مقاله

چرا مواد غذایی ناسالم به بدن ما آسیب می رسانند

گروه بندی:
1975 0چرا مواد غذایی ناسالم آن قدر آسیب‌رسان است؟

بدن ما ساختار پیچیده‌ای دارد. ما از درک این پیچیدگی عاجزیم. اصلاً همین الآن که شما مشغول خواندن این مقاله هستید در بدن شما اتفاقات زیادی در حال جریان است. قلب شما در حال پمپاژ خون، مغزتان در حال اندیشیدن، مواد غذایی که اخیراً میل کرده‌اید در حال هضم و ارگان‌های مختلف‌تان در حال انجام وظایف مخصوص خود هستند.

هر ماده‌ی غذایی که به بدنتان کالری بیهوده تحمیل کند یک ماده‌ی غذایی ناسالم محسوب می‌شود. این قبیل مواد غذایی سرشار از کالری‌اند در حالی که از ارزش غذایی بسیار پایین برخوردارند و در بعضی موارد اصلاً ارزش غذایی ندارند

 

حتی زمانی که خوابیده‌اید نیز داخل بدنتان در حال جنب و جوش است. اگر می‌خواهید نظم داخل بدنتان به هم نخورد و هر عضوی کار خود را به درستی انجام دهد باید مواد مغذی مورد نیاز آن‌ها را به درستی تأمین کنید. یعنی همان مصالح درست و سالم برای ساختمان. اگر برنامه غذایی فعلی‌تان از مواد غذایی ناسالم تشکیل شده است باید بدانید که بدنتان به مرور دچار کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری خواهد شد.

خصوصیات اصلی مواد غذایی ناسالم

* هر ماده‌ی غذایی که به بدنتان کالری بیهوده تحمیل کند یک ماده‌ی غذایی ناسالم محسوب می‌شود. این قبیل مواد غذایی سرشار از کالری‌اند در حالی که از ارزش غذایی بسیار پایین برخوردارند و در بعضی موارد اصلاً ارزش غذایی ندارند. انواع پیراشکی‌ها نمونه‌ی بارز یک ماده‌ی غذایی پرکالری است که فقط کالری به شما تحمیل می‌کند نه مواد مغذی. پیراشکی حاوی قند و چربی فراوانی است و هر عدد متوسط آن در حدود 200 کالری به بدن می‌رساند. اما در عین حال خبری از ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذیِ دیگری در این خوراکی مورد علاقه‌ی شما نیست. وقتی آن‌را نوش جان می‌کنید غیر از کالری بیهوده چیزی عایدتان نمی‌شود؛ و این یعنی یک ماده‌ی غذایی ناسالم.

* هر ماده‌ی غذایی که حاوی فیبر کافی نباشد می‌تواند یک ماده غذایی ناسالم تلقی شود. وقتی یک ماده غذایی که حاوی فیبر کمی است را میل می‌کنید بدن برای خارج کردن ضایعات این ماده غذایی و مواد غذایی کم فیبر دیگر دچار سختی و مشکل می‌شود. به عنوان مثال نانی که از آرد سفید تهیه می‌شود یک ماده‌ی غذایی کم فیبر است. دو بُرش از این نان فقط 1 گرم فیبر به بدنتان می‌رساند که خیلی ناچیز است. برای همین مواد غذایی از این دست که فیبر کافی به بدن نمی‌رسانند جزو مواد غذایی ناسالم محسوب می‌شوند.

هر ماده‌ی غذایی که مواد مغذی بدنتان را می‌گیرد یک ماده غذایی کاملاً ناسالم محسوب می‌شود. به عنوان مثال نوشیدنی‌های گازدار. باید بدانید که نوشیدنی‌های گازدار و شیرین هیچ ارزش غذایی ندارند. این نوشیدنی‌ها سرشار از کافئین، قند و فسفر هستند که باعث از بین رفتن کلسیم استخوان‌هایتان می‌شود.

منبع : تبیان

 

اشتراک گذاری:

نظرات (0)

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن پیام

برای دریافت خبرنامه ثبت نام کنید

ایمیل خود را در لیست ما اضافه کنید تا از آخرین مقالات و اخبار باخبر باشید

بازارهای ×