مقاله

آلودگی مواد غذایی ،خطرناکتر از آلودگی هواست

گروه بندی:
2453 0

 
آلودگی مواد غذایی به مراتب زیانبار تر از آلودگی هواست و البته ترکیب این دو باهم موجب شده که ایران بیشترین رشد سرطان را در جهان داشته باشد.
هر ساله 400 میلیون دلار یارانه به مصرف کود شیمیایی در کشاورزی پرداخت می شود  به دلیل ارزانی کودهای شیمایی و اختصاص یارانه به آن باعث شده ، کشاورزان از مصرف مواد آلی غافل شوند و بجای استفاده از کودهای طبیعی از کودها و سموم شیمیایی ارزان قیمت  استفاده کنند.اساس سلامتی انسان توسط  این محصولات شیمیایی و مصنوعی در حال فروریختن است. مرگ سالانه  بیش از 30 هزار ایرانی بخاطر سرطان  خبر دردناکی است که منشا اصلی آن همین مواد غذایی میباشد .رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه از سال 85 مناقصه برای واردات ارازنترین سموم با کیفیت پایین برگزار می شود، گفت: 85 درصد سموم موجود در کشور از چین و 15 درصد آن از کشور هند است.
 
 رحمت اله حافظی در جلسه علنی اسفند سال 94 در  شورای شهر تهران ، با اشاره به گزارش پایش مواد غذایی در تابستان 1393 در یکی از آزمایشگاه های معتبر، اظهار کرد: طبق این گزارش سموم و آلاینده های سه گانه در سبزیجات و میوه جات مشاهده می شود. در این مطالعه هزار و 120 نمونه برای پایش انتخاب شد که از این تعداد 540 نمونه برای سموم و 580 نمونه برای آلاینده های سه گانه (نیترات، کادمیم وسرب) بودند. خروجی این پایش نشان داد که 43.2 درصد از انواع سبزیجات دارای آلودگی بالاتر از حد مجاز با سموم هستند.
وی ادامه داد: بر اساس این گزارش 61.7 درصد خیارهای گل خانه ای، 38.3 درصد خیار غیر گلخانه ای ، 33 درصد پیاز ، 22  درصد هندوانه، 15 درصد گوجه فرنگی و 13.3 درصد خربزه دارای آلودگی بالاتر از حد مجاز است. در مجموع حدود 24  درصد نمونه ها آلوده و 76 درصد محصولات پایش شده مجاز و فاقد آلودگی هستند.چه باید کرد ؟
در ایران چند سالی است که برخی از کشاورزان و شرکتها اقدام به تولید محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک با استفاده از شیوهای استاندارد نموده اند  اما این محصولات بدلیل تولید پایین و قیمت به نسبت بالاتر از محصولات عادی در هر همه مناطق قابل دسترس نمی باشد . اما می توان با تغییر رژیم غذایی به سمت محصولات غذایی سالم و ارگانیک اثرات منفی و خطرناک این نوع از محصولات بر سلامتی را کاهش داد .  شعار ما باید این باشد که  ارگانیک مصرف کنیم و از  دیگران هم بخواهیم ارگانیک مصرف کنند تا جامعه و خانواده ما سالم و شادتر گردد.   


اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×