی می کند.

 

یک راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی :

عسل را در آب سرد بریزید خواهید دید که عسل  طبیعی کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می شود.

یک راه دیگر برای تشخیص عسل طبیع از تقلبی اینگونه است که اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.


عسل طبیعی شکرک می زند
عسل خالص بدلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی در عسل ته نشین می شود و رس می زند یعنی قند عسل متبلور می شود و عسل مانند روغن سفت می شود .اما تفاوت آن با شکرک زدن مربا این است که بلورهای عسل سفت شده خیلی ریز تر و تردتر از بلورهای مربای شکرک زده هستند.

در مجموع عوامل محیطی از قبیل رطوبت، دما و ترکیبات عسل از نظر درصد بالای مواد قندی، آنزیم دیاستاز (که باعث جذب ذرات موجود در عسل و ته نشینی و کدورت آن می شود ) موجب پدیده شکرک زدگی می شوند که این خاصیت در عسل های طبیعی دیده می شود.

 

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×