مقاله

با مصرف سبزیجات آلوده چقدر سلامتی ما به خطر می افتد

گروه بندی:
1739 0دكتر مسعود مس‌چي متخصص تغذيه و سلامت در پاسخ به اين سوال  كه با آلودگي سبزيجات كشاورزي سلامت مرد تا چه حد به خطر مي‌افتد؟ مي‌گويد: «اين سبزيجات با مصرف روزانه مردم در ارتباط است و از طرفي چون در خاك كاشته مي‌شود و با آن درارتباط است مي‌تواند باعث بيماري‌هاي عفوني و انگلي شود. 

اما آنچه مهم است اين است كه اين سبزيجات به شيوه‌هاي مختلف در دستور غذايي مردم قرار دارد كه مي‌توان با شست‌وشوي كافي اين محصولات درصد ميكروب‌هاي انگلي را در آن تا ميزان بسيار بالايي از بين برد.» دكتر مس چي در رابطه با وضعيت سرب در محصولات كشاورزي توضيح مي‌دهد: سرب در بافت سبزيجات نفوذ مي‌كند و نمي‌توان با شست و شو آن را از بين برد ولي نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه تاكنون منابع رسمي كشور به صورت شفاف و جدي در رابطه با آلودگي محصولات كشاوزي بخصوص سبزيجات هشدار نداده‌اند. 

به گفته اين كارشناس تغذيه آنچه كه تا امروز در رابطه با آلودگي سبزيجات ارائه شده منطقه‌اي بوده نه كشوري، براي همين قرار نيست كه مردم هر پيازي كه در تهران مي‌خرند را مشكوك به آلودگي سربي بدانند. مس چي توضيح مي‌دهد: نكته بسيار مهم در مصرف سبزيجات شست‌وشوي كافي و موثر آن است. به اين صورت كه قبل از استفاده بايد آنها را با آب و مقدار كافي محلول شوينده ضدعفوني كنند. البته در مورد پياز و سيب زميني به اين صورت است كه وقتي پوست كنده مي‌شود احتمال انتقال ميكروب و بيماري تا حد بسيار بالايي از بين مي‌رود. چون همه‌ ميكروب‌ها در پوست سيب‌زميني وجود دارد و با برداشتن پوست آن خطر بيماري به صفر مي‌رسد. اگر اينها به صورت كامل و با شيوه درست شست‌وشو شود جاي نگراني نيست. اما ممكن است آبي كه اين محصولات با آن شست‌وشو مي‌شود آلوده باشد و بيماري‌هاي انگلي و غيرانگلي را ايجاد كند. و براي همين مردم بايد حتما از آب‌هاي لوله كشي و تصفيه شده براي شست و شو استفاده كنند.

دكتر مس چي در مورد آلودگي گوجه فرنگي هم توضيح مي‌دهد: در مورد گوجه فرنگي اين قضيه متفاوت است. متاسفانه مردم پوست گوجه فرنگي را برنمي‌دارند و با پوست مصرف مي‌كنند معمولا پوست ميوه‌ها به عنوان پوشش حفاظتي شان در مقابل ميكروب است و ميوه‌ها و سبزيجاتي كه پوست آنها برداشته نمي‌شود در معرض انتقال بيماري‌هاي واگير دارتا حد بالايي هستند. اما به‌طور كلي سيب زميني و پياز به شرط اينكه خوب ضدعفوني شود احتمال درگير كردن آن به بيماري بسيار كم است. در مورد گوجه فرنگي مورد ديگر اينكه مردم قبل از مصرف آنها در سالاد بايد به خوبي آنها را ضدعفوني كنند.

منبع
 
اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×