مقاله

چطور تغذیه ناسالم سلامتی ما را تهدید می کند

گروه بندی:
2078 0


شرط اصلی برای ادامه حیات و زیستن ، داشتن تغذیه صحیح است و تغذیه صحیح به رعایت دو اصل تنوع و تعادل در برنامه غذایی است .

تنوع یعنی مصرف روزانه انواع مختلف مواد غذایی که تمام نیازهای بدن را برطرف می کند و تعادل یعنی مصرف مقادیر کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن .انسان با گذشت زمان و روی آوردن به زندگی ماشینی و کاهش صرف زمان کافی برای تهیه  غذا ، نیاز به راهنمایی پیدا کرد که با کمک آن بتواند همچنان کیفیت و ننوع مواد و غذاهایی را که مصرف می کند در حد بالایی نگهدارد تا به این وسیله از سلامتی مطلوب برخوردار باشد.  امروزه به واسطه مشغله فراوان زندگی و رویکرد زندگی صنعتی دو اصل تنوع و تعادل در برنامه غذایی کمتر مورد توجه قرار می گیرد .
همان طور كه مي دانيد، تغذيه مناسب يكي از مهم ترين شروط داشتن بدن سالم بوده و بدون داشتن برنامه  صحيح غذايي، بيماري هاي بسياري از جمله بيماري هاي قلبي و عروقي، فشار خون بالا، ديابت و بخصوص چاقي كه مادر بيماري هاست در انتظار ما خواهند بود . در ادامه به نقش تغذیه در چند بیماری شایع می پردازیم.
1- بیماری های قلبی و عروقی
اصلي ترين دليل بيماري هاي قلبي عروقي ، آترواسكلروز ( سختی عروق یا تصلب شرائین ) است که در اثر رسوب چربي و كلسترول و مواد ديگر در ديواره رگها بروز مي كند . بعضي عوامل خطر ساز بيماريهاي قلبي عروقي :
1- افزايش چربي خون ، 2- چاقي ، 3- مصرف روغن هاي جامد و  بالا بودن كلسترول خون  ، 5-  نوسانات قند خون   6- نخوردن صبحانه  7 - نداشتن فعاليت فيزيکي 8 – کاهش مصرف میوه و سبزی 9 – افزایش مصرف نمک و  غذاهای شور 10– زمینه های ژنتیکی 
2- بروز انواع سرطان
بعد از بیماری های قلبی- عروقی، سرطان به عنوان دومین عامل مرگ و میر در بیشتر کشورهای توسعه یافته مطرح است . مواد غذایی می توانند نقش مهمی در مراحل مختلف بروز سرطان توسط عوامل سرطان زا داشته باشند . مواد سرطان زا  مانند افلاتوکسین تولید شده توسط کپک ها یا نیتروزآمین ایجاد شده در برخی از غذاها در مرحله آغاز سرطان موثر شناخته شده اند. بعضی از عوامل غذایی خاصیت ضد سرطانی دارند ، مانند مواد شیمیایی موجود در دارچین یا کلروفیلین موجود در کلروفیل گیاهان . بعضی دیگر از ترکیبات نیز با غیر فعال کردن مواد سرطان زا، خاصیت ضد سرطانی دارند مانند ویتامین E با خاصیت آنتی اکسیدانی خود با ویتامین C با نقشی که در مورد نیتریت ایفا می کند ، بط.ر کلی آنتی اکسیدانها که عمدتا شامل ویتامینهای  A,E,C و برخی مواد معدنی می باشند نقش محافظتی در بدن بر علیه رادیکالهای آزاد دارند . رادیکالهای آزاد در اثر مصرف  ناخواسته برخی مواد  سرطانزا مانند مواد غذایی سوخته ، مواد سرخ شده یا برشته شده و...... وارد بدن می شوند  . مواد غذایی همچنین ممکن است منجر به پیشرفت یا مهار سرطان شوند که اثر آنها توسط تاثیری است که بر وضعیت سیستم ایمنی بدن می گذارند. اصلاح رژیم غذایی و انجام منظم فعالیت های بدنی، عوامل مهمی در پیشگیری و کنترل سرطان به شمار می روند.
3- فشار خون بالا
چاقی و اضافه وزن مسلماً با فشارخون بالا ارتباط دارد. شیوع فشار خون بالا در افراد جوان و چاق دو برابر و در افراد مسن و چاق 50 درصد بیشتر از افراد دارای وزن طبیعی است. اكثر افراد مبتلا به پُرفشاری خون علایمی ‌ندارند، اما این مشكل می‌تواند سبب آسیب حاد یا مزمن به بخش‌های مختلف بدن شود. درمان غیردارویی شامل ‌كاهش مصرف غذاهای شور و نمك در رژیم غذایی، ترك سیگار،  انجام ورزش منظم و استفاده از روش‌های شل‌كردن عضلات است. داروهای ضد فشارخون نیز ممكن است تجویز شوند.
4 - پوکی استخوان
تغذيه ، نقش مهمي در پیشگیری از پوکي استخوان به عهده دارد. افرادي که کلسيم کافي در رژيم غذايي آنها وجود ندارد و يا ويتامينDکافي دريافت نمي کنند، در معرض ابتلا بيشتري هستند. همچنين نتايج حاصل از مصرف سيگار و قهوه زياد هم ، در پوکي استخوان ثبت شده است.
توصيه طلايي : مصرف روزانه نيم ليتر شير 50 درصد نياز افراد بالغ به پروتئين و 100 درصد نياز افراد به کلسيم را برآورده مي کند. توصیه می شود از انواع لبنیات کم چرب ( زیر 2.5 درصد ) استفاده شود . ماست جایگزین مناسبی برای شیر است . مصرف روزانه دو لیوان دوغ کم نمک و بدون گاز معادل یک لیوان شیر می باشد .
5 - کلسترول خون بالا
خطر ابتلا به بیماری قلب و عروق و بروز حمله قلبی را می‌توان با به وجود آوردن تغییراتی كه میزان كلسترول بد خون را پایین بیاورد، كاهش داد. اكثر افراد می‌توانند مقدار كلسترول بد  خون خود را تا میزان مطلوب پایین بیاورند. مقدار كلسترول خون اساساً تحت تاثیر مواد غذایی مصرفی و زمینه های ارثی می‌باشد. خوردن غذاهایی كه چربی‌های اشباع زیادی دارند، بیش از هر چیز شما را در خطر بالا رفتن كلسترول خون قرار می‌دهد. كاهش كلسترول بد خون با كاهش دریافت كلسترول و چربی رژیم ، افزایش مصرف فیبرهای غذایی و ثابت نگه‌داشتن وزن در حد ایده‌آل امكان‌پذیر است.
چربی های اشباع در روغن جامد، گوشت ها مخصوصاً در گوشت قرمز مانند گوشت گوسفند و گوساله و در لبنیات مانند خامه و كره وجود دارد. باید به خاطر داشت كه اگر شما اضافه وزن دارید و مقدار كلسترول خون تان بالاست، كاهش وزن می‌تواند به کنترل كلسترول خون شما كمك كند. برای كسانی كه به درمان پیشرفته تری نیاز دارند، درمان های دارویی مؤثر در دسترس می‌باشد.
6-سلامت دهان و دندان
در طول زندگى فرد رژیم غذایى نقش موثرى را در دندان ها، استخوان ها، پایدارى نسوج دهان و مقاومت در مقابل عفونت و افزایش عمر دندان ها دارد . پس از رویش دندان، تغذیه نقش موثر و مداومى در تکامل ، تقویت و معدنى شدن مینا و بقیه ی اجزاى دندان دارد. نقش موضعى مواد غذایى مصرفى به ویژه مصرف زیاد مواد قندی (کربوهیدرات ها ) و تعدد  دفعات مصرف غذا را نباید فراموش کرد که در پی آن باکترى هاى دهان موجب تولید اکسیدهاى آلى از این مواد غذایی و در نتیجه پوسیدگى دندان ها می شوند.
7- دیابت
دیابت نوعی بیماری است که در آن سرعت و توانایی بدن در استفاده از سوخت و سوز کامل قندها کاهش می یابد و مشخصه آن بالا رفتن قند خون بیش از حد طبیعی می باشد و به علت اختلال عملکرد هورمون انسولین که تنظیم کننده قند خون است به وجود می آید . بیماری دیابت به دو نوع تقسیم می شود : دیابت نوع اول یا دیابت جوانان که بدن مبتلایان به این نوع دیابت ،  توانایی تولید انسولین را ندارند و دیابت نوع دوم یا دیابت بالغین که بدن مبتلایان به این نوع دیابت انسولین کافی  تولید می کنند ولی تعداد گیرنده های روی سلولی به اندازه کافی وجود ندارند تا به قند خون  اجازه ورود به سلول را  بدهد که در نتیجه منجر به افزایش میزان  قند خون می شود . علائم دیابت پرنوشی ، پر ادراری  و ضعف و تاخیر در ترمیم زخمهای بدن است .8  - چاقی و لاغری
چاقي يك بيماري مزمن است و درمان آن مانند هر بيماري مزمن ديگري نياز به زمان دارد. سعي كنيد در درمان چاقي خود از دارو استفاده نكنيد، زیرا دارو غذا نيست و در هر حال داراي عوارضي مي‌باشد. بیشتر از 50 درصد مردم به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند .
 علل چاقي : علل ژنتيك ، عادات غذايي ، ميزان فعاليت بدني افراد ، علل رواني ، برخی از بيماري هاي جسمي مانند كم كاري تيروئيد و كوشينگ ، عوارض برخي داروها  مانند بعضي داروهاي ضد افسردگي و كورتون به مدت بیش از 3  ماه
عوارض چاقي : بروز فشار خون بالا و خطر سكته مغزي ، ديابت ، سكته قلبي ، انواع سرطان، سنگ كيسه صفرا و.......

منبع
اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×